Reklama

Reklama

Gdy zmieniasz pracę

Do zmiany pracy trzeba się przygotować, nawet jeśli to ty podejmujesz decyzję o odejściu z niej.

Decyzja o zmianie pracy to nie tylko stres. Zawsze wiąże się też z wieloma formalnościami, które trzeba będzie załatwić, zanim rozstaniesz się z dotychczasowym pracodawcą.

Rozwiąż umowę

Podstawową sprawą jest rozwiązanie umowy o pracę. Możesz to zrobić składając wypowiedzenie. W ten sposób można rozwiązać umowę zawartą na okres próbny, na czas nieokreślony oraz pod pewnymi warunkami umowę terminową.

Pamiętaj, że obowiązuje cię okres wypowiedzenia – czas, który musisz przepracować, zanim umowa wygaśnie. Jego długość zależy od rodzaju umowy. Jeśli w firmie pracujesz mniej niż pół roku – wynosi on 2 tygodnie, miesiąc – jeśli pracujesz co najmniej sześć miesięcy, oraz 3 miesiące, gdy byłeś zatrudniony co najmniej trzy lata.

Reklama

Gdy czeka nowa praca

Bywa, że w nowej firmie chcą, abyś jak najszybciej rozpoczął u nich pracę, a nie pozwala na to długi okres wypowiedzenia. Możesz dojść do porozumienia z obecnym pracodawcą i rozwiązać umowę na uzgodnionych warunkach, czyli za porozumieniem stron.

Co zrobić, jeśli pracodawca nie chce przyjąć twojego wypowiedzenia? Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną, a więc nie wymaga zgody drugiej strony. Nawet jeśli pracodawca odmawia przyjęcia pisma, nie wstrzymuje to biegu wypowiedzenia.

Świadectwo pracy

Niezależnie od okoliczności rozstania, pracodawca ma obowiązek wydać ci świadectwo pracy. Może wręczyć je osobiście lub wysłać pocztą. Ma na to 7 dni od rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź, czy zawiera prawidłowe dane m.in. o okresie i rodzaju wykonywanej pracy. Gdy są w nim błędy, masz 7 dni na jego skorygowanie.

Tele tydzień 36/2011

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: praca | umowa o pracę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy