Reklama

Reklama

Honorowa obywatelka Częstochowy

Juliette Binoche potrafi odmówić nawet największym.

Ikona francuskiego kina, gwiazda o międzynarodowej sławie. Słynie z tego, że ma na koncie mnóstwo odrzuconych bez mrugnięcia okiem ról u najbardziej znanych i wpływowych hollywoodzkich reżyserów. "Chciałabym opowiadać widzom historie, w które wierzę" - tłumaczy Juliette Binoche.

Obecnie możemy ją oglądać w filmie "Sponsoring" polskiej reżyserki i w towarzystwie polskich aktorów. Kto miał okazję poznać ją osobiście, mówi, że to zwyczajna, skromna i ciepła kobieta. Udziela się charytatywnie. Jest matką chrzestną dziewięciorga kambodżańskich dzieci. Największym uznaniem darzy Nelsona Mandelę.

Reklama

Jej ulubiona książka to "Talking With Angels" Gitty Mallasz. Jest absolwentką Paryskiego Konserwatorium i Narodowej Szkoły Sztuki Dramatycznej. Zdobyła Oscara za rolę w filmie "Angielski pacjent". Kocha taniec i sztukę japońską. Umie grać na skrzypcach, czego nauczyła się na potrzeby filmu "Alice i Martin". Na stałe mieszka w Paryżu.

Polskie korzenie

Jest honorową obywatelką Częstochowy. Nie bez przyczyny. W Częstochowie urodziła się jej matka, dziś aktorka i reżyserka teatralna - Monika (Monique) Stalens. Dziadkowie Binoche - Andrzej Stalens i Julia z domu Młynarczyk - po wybuchu II wojny światowej wyemigrowali do Francji. Tu po wojnie Monika Stalens wyszła za mąż za francuskiego rzeźbiarza Jeana Marie Binoche.

Ze strony ojca Juliette ma marokańskich, brazylijskich i flamandzkich przodków. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 4 lata. Ma siostrę, również aktorkę, ale i fotografkę Marion oraz przyrodnią siostrę Camillę Humeau.

Miłość

W początkach swojej kariery związana była z francuskim reżyserem Leos Carax. Dla niego po sukcesie jej amerykańskiego debiutu w "Nieznośnej lekkości bytu" zrezygnowała z przeprowadzki do Hollywood. W 1991 roku poznała płetwonurka André Hallé. 

Po 2 latach zostali rodzicami Raphaela. Zaraz potem jednak Juliette porzuciła André dla poznanego na planie filmu "Huzar" Oliviera Martineza, późniejszego narzeczonego Kylie Minogue, a obecnie Halle Berry. Byli parą przez 3 lata.

W 1993 roku związała się z innym francuskim aktorem, Benoît Magimelem, i urodziła córkę Hannah. Rozstali się po 4 latach. Ostatnim oficjalnym ukochanym Binoche był argentyński scenarzysta Santiago Amigorena.

Malarstwo

W wolnych chwilach maluje obrazy. Jej prace olejne, pastele i szkice były wystawiane w wielu galeriach na świecie. Obrazy Binoche można było obejrzeć także w Polsce, m.in. na wystawie w Muzeum Częstochowskim i w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Sztuka najważniejsza

W 2000 roku po premierze filmu "Czekolada" (za rolę w którym dostała nominację do Oscara) została zaproszona przez prezydenta Billa Clintona i jego żonę na obiad do Białego Domu. Zaproszenie... odrzuciła, bo grała w tym czasie w sztuce na Broadwayu. Prezydencka para przyjechała wówczas do Nowego Jorku specjalnie dla niej.

NA

Życie na gorąco 8/2012

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Binoche Juliette | Juliette Binoche | kino francuskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy