Reklama

Cieszcie się seksem!

Gdy "jesteście w ciąży", miłosne zbliżenia mogą być jeszcze wspanialsze lub... może ich nie być wcale. To zależy od was!

Wiele par, które akurat spodziewają się dziecka, potrafi czerpać radość ze współżycia. Ale są też takie, dla których miłość fizyczna nagle przestała istnieć. Niegdyś bliscy sobie partnerzy, teraz odwracają się od siebie plecami i każde zadręcza się własnymi myślami. Jakie pytania zadają sobie przyszli rodzice?

Kiedy tylko chcę się z nią kochać, ona odwraca się ode mnie i mówi, że jest gruba. A przecież ja naprawdę jej pragnę!

W takim razie okazuj jej to jak najczęściej. Kobieta czuje się atrakcyjna i pożądana nie tylko wówczas, gdy mężczyzna wieczorami zaczyna dążyć do zbliżenia, ale wtedy, gdy przy każdej okazji daje jej to często do zrozumienia. Dlatego praw jej komplementy: podziwiaj jej pełniejsze piersi, całuj zaokrąglający się brzuszek. Kobiety kierują się zasadą: jaki dzień, taka noc. Jeśli partnerka podczas zwykłych, codziennych zajęć będzie czuła, że wciąż jest dla ciebie atrakcyjna, że ma w tobie oparcie, szybciej uda ci się ją przekonać do tego, by sypialnia służyła wam nie tylko do spania, ale również do miłosnych igraszek.

Reklama

Bardzo chciałbym kochać się z żoną, ale boję się, że zrobię krzywdę maleństwu. Zresztą jej obawy są podobne.

Nie ma się czym martwić: maluszek w brzuchu jest chroniony przez macicę, błony płodowe oraz płyn owodniowy. Podczas stosunku może odczuwać jedynie delikatne kołysanie, które jest dla niego nawet przyjemne. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, współżycie na pewno nie zaszkodzi dziecku. Wybierz się razem z żoną do ginekologa i wspólnie porozmawiajcie z lekarzem o tym, czy możecie nadal się kochać. Rozmowa ze specjalistą pomoże wam pokonać obawy.

Nie poznaję mojej żony. Na początku ciąży jedynie spała albo płakała. Teraz, gdy tylko wrócę z pracy, namiętnie mnie całuje i ciągnie do sypialni. Co się z nią dzieje?!

To wszystko sprawa hormonów! W pierwszym trymestrze ciąży kobiety są przeważnie ciągle senne i zmęczone, męczą je mdłości, mają wahania nastrojów. Seks jest ostatnią rzeczą, o jakiej wówczas myślą. Te nieprzyjemne dolegliwości mijają w drugim trymestrze ciąży, a wtedy kobieta nie tylko znowu zaczyna mieć ochotę na seks, ale jej libido może być nawet znacznie większe niż wcześniej. Składa się na to kilka przyczyn. Kobieta przestaje bać się ciąży, bo już w niej jest, dlatego może bez stresu oddać się rozkoszy. A tę odczuwa znacznie intensywniej, ponieważ w jej organizmie wzrasta ilość krążącej krwi, co prowadzi do powiększenia istniejących stref erogennych, a nawet do ujawnienia nowych. Hormony wyostrzają też kobiece zmysły, dlatego pieszczoty sprawiają przyszłej mamie większą przyjemność.

Odkąd mąż dowiedział się, że jestem w ciąży, nie chce się ze mną kochać. Traktuje mnie tak, jakbym była świętą, a nie kobietą z krwi i kości!

To, że twój partner uważa twój stan za błogosławiony w dosłownym tego słowa znaczeniu, wynika pewnie z kilku przyczyn. Być może nie miał wcześniej do czynienia z ciężarnymi kobietami i cała fizjologia ciąży trochę go przeraża. Mógł też nasłuchać się opowieści kolegów, którzy na przykładzie osobistych doświadczeń doradzili: "Gdy żona jest w ciąży, daj jej lepiej święty spokój". Musisz wyprowadzić go z błędu. Dawaj mu do zrozumienia, że chcesz się kochać tak, jak robiłaś to wcześniej. Kiedy mąż zobaczy, że odwołujesz się do starych sposobów, zrozumie, że dla ciebie powiększający się brzuszek nie jest przeszkodą, byście nadal czerpali radość ze współżycia.

Po długich staraniach o dziecko stała się rzecz dziwna: seks zupełnie przestał nas interesować. Dlaczego?

U par, które miały problemy z poczęciem dziecka, często się to zdarza. Jeśli przez dłuższy czas każde zbliżenie traktowaliście jako zadanie do wykonania ("a nuż się uda, przecież są te dobre dni"), seks stracił dla was swoją magię oraz spontaniczność. One za jakiś czas powrócą. Teraz okazujcie sobie uczucie na różne inne sposoby (poprzez pocałunki, pieszczoty).

Kochamy się często, ale boję się, że to przyspieszy poród tym bardziej że po stosunku często odczuwam dziwne skurcze.

Bez obaw. Jeśli po stosunku nie występują plamienia, nie obawiaj się o bezpieczeństwo maluszka. Skurcze, o których wspominasz, często pojawiają się u kobiet pod koniec ciąży. Na dwa miesiące przed porodem, macica po skurczu w fazie orgazmu może przejawiać zwiększoną kurczliwość, napinając się regularnie nawet przez pół godziny. To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które nie są groźne dla dziecka. Seks może przyspieszyć poród, ale dopiero wówczas, gdy do rozwiązania zostało niewiele czasu. W spermie znajdują się prostaglandyny - substancje, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Jednak na taką ich ilość, jaka znajduje się w nasieniu, szyjka macicy staje się wrażliwa dopiero w 38.-39. tygodniu ciąży.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy