Reklama

1% podatku - czyli historia pomagania

O możliwości przekazywania swojego 1% podatku na rzecz różnych organizacji i fundacji słyszało wiele osób. Większa część z nich korzysta zresztą z tego prawa, wspierając tym samym placówki, które dbają o dobro zwierząt, planety i ludzi. Skąd się jednak wziął ów sławny 1%? Od kiedy można go przekazywać na różne cele i na czym to tak właściwie polega?

Mechanizm 1% - co to takiego?

Możliwość przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w Polsce weszła w życie wraz z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czyli 1 stycznia 2004 roku. Już zatem od kilkunastu lat określeni podatnicy mogą wspierać wybrane organizacje swoim 1%. Wybór organizacji należy do przekazującego pieniądze, przy czym musi to być organizacja pożytku publicznego znajdująca się na oficjalnej liście tego typu organizacji – to zabezpieczenie przed wyłudzaniem pieniędzy przez nieuprawnione do tego firmy i osoby. 

Reklama

Swój 1% może zaś przekazać podatnik:

- podatku dochodowego od osób fizycznych

- opodatkowany ryczałtem od osób ewidencjonowanych

- objęty liniowo 19% stawką podatku 

- uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych 

- uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości

- sam opłacający zaliczkę na rzecz podatku

Mechanizm 1% niegdyś musiał być przelewany na konto danej organizacji przez samego podatnika, który musiał go następnie uwzględnić w swoim rozliczeniu. Obecnie jednak wprowadzono pewne ułatwienie – wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w formularzu rozliczenia PIT, a 1% zostanie przekazany na konto danej fundacji przez naczelnika urzędu skarbowego – w imieniu podatnika.

Rozliczenie PIT a 1%

Z roku na rok rośnie liczba osób, które pragną wesprzeć wybraną organizację swoim 1%. W zależności od dochodów i kwoty wyliczonego podatku może to być różna suma – czasem całkiem mała, a czasem dosyć spora. Bez względu jednak na jej wielkość liczy się sama okazana pomoc – a przecież im więcej osób przekazuje swój 1%, tym owa suma staje się większa. Dla takich organizacji zresztą liczy się każda złotówka – działają one bowiem na zasadzie non-profit, czyli nie uzyskują ze swojej działalności żadnych zysków. Utrzymują się w całości z pieniędzy darczyńców i z pracy wolontariuszy. 

Przekazać swój 1% można organizacji wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest ich tyle, że śmiało można wybierać – od ekologicznych np. WWF, poprzez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, pomagające ubogim i bezdomnym, aż po zajmujące się opieką nad zwierzętami schronisko, na przykład to prowadzone przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Przekazanie swojego 1% jest proste – wystarczy dokonać własnego rozliczenia PIT, a następnie wyliczyć z niego 1% i wpisać numer KRS wybranej organizacji w rubrykę zatytułowaną "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp)”. Rozliczenie PIT możesz wykonać także przez internet – poprzez wypełnienie e-Deklaracji, albo poprzez ściągnięcie na własny komputer Programu PIT, który poprawi za nas błędy w rachunkach – co jest wielkim ułatwieniem. Warto pomagać!

materiał zewnętrzny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy