Reklama

Reklama

Solo i wesoło

Martwisz się, że twój jedynak będzie odludkiem? Naukowcy obalają ten mit.

Amerykańscy badacze udowodnili, że jedynacy wcale nie są bardziej odizolowani ani ekscentryczni od osób mających rodzeństwo. Wręcz przeciwnie, gdy już dorosną i osiągną wiek nastoletni, bardziej dbają o relacje z innymi ludźmi niż ci, którzy mają bracia czy siostry.

Na co trzeba uważać wychowując jedynaka?

Pozwól mu być dzieckiem. Maluch, który przebywa większość czasu z dorosłymi, zaczyna zachowywać się jak dorosły. Operuje takim językiem, jak rodzice, rozmawia na tematy, które poruszane są w domu. Dbaj o to, by twój syn lub córka mieli kontakt z rówieśnikami. Nie bądź jego jedynym partnerem do rozmów czy zabawy.

Reklama

Nie wychowuj egoisty i snoba. Naucz swoje dziecko dzielenia się z innymi. Wykorzystuj gry, zabawy, spotkania towarzyskie, wizyty na placu zabaw do tego, by uczyć malucha wymieniania zabawek, pożyczania sobie, oddawania innym czegoś w prezencie.

Ucz negocjowania i walki o swoją pozycję. Dziecko wychowujące się z rodzeństwem naturalnie nabywa umiejętności dbania o swoje potrzeby. Ty i mąż powinniście więc od czasu do czasu sprzeciwić się oczekiwaniom czy prośbom dziecka. Maluch powinien nauczyć się, że nie wszyscy będą mu w życiu ulegać.

Nie bądź nadopiekuńcza. Nie przelewaj na dziecko swoich lęków. Nie krzycz ciągle – uważaj! Daj mu szansę popełniać błędy. Nie powtarzaj stale, że jest tylko jeden czy jedna.

Ucz, że na świecie są też inni ludzie. Pokazuj maluchowi, że inni ludzie też są ważni, wymagają opieki, współczucia czy poświęcenia im czasu.

Na żywo 41/2011

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: jedynak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy