Reklama

Reklama

Grał u Żuławskiego i Zanussiego

W wolnych chwilach zajmuje się winnicami w Nowej Zelandii.

"Doktor Żywago", dwie z trzech części "Parku Jurajskiego", "Fortepian"... Sam Neill w ilości zagranych ról osiągnął właśnie 100! Wśród nich są też polskie akcenty - w początkach swojej kariery wystąpił u Zanussiego w "Z dalekiego kraju" i "Opętaniu" Żuławskiego. Teraz zaczął zdjęcia do kolejnego filmu "A View from the Bridge", a na platformie nHD premierę miał w lutym jego najnowszy serial "Alcatraz".

Mieszka w Queenstown w Nowej Zelandii, ale jest również właścicielem posiadłości w nowozelandzkim Wellington, w Sydney w Australii i w Beverly Hills w USA. Jest fanem The Beach Boys. Lubi łowić ryby i górskie wycieczki rowerowe. W dzieciństwie miał problem z jąkaniem.

Korzenie

Reklama

Na świat przyszedł 64 lata temu w Omagh w Irlandii Północnej jako Nigel John Dermot Neill. Imię Sam przylgnęło do niego w szkole podstawowej. Jego ojciec, Dermot Neill, był w trzecim pokoleniu nowozelandczykiem, który przyjechał do Wielkiej Brytanii na studia i został absolwentem elitarnej brytyjskiej szkoły wojskowej Sandhurst (tej, którą ukończyli też m.in. książęta William i Harry).

Matka Sama, Priscilla z domu Ingham, była Angielką. Ma starszego brata i młodszą siostrę. Gdy przyszły aktor miał 7 lat, jego rodzina przeprowadziła się do Nowej Zelandii. Tu Sam uczył się w chrześcijańskiej szkole średniej i zdobył dyplom z literatury angielskiej na University of Canterbury i Victoria University.

Winnica

Jest wielkim miłośnikiem wina. W 1993 roku własnoręcznie obsadził szczepem Pinot Noir 5 akrów ziemi w Dolinie Gibbston na południu Nowej Zelandii. To był początek jego winiarskiej rodzinnej firmy Two Paddocks, w skład której dziś wchodzą trzy różne winnice. Tradycyjną metodą w Two Paddocks produkuje się obecnie około 3 tys. skrzynek wina rocznie. Pod szyldem swojej marki aktor sprzedaje też szafran i organiczny olejek lawendowy.

Miłość

Długo dojrzewał do ustatkowania się. Gdy miał 35 lat, poznał w Londynie również pochodzącą z Nowej Zelandii aktorkę filmową i teatralną Lisę Harrow. Rok później na świat przyszedł ich syn Tim. Aktorski związek rozpadł się jednak dość szybko, a w 1989 roku na planie filmu "Martwa cisza" spotkał urodzoną w Japonii charakteryzatorkę Noriko Watanabe. Pobrali się w Nowej Zelandii po kilku miesiącach znajomości i nadal są razem. Mają 20-letnią dziś córkę Elenę. Neill przysposobił też 30-letnią obecnie córkę Noriko z pierwszego małżeństwa - Maiko.

Miłośnik zwierząt

Uwielbia zwierzęta. W jego nowozelandzkiej posiadłości mieszkają: uratowany przed eutanazją pies rasy Staffordshire Bull Terrier o imieniu Zappa, dwie miniaturowe krowy Li i Gordy, baran Sweater, krowa Lady Shakira Caine, kozły Billy i Hamish, świnki Polly, Peggy i Angelica oraz stado owiec.

NA

Życie na gorąco 10/2012

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Sam Neill | aktor | Jurassic Park

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje