Reklama

Reklama

Twoja pierwsza firma

Chcesz zarejestrować działalność gospodarczą, ale boisz się kosztów? Wyjaśnimy, na czym zaoszczędzisz.

Osoby, które po raz pierwszy chcą pracować na własny rachunek, mają duże ulgi w opłatach składek na ubezpieczenie społeczne. Zaoszczędzą też na podatku. Wyjaśniamy, na czym polegają korzyści w opłatach dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by zaoszczędzić.

Ulgowe składki ZUS w 2010 r.

Gdy będziesz prowadzić własną firmę, musisz od dnia jej zarejestrowania obowiązkowo sama opłacać składkę emerytalną, rentową, wypadkową i zdrowotną (składka chorobowa jest dobrowolna). Przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy przysługuje duża ulga w opłatach składek. Podstawa obliczania tych składek wynosi bowiem tylko 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (ponieważ w 2010 r. wynosi ono 1317 zł, więc podstawa wymiaru składek to 395,10 zł – co stanowi 30% z 1317 zł). Od tej podstawy oblicza się składki. Przykład. Od 1 lutego 2010 r. krawcowa chce zarejestrować swą pierwszą działalność (punkt poprawek krawieckich). Skorzysta z preferencyjnych warunków. Jej składki wyniosą miesięcznie: – 77,12 zł na ubezpieczenie emerytalne (395,10 zł x 19,52%), – 23,71 zł, na ubezpieczenie rentowe (395,10 zł x 6%), – 7,11 zł na ubezpieczenie wypadkowe (395,10 zł x 1,80%), –9,68 zł na ubezpieczenie chorobowe, ale jest ono dobrowolne (395,10 zł x 2,45%). Ze składki na Fundusz Pracy będzie zwolniona, ponieważ osoby rozpoczynające działalność nie muszą jej płacić. Łącznie składki na ubezpieczenia społeczne (z dobrowolną chorobową) wyniosą 117,62 zł. Do tej kwoty dochodzi składka na ubezpieczenie zdrowotne – niewiele ponad 200 zł miesięcznie. Dla porównania: całkowita składka dla osób, które dłużej prowadzą działalność (ponad 2 lata), wynosi aż 839,02 zł miesięcznie (w tej kwocie zawiera się składka rentowa, emerytalna, chorobowa, zdrowotna oraz na Fundusz Pracy).

Reklama

Kredyt podatkowy

Osoba rozpoczynająca własną działalność gospodarczą może skorzystać z tzw. kredytu podatkowego w drugim roku prowadzenia swojej firmy. Jest to czasowe zwolnienie z obowiązku płacenia zaliczek na podatek od osiągniętego dochodu (potem spłaca się je w „ratach” przez pięć kolejnych lat podatkowych). Ale uwaga! Ten przywilej nie będzie ci przysługiwał, jeżeli w tym samym czasie także twój małżonek prowadzić będzie działalność.

Anna Rogalska, prawnik

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje