Na co uważać przy grillowaniu?
Potrawy przygotowywane w plenerze, bezpośrednio na ogniu są wyjątkowo smaczne i aromatyczne. Zanim weźmiemy się za grillowanie, warto poznać kilka ważnych zasad.
Lepiej wybrać grill nieco cięższy, bo jest stabilniejszy. Ważne, by był łatwy do rozłożenia i miał regulowane nóżki. Praktyczny jest model z podwójnym rusztem i bocznymi półkami. Na dolnym ruszcie pieczemy potrawy, na górnym dopiekamy je lub podgrzewamy, zaś na półkach trzymamy np. przyprawy.
Będą nam potrzebne: węgiel drzewny (najlepiej z drzew liściastych), widelce lub szczypce do potraw, ruszty do ryb oraz dziurkowane tacki z grubej aluminiowej folii, które zapobiegają spływaniu tłuszczu na ogień. Przydatny bywa miech do podsycania ognia oraz podpałka. Tej ostatniej nie należy używać w trakcie pieczenia - jej opary są niezdrowe.
Nie wolno dodawać do węgla papieru, desek, dykty czy innych odpadów. Wydzielają podczas spalania szkodliwe substancje.
Trzeba poczekać pół godziny, aż węgiel się "przepali" i powstanie żar. Gdy węgle pokryją się szarym popiołem, warto posypać je odrobiną ziół, by dym ładnie pachniał, i można rozpocząć grillowanie.
Mięso trzeba często obracać, unikając nakłuwania, bo wtedy wycieka sok. Cielęcinę i wieprzowinę należy dobrze wysmażyć, wołowina może być lekko krwista. Drób zdejmujemy z rusztu, gdy po nakłuciu nie wypływa z niego różowy płyn.
Życie na gorąco 25/2011