Kobiety wybitne

W katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku zginęły wybitne przedstawicielki polskiej sceny politycznej. Kobiety, które miały ogromny wpływ na kształtowanie społecznej rzeczywistości.

Maria Kaczyńska, Pierwsza Dama

Wydawało się, że Maria Kaczyńska pozostanie w cieniu męża, ona zaś odważnie zabierała głos, nawet w tych kontrowersyjnych sprawach. Przeczytaj opowieść o życiu Pierwszej Damy.

Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu RP

Dziennikarka, mistrzyni języka polskiego, popularyzatorka kultury języka ojczystego. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda, pierwszej edycji akcji krwiodawstwa Wampiriada oraz corocznego zlotu Krystyn. Specjalizowała się w tematyce zdrowia, przygotowała ponad 1000 programów radiowych jej poświęconych. Była senatorem czterech kadencji. W ostatniej pełniła funkcję wicemarszałka Senatu. Przeczytaj więcej o kobiecie, dla której nie było rzeczy niemożliwych.

Grażyna Gęsicka, szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości

Socjolog, była minister rozwoju regionalnego, szefowa jednego z dwóch największych klubów parlamentarnych. Mówiło się, że gdyby Lech Kaczyński nie zdecydował się na kandydowanie na drugą kadencję, to ona byłaby najlepszą kandydatką PiS na prezydenta RP. Jej ostatnią ideą polityczną była integracja działań czterech największych partii politycznych w Sejmie na czterech ważnych dla kraju płaszczyznach: rodziny, gospodarki, polskiej prezydencji w UE i ustroju państwa. Dowiedz się, jak Gęsicka wpłynęła na wizerunek PIS.

Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka, feministka

Jedna z najbardziej aktywnych polskich feministek. Obrończyni praw człowieka, która wielką wagę przywiązywała do kwestii równania szans kobiet i mężczyzn, startu życiowego młodzieży ze względu na dostępność edukacji oraz działała na rzecz stworzenia państwa światopoglądowo neutralnego. Posłanka czterech kadencji, minister bez teki, drugi wicepremier ds. komunikacji społecznej w rządzie Marka Belki, były Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Przygotowywała projekt liberalizacji ustawy o planowaniu rodziny, przerywaniu ciąży oraz ochronie płodu ludzkiego. W 2005 roku organizacje kobiece zgłosiły jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

Dowiedz się, jak walczyła o prawa kobiet

Jolanta Szymanek-Deresz, posłanka na Sejm RP

Prawniczka. Poseł dwóch kadencji, kierowała kancelarią prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Specjalizowała się w tematyce konstytucyjnej, ale jej pasją były kwestie światowej polityki. Wierzyła, że polskie kobiety wywalczą swoje prawa. Namawiała, by podpatrywały jak to się robi na świecie i nie bały się tego świata doganiać. Wierzyła, że parytet władzy jest ważny, ale tylko w okresie przejściowym. Że kobiety muszą same udowodnić, że są gotowe do sprawowania władzy, bo są bardziej wykształcone od mężczyzn, bardziej sumienne i bardziej pracowite.

Przeczytaj wspomnienia

Aleksandra Natalli-Świat, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości

Działała w Niezależnym Stowarzyszeniu Studentów. W życiu zawodowym pracowała w wielu organizacjach publicznych. Poseł dwóch kadencji, w każdej z nich działała w prestiżowej sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Pracowała przy projekcie ustawy o rodzinnych formach opieki zastępczej, który zakładał m.in. stopniową likwidację domów dziecka i zastępowanie ich rodzinnymi domami dziecka oraz rodzinami zastępczymi. Była "twarzą" PiS-u, jej wizerunek w spotach reklamowych miał złagodzić wizerunek całej partii.

Anna Walentynowicz, legendarna działaczka opozycji

Robotnica Stoczni Gdańskiej, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka "NSZZ Solidarność". W roku 1980 stanęła wraz z Lechem Wałęsą na czele strajku w Stoczni Gdańskiej. Internowana podczas stanu wojennego. W czasach komunizmu była inwigilowana przez ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Jeden z filarów procesu tworzenia się polskiej demokracji.

"Polsce potrzebne są mądre rządy zamiast głupich wojen" - pisała w swoim programie politycznym Izabela Jaruga-Nowacka. Ta katastrofa powinna to wreszcie politykom uświadomić. Dowiedz się więcej o jej trudnym życiu.

Przeczytaj także o Izabeli Tomaszewskiej - kobiecie, która dbała o wizerunek Pierwszej Damy oraz o Joannie Agackiej-Indeckiej, prezesie Naczelnej Rady Adwokackiej

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy