Reklama

Reklama

Miała być ekonomistką

Jedna podróż do Egiptu zmieniła jej życiowe plany.

Galadriel z "Władcy pierścienia", Elżbieta I z "Elizabeth", Daisy z "Ciekawego przypadku Benjamina Buttona", Katharine Hepburn z "Aviatora" - urocza Australijka Cate Blanchett ma 44 lata i 56 ról filmowych na koncie. Jest niekwestionowaną gwiazdą Hollywood, choć na co dzień mieszka w kamiennym domu z 1877 roku w Hunters Hill pod Sydney.

Korzenie

Catherine Élise na świat przyszła 14 maja 1969 w Ivanhoe na przedmieściach Melbourne. Jej ojciec Robert był pochodzącym z Teksasu oficerem amerykańskiej marynarki wojskowej, potem realizował się w branży reklamowej. Jego przodkowie pochodzili z Francji.

Reklama

Matka Cate - June (z domu Gamble) - była Australijką z brytyjskimi korzeniami. Pracowała jako nauczycielka i agentka nieruchomości. Aktorka ma starszego brata Boba, który został informatykiem, oraz młodszą siostrę z zawodu kostiumografkę Genevieve. Gdy Cate miała 10 lat, jej 40-letni wówczas ojciec zmarł na zawał serca. Matka nie wyszła ponownie za mąż, a w wychowaniu dzieci wspierała ją babcia Cate.

Egipska przygoda

Po ukończeniu liceum w Methodist Ladies College, podjęła studia na wydziale ekonomii na uniwersytecie w Melbourne. I niewiele brakowało, by została ekonomistką, gdyby nie wakacyjny wyjazd do Egiptu zaraz po 18 urodzinach. Tam jeden z gości hotelu w Kairze zaproponował jej, żeby statystowała w filmie.

Następnego dnia znalazła się na planie egipskiej produkcji "Kaboria" w scenie, w której publiczność jest świadkiem walki bokserskiej Egipcjanina z Amerykaninem. Po powrocie do Australii nie wróciła już na studia ekonomiczne, przeprowadziła się do Sydney i podjęła naukę w National Institute of Dramatic Art. Dyplom odebrała w 1992 roku.

Miłość

W 1996 roku poznała scenarzystę, a od kilku lat dramatopisarza i dyrektora artystycznego Sydney Theatre Company - Andrew Uptona. Nie przypadli sobie do gustu. On uważał ją za wyniosłą, ona brała go za aroganckiego.

Niecały rok później spotkali się przy stole do pokera na imprezie u wspólnych znajomych. Tę noc spędzili razem. 3 tygodnie później, tuż przed wylotem Cate do Wielkiej Brytanii na zdjęcia do "Elizabeth", zaręczyli się i wzięli ślub. Mają 3 synów: 11-letniego Dashiella, 9-letniego Romana i 5-letniego Ignatiusa.

NA


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Cate Blanchett | Władca pierścieni | aviator | Oscary

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy