Reklama

Reklama

Roślinne motywy w biżuterii

Motywy roślinne są w jubilerstwie obecne właściwie od zawsze. Świat fauny i flory stanowi przecież niewyczerpane źródło ornamentów uwodzących swoją złożonością, harmonią i naturalnym wdziękiem. Rośliny i kwiaty to jednak nie tylko zmysłowe piękno form i kształtów. To również bogata i szlachetna symbolika – często tajemnicza, wzniosła i fascynująca. Nic więc dziwnego, że kobiety chętnie sięgają po biżuterię inspirowaną motywami roślinnymi. Ich urok – niepospolity i niepodrabialny! – podkreśla bowiem ich powab i urodę skutecznie, ale nienachalnie.

Ohelo

Polki uwielbiają roślinne motywy w biżuterii. Nie tylko te rodzime, ale i zagraniczne. Nie inaczej jest także z egzotycznym ohelo, które w naszym kraju jest raczej mało znane. A to z tej prostej przyczyny, iż rośnie ono tylko w jednym miejscu na świecie, na wulkanicznych glebach jednej z wysp Oceanu Spokojnego. Niesprzyjające warunki nie robią jednak na niej żadnego wrażenia - roślina potrafi bowiem przetrwać nawet najbardziej obfite opady pyłu wulkanicznego. I wytrzymać w warunkach, które musiałyby przynieść nieuchronny kres innym, mniej od niej wytrzymałym organizmom.

Reklama

Ohelo nie jest jednak tylko mistrzynią przetrwania; w środowisku prawie niezdatnym do życia rodzi bowiem także jadalne, zdrowe i smaczne jagody. Ohelo, porastająca zbocza wulkanicznych szczytów jest więc w świecie roślin prawdziwą pionierką. Nieustraszoną wojowniczką. Uosobieniem wielkiej wewnętrznej siły i niegasnącej woli walki.

Właśnie do tych wartości odwołuje się nowa kolekcja biżuterii marki W.KRUK, powstała we współpracy z Ewą Chodakowską, nową ambasadorką marki. Skierowana jest przede wszystkim do kobiet, które pragną zmieniać swoje życie i realizować swoje marzenia - i to nawet mimo własnych słabości czy kłód, które los rzuca im niekiedy pod nogi.

W nowej kolekcji sięgnięto po szlachetne kruszce - złoto i srebro - i uzupełniono je o dość rzadki w biżuterii, ale intrygujący artystycznie, mosiądz. Pierwsze skrzypce grają tu oczywiście jagody ohelo, prezentowane w wersji bezkamieniowej oraz w naturalnym turkusie i mineralitach, uzupełnione ponadto o złotą lub pozłacaną szypułkę. Gdzieniegdzie pojawiają się pięknie szlifowane cyrkonie i motywy liścia ohelo; całości dopełniają zaś charakterystyczne emblematy kolekcji, łączące jej nazwę i inicjały Ewy Chodakowskiej.

Nowa kolekcja W.KRUK urzeka różnorodnością. Oraz - rzecz szczególnie warta wzmianki - postawą jej ambasadorki, która swoje honorarium postanowiła przekazać na schronisko dla kobiet "Sowa", prowadzone przez Fundację Centrum Praw Kobiet. W ten sposób Ewa Chodakowska po raz kolejny pragnie pomóc kobietom - ofiarom przemocy, które nawet mimo przeciwności losu nie składają broni. I nie tracą nadziei, że dzięki samozaparciu, determinacji i niezłomności można zmienić swoje życie.

Rozmaryn

Mało jest chyba roślin, które pod względem symboliki mogłyby dorównać rozmarynowi. Ta roślina właściwie od zarania stanowi symbol miłości, wierności i przyjaźni.  Nie powinno, więc dziwić, że słynące z łączącej je od lat przyjaźni, Maja Ostaszewska i Magdalena Cielecka wybrały gałązkę rozmarynu jako motyw w stworzonej przez nie kolekcji ambasadorskiej "Przyjaźń". W zaprojektowanej dla W.KRUK kolekcji znalazły się srebrne i złote kolczyki, wisiorki, pierścionki i bransoletki inspirowane przepięknym kształtem tej szlachetnej rośliny. Biżuteria ta doskonale pasuje zarówno do wytwornych kreacji, jak i codziennych stylizacji.

Maki i chabry...

Z polską wsią - tą sielsko-anielską, wywiedzioną z dawnej poezji i z prawie pocztówkowych malowideł - chyba najmocniej kojarzą się chabry. Nic dziwnego: ich duże, piękne i dekoracyjne kwiaty - jakby postrzępione przez wiatr - wprost olśniewają swoją głęboką, szafirową barwą i niesłychaną zwiewnością. Chaber uważa się od dawna za symbol anielskiej wręcz dobroci oraz wierności (również małżeńskiej!) i przywiązania. To właśnie z tego powodu jego kwiaty zwykło się kiedyś wplatać w ślubne wianki. Miały bowiem podkreślać niewinność i dziewczęce, nieskalane piękno panny młodej.

Równie popularne jak chabry są też kwiaty maku, z którymi wiąże się niezwykła i złożona symbolika. Stare, słowiańskie podania ludowe przynosiły na przykład liczne dowody na to, że mak jest w stanie pokonać przemijanie i dać ludziom długie życie. Dzisiaj mak uważa się przede wszystkim za symbol pamięci, jedności, waleczności i heroizmu. Zarówno maki jak i chabry ozdobiły zawieszki, pierścionki i kolczyki w kolekcji "Kwiat Nocy" W.KRUK. To biżuteria ręcznie malowana emalią, pokryta 14-karatowym złotem lub rodowana na ciemno. Każdy kwiatowy element opowiada inną historię.

...bratki i krokusy

Kwiatem pamięci jest jednak nie tylko mak, ale także bratek, którego nazwa - jak podaje stara legenda - miałaby ponoć pochodzić od braterskiej miłości. Możliwe, że jest w tym ziarno prawdy - bratek, który skrył się w biżuterii "Kwiat Nocy" W.KRUK symbolizuje przecież pamięć i oddanie. Wręczony bliskiej osobie jest więc dobitnym i namacalnym dowodem przywiązania, życzliwości i szczerej troski, wyrazistym znakiem pamięci i wszystkich czułych wspomnień. Co ciekawe, bratki upodobali sobie również filozofowie, dostrzegając w nich symbol wolnomyślicielstwa i swobody intelektualnej.

Przywiązanie do drugiej osoby i szczerą troskę o jej dobro symbolizują również krokusy. Ich kwiaty, które także znalazły się w linii "Kwiat Nocy" -rozłożyste, dumnie zwrócone ku niebu i opalizujące wieloma barwami - uważa się dziś za znak oddania, szacunku i miłości - bezgranicznej, szczerej, prawdziwie bezinteresownej.

Kwiat lotosu

Lotos uchodził dawniej przede wszystkim za kwiat Orientu, bardzo charakterystyczny dla duchowości Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Dzisiaj uważa się go za symbol tajemnicy (to jeden z "kwiatów nocy", zamykających swoje płatki po zmroku), głębokiej duchowości, nowego początku i piękna, a także wzniosłej i niesłabnącej miłości. Jest więc rośliną na poły boską, a na poły - romantyczną (by nie rzec nawet, że związaną ze zmysłową cielesnością i erotyzmem). Jego zmysłowy kształt wykorzystali projektanci W.KRUK w kolekcji "Bali", tworząc niesamowicie kobiece zawieszki, pierścionki, naszyjnik i kolczyki. Biżuteria inspirowana latem i kwitnącym kwiatem lotosu, przywodzącym na myśl piękno rajskiej wyspy. Wakacyjna kolekcja, obejmująca subtelne wzory w najmodniejszej stylistyce.

Paproć

Mało jest chyba roślin równie niedocenionych, jak paproć. Kojarzymy ją z nudnymi doniczkami z babcinych mieszkań i urzędowych korytarzy. A niesłusznie, bo paproć to roślina szlachetna i występująca w wielu mitach i legendach. Przedstawiana w prasłowiańskich podaniach i w mitologicznych opowieściach, poświęconych choćby greckiej bogini Eos czy słowiańskiej Jutrzence, patronce zorzy polarnej, brzasku i świtu. Liście paproci symbolizują zatem niewinność i nowy, lepszy początek. Są także znakiem długowieczności, niespożytej witalności oraz tajemnych związków świata zmysłowego i duchowego. Nic więc dziwnego, że to właśnie paproć stała się podstawą jednego z prasłowiańskich zwyczajów - nocy Kupały.  Piękno paproci na nowo odkryła kolekcja "Eos" przygotowana przez markę W.KRUK. Delikatna, ale seksowna biżuteria inspirowana tą rośliną stała się ulubioną ozdobą rzeszy Polek.

Artykuł powstał we współpracy z marką W.KRUK.


 

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje