Reklama

Reklama

Sen to zdrowie!

Zarówno twoje, jak i rozwijającego się maleństwa. Dlatego od pierwszych dni ciąży powinnaś nieco zrewidować swoje poglądy na temat ilości przesypianych godzin (łącznie z drzemką w ciągu dnia!).

Warto też, byś zaczęła wsłuchiwać się w swój organizm i nauczyła dostrzegać jego subtelne komunikaty - on wie najlepiej, czego ci teraz trzeba.

Śpiąca królewna!

Bez przerwy jesteś zmęczona i chce ci się spać? Wieczorem dosłownie padasz na łóżko i zasypiasz nie wiadomo kiedy? Nie martw się, to typowe dla kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. Winne temu są zmiany hormonalne zachodzące w twoim organizmie. Nawet jeśli do tej pory byłaś przysłowiową sową, teraz nie odmawiaj sobie prawa do odpoczynku, zwłaszcza gdy już o 21.00 czujesz się wyczerpana. Po prostu twój organizm potrzebuje teraz więcej czasu na regenerację. Dlatego codziennie powinnaś przesypiać minimum 8 godzin w nocy i dodatkowo fundować ma w ostatnim trymestrze ciąży 78%kłopoty ze snem. Nowoczesna sobie przynajmniej półgodzinną drzemkę w środku dnia.

Reklama

Księżniczka na ziarnku grochu!

W ostatnich tygodniach ciąży wiele przyszłych mam skarży się z kolei na kłopoty ze snem. Rosnący brzuch sprawia, że coraz trudniej jest ci wygodnie ułożyć się do spania. Poza tym macica uciska na pęcherz, więc częściej musisz też odwiedzać toaletę. Jeżeli zdarzają ci się problemy z wieczornym zaśnięciem lub budzisz się wyspana w środku nocy, zrezygnuj z poobiedniej drzemki. Codziennie jak najwięcej czasu przebywaj na świeżym powietrzu albo chodź na spacer bezpośrednio przed snem. Zadbaj, też by przed położeniem się dobrze wywietrzyć sypialnie. Staraj się sypiać na lewym boku - prawą nogę zegnij w kolanie i podciągnij pod brzuch (możesz podłożyć pod nią poduszkę). Taka pozycja jest bowiem najlepsza i dla ciebie, i dla dziecka.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy