Reklama

Reklama

Ani myśli o emeryturze

Oprah Winfrey

Chodziła w sukienkach uszytych z worków po ziemniakach.

Czarna Miss Piękności Tennessee z 1972 roku. Pierwsza czarnoskóra kobieta, która została prowadzącą i producentką telewizyjnego talk-show. Pierwsza Afroamerykanka, która wypracowała majątek wart ponad miliard dolarów. Pierwsza czarnoskóra właścicielka stacji telewizyjnej. Oprah Winfrey - legenda srebrnego ekranu, najbardziej wpływowa dama telewizji.

Przez 25 lat bez jednego dnia zwolnienia tworzyła "The Oprah Winfrey Show", teraz przepytuje sławnych i niesławnych we własnej stacji OWN. Niedawno skończyła 60 lat, ale, jak twierdzi, na emeryturę się nie wybiera.

Reklama

Korzenie

Oprah Gail Winfrey urodziła się 29 stycznia 1954 roku w mieście Kosciusko w stanie Missisipi. Jej matka Vernita Lee miała wtedy niespełna 19 lat, pracowała jako pokojówka. Ojciec, który widnieje w metryce - Vernon Winfrey - był 2 lata starszy, służył akurat w wojsku, potem był górnikiem, fryzjerem, aż w końcu został radnym w Nashville.

Po kilkunastu latach okazało się, że jej biologicznym ojcem był farmer i weteran II wojny światowej Noah Robinson (dekadę starszy od matki). Przodkowie Oprah wywodzili się z plemienia Kpelle, zamieszkującego tereny dzisiejszej Liberii.

Dzieciństwo

Drogi życiowe Vernity Lee i Vernona Winfreya rozeszły się niedługo po narodzinach córki. Oprah zamieszkała z matką na farmie babci Hattie Lee. Kondycja finansowa rodziny była tak fatalna, że przyszła gwiazda nosiła sukienki uszyte z worków na ziemniaki, przez co nie raz stała się pośmiewiskiem rówieśników.

Babka była wobec niej bardzo surowa, ale i wymagająca. Oprah w wieku niespełna 3 lat czytała i pisała niemal płynnie. Szkołę podstawową rozpoczęła z pominięciem pierwszych dwóch klas.

W wieku 6 lat wyprowadziła się z matką na przedmieścia Milwaukee.

Pod nieobecność matki zostawała pod opieką kuzyna, który, jak się potem okazało, molestował ją seksualnie. Do pierwszego gwałtu doszło, gdy miała 9 lat (on - 19). Prawdopodobnie Oprah padła też ofiarą konkubenta matki oraz swojego wuja. W wieku 13 lat uciekła z domu, kiedy miała lat 14 - urodziła syna. Chłopiec zmarł kilka dni po porodzie.

Matka odesłała ją do ojca do Nashville. Dla niego priorytetem była edukacja. Oprah ukończyła najpierw liceum, a potem komunikację na Uniwersytecie Stanowym Tennessee. Po zajęciach dorabiała w sklepie spożywczym.

Wielka miłość

Od 1986 roku jest z wykładowcą uniwersyteckim, pisarzem i biznesmenem Stedmanem Grahamem. Zaręczyli się w 1992 roku, ale ślubu nie wzięli do dziś. Graham ma córkę z poprzedniego małżeństwa.

NA

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Oprah Winfrey

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama