Reklama

Reklama

Wieczny kawaler

Na jego temat Alec Baldwin napisał pracę magisterską.

Wychowany w cieszącej się złą sławą dzielnicy Nowego Jorku, Bronxie, Al Pacino (71) nie był łatwym dzieckiem. W wieku 17 lat wyrzucono go z liceum. Kilka lat spędził wówczas na Sycylii, gdzie na lekcje aktorstwa zarabiał, świadcząc dwuznaczne usługi sporo starszej od niego kobiecie.

Swoją pierwszą rolę filmową zagrał w 1971 roku w "Narkomanach". Sławę i nominację do Oscara przyniósł mu natomiast kolejny film - "Ojciec chrzestny". Pacino jak mało kto nadawał się roli Michaela Corleone, bo w rzeczywistości rodzice jego ojca, pochodzącego z Sycylii agenta ubezpieczeniowego, Salvatore Pacino, wywodzili się z rodziny Corleone.

Reklama

Był ośmiokrotnie nominowany do Oscara, złotą statuetkę odebrał raz za rolę w "Zapachu kobiety". Jego matka Rose zmarła, gdy miał 22 lata. Ma cztery przyrodnie siostry.

Kiedyś palił 4 paczki papierosów dziennie. W liceum pracował jako bileter w teatrze. Cierpi na bezsenność. Jego ulubiony kolor to czarny. Jest wielkim fanem opery, Williama Szekspira, angielskiej aktorki Julie Christie i amerykańskiego aktora Dicka Van Dyke'a.

Teatr

Przygodę z aktorstwem zaczął w teatrze. W połowie lat 60. podjął naukę aktorstwa w Actors Studio Lee Strasberga. Zadebiutował na Off-Broadway w sztuce "The Connection". Dwa razy został uhonorowany prestiżową nagrodą teatralną Tony Awards. Do dziś jest członkiem bostońskiego David's Wheeler Experimental Theatre.

Przyjaciele

Od dziecka przyjaźni się z Charlie Laughtonem. Od skrótu jego imienia Pacino nazwał swoją firmę produkującą filmy Chal Productions. W gronie jego bliskich przyjaciół jest m.in. Colin Farrell, którego poznał na planie filmu "Rekrut", oraz książę Karol. Brytyjski następca tronu od lat gości Pacino w swojej wiejskiej rezydencji Highgrove House w Tetbury nawet kilka razy do roku.

Miłość

Nigdy się nie ożenił. Znajomi Pacino twierdzą, że do małżeństwa zniechęcił go... ojciec. Salvatore Pacino po rozwodzie z pierwszą żoną, matką Ala, żenił się jeszcze czterokrotnie. Syn nie chciał iść w jego ślady. Miał za to sporo kochanek i kilka życiowych partnerek.

Ma trójkę dzieci - 22-letnią dziś Julie Marie z nauczycielką aktorstwa Jan Tarrant oraz 10-letnie bliźnięta Antona i Olivię z amerykańską aktorką i piosenkarką Beverly D'Angelo.

Odrzucone scenariusze

W swojej karierze odrzucił kilkadziesiąt ról, m.in w "Pretty Woman" i "Urodzonym 4 lipca". Nie przyjął też głównej roli w "Sprawie Kramerów", za którą Dustin Hoffman dostał później Oscara. Nota bene Hoffman zrezygnował z zagrania Michaela Corleone w "Ojcu chrzestnym", który przyniósł sławę Pacino.

RB

Życie na gorąco 25/2011

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy