Reklama

Reklama

Jak wybrać prezent

Masz problem z wyborem odpowiedniego prezentu pod choinkę dla najbliższej osoby? Nie wiesz, co kupić teściom na święta? Prezentujemy kilka pomocnych wskazówek.

Nie wszystkie prezenty wywołują uśmiech na twarzy obdarowanego. Niektóre nawet powodują nieprzyjemne uczucie... zakłopotania. Zatem, jak wybrać prezent, który naprawdę ucieszy twoją ukochaną i jej bliskich? Zapytaliśmy o to Maję Szpakiewicz, psychologa. Ustaliliśmy kilka zasad:

Wykaż się kreatywnością

Zadaj sobie trochę trudu i wykaż się kreatywnością. Kup coś niebanalnego, coś, co wyraża jakąś konkretną intencję, przekaz skierowany do odbiorcy, podkreśla cechy danej osoby, przypomina o wspólnych przeżyciach, nawiązuje do pasji, marzeń...

Reklama

Pokaż swoje zaangażowanie

Najbardziej zapadają w pamięć i oddziaływują na emocje prezenty wykonane samodzielnie. Dzieje się tak dlatego, że czas i energia wkładana w ich przygotowanie najbardziej odzwierciedla nasze zaangażowanie w relację z drugą osobą. Może to być rzecz w całości lub w części zrobiona osobiście lub skomponowana z gotowych elementów. Tu także ważna jest kreatywność.

W końcu któż z nas nie przechowuje drobiazgów, które nie mają jakiejś większej wartości materialnej, a jednak nic nie jest w stanie przebić sentymentu do nich.

Spraw przyjemność komuś, nie sobie

Należy uważać, by podczas wybierania prezentu, nie ulec złudzeniu i przypadkiem nie sprawić przyjemności wyłącznie sobie. To obdarowany powinien ucieszyć się z podarunku, nie odwrotnie. Ten warunek tylko pozornie łatwo spełnić wobec bliskich osób. Myślimy, że znamy ich zainteresowania i gusta, jednak nie zawsze dajemy radę poskromić nasze upodobania, zwłaszcza wtedy, kiedy dalece różnią się od upodobań naszych bliskich.

Kto pyta, nie błądzi

Osoby bliskie można w bezpośredni sposób zapytać, co mają ochotę dostać w prezencie. Od niektórych usłyszymy, że wolą niespodzianki. Dla tych, którzy mają coś upatrzonego, ale nie chcą sami wyrywać się z taką propozycją, zapytanie wprost daje szansę na wyrażenie tego pragnienia. Sukces w sprawieniu radości - zagwarantowany!

Dostosuj się do obdarowywanych

Liczy się także dostosowanie wartość prezentu. Należy pamiętać, aby nasza hojność nie krępowała odbiorców. Dawanie prezentów nieproporcjonalnie wartościowych do zamożności obdarowywanych, uniemożliwia im zrewanżowanie się i może wprowadzać w zakłopotanie.

Wyraź swoje uczucia

Dawanie prezentów jest okazją do wyrażenia naszych uczuć. Warto więc to robić przy różnych okazjach, nie tylko na święta...

opr. MT

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje