Reklama

Reklama

Przez rok nikt nie chciał wydać Harry’ego Pottera

Od pomysłu do publikacji minęło 7 długich lat.

Seria przygód o Harrym Potterze przyniosła jej sławę i majątek 740 mln funtów (1,5 mld dolarów). Zanim jednak Joanne Rowling (inicjał K. do nazwiska dodała później) wydała pierwszą książkę o małym czarodzieju, była 32-letnią samotną matką z depresją kliniczną i problemami finansowymi.

Korzenie

Jej rodzice, londyńczycy Anne i Peter, poznali się w pociągu. Mieli po 18 lat i jechali zaciągnąć się do brytyjskiej marynarki. Rok później pobrali się, a 31 lipca 1965 roku na świat przyszła Joanne. Pierwszym wspomnieniem przyszłej pisarki były narodziny siostry, 2 lata młodszej Diany.

Reklama

Choroba mamy

Kiedy Joanne miała 15 lat, rodzinną sielankę przerwała choroba matki - stwardnienie rozsiane. Mimo problemów rodzice nie zaniedbali wykształcenia dzieci, Joanne studiowała filologię francuską, Diana - prawo. Kiedy po studiach Joanne, pracując w Londynie dla Amnesty International, jechała pociągiem, wpadł jej do głowy pomysł o Harrym Potterze. Podczas czterogodzinnej podróży wymyśliła cały plan powieści, jeszcze tego samego wieczoru zaczęła pisać. Rozdziałów przybywało, ale pisanie przerwała 30 grudnia 1990 roku śmierć Anne Rowling.

Portugalia

9 miesięcy po śmierci matki Joanne na jakiś czas wyjechała do Portugalii. Uczyła angielskiego, a po godzinach pisała. Miała nadzieję, że wróci do Anglii z gotową książką. Wróciła trzy lata później z córką Jessicą - owocem krótkiego małżeństwa z portugalskim dziennikarzem Jorgem Arantesem. Po rozwodzie zamieszkała w Edynburgu. Jako samotna matka nie miała czasu na pisanie, cierpiała na depresję kliniczną i brak pieniędzy, ale nie poddała się.

Harry Potter

W 1996 roku Joanne ukończyła pierwszy tom i po kilku niepowodzeniach znalazła agenta, który rozpoczął jeszcze trudniejsze poszukiwanie wydawcy. Odmawiano im przez rok, zanim dostali pozytywną odpowiedź. W 1997 roku "Harry Potter i kamień filozoficzny" ukazał się w księgarniach (10 lat później opublikowano ostatni siódmy tom).

Miłość

W 2001 roku Joanne poślubiła anestezjologa Neila Murraya, z którym ma syna Davida (9) i córkę Mackenzie (7). Dziś autorka pisze dwie nowe powieści, jedną dla dzieci i jedną dla dorosłych. Zamierza też wrócić do tematu małego czarodzieja, pisząc coś na kształt "Historii Hogwartu", czyli wielką "Encyklopedię Harry’ego Pottera.

PK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL