Seksuolodzy zauważyli coś niepokojącego. Skala problemu przeraża
Choć niewielu mówi o tym głośno, brak ochoty na zbliżenie to problem, z którym mierzy się sporo par. Przyczyny mogą być rozmaite: od medycznych, przez psychologiczne i emocjonalne, po utratę zainteresowania drugą połówką. Część par narzeka, że kłopoty z libido zaczęły się wkrótce co sformalizowaniu związku. Co może być przyczyną tej zależności?
O tym, jak powszechny jest problem z brakiem libido, świadczą liczby. Jak czytamy w raporcie prof. Zbigniewa Izdebskiego - w Polsce na problemy z libido skarży się 45 proc. kobiet zamężnych i 30 proc. tych, które są pannami. Potencjalnych przyczyn tego zjawiska jest zapewne tyle, ile związków. Wśród wyjaśnień podawanych przez ekspertów, można jednak wyróżnić kilka szczególnie popularnych.
Choć miłość może trwać wiecznie, zakochanie nie jest stanem długotrwałym. Jak twierdzą badacze, faza ta trwa zwykle od pół roku do dwóch lat. Po upływie tego czasu, gdy spada fascynacja partnerem lub partnerką, spada też często ochota na seks.
W przypadku par, decydujących się na szybkie sformalizowanie związku, ślub może zostać zawarty jeszcze w fazie zakochania. Koniec fascynacji przypada więc na pierwsze miesiące wspólnego życia i staje się poważnym wyzwaniem dla młodej pary. Problemy w związku mogą zaś przekładać się na jakość i częstotliwość życia seksualnego.
Choć dziś większość par decyduje się na mieszkanie razem jeszcze przed ślubem, są i tacy, którzy z prowadzeniem wspólnego gospodarstwa czekają aż do sakramentalnego "tak". Dla tych ostatnich codzienność okazuje się czasem rozczarowaniem. Podział obowiązków, dbanie o czystość, sposób przygotowywania posiłków, zarządzanie domowym budżetem - lista potencjalnych tematów, które mogą stać się przyczyną konfliktu między świeżo upieczonymi małżonkami, jest naprawdę długa. A kiedy głowa pełna jest żalów i pretensji, często znika ochota na seks.
On albo ona. Związek, randkowanie, narzeczeństwo, flirt i uwodzenie, nawet jeśli partnerzy mają jak najlepsze intencje, zawsze są rodzajem gry. Kiedy wchodzimy w nowy związek staramy się pokazać ukochanemu czy ukochanej z jak najlepszej strony. Bardziej dbamy o wygląd (tak swój, jak i otoczenia), zwracamy uwagę na maniery, staramy się poszerzać wiedzę i zakres umiejętności tak, by pozytywnie zaskoczyć drugą połówkę.
Po ślubie tej mobilizacji i motywacji często zaczyna brakować. Przestajemy dbać nie tylko o siebie, ale i o związek. Wspólne wyjścia do kina, kolacje, weekendowe wyjazdy, stają się coraz rzadsze, rzadziej też pamiętamy, by zaskoczyć drugą połówkę komplementem czy upominkiem bez okazji. Romantyczne iskierki gasną, a bez nich trudno mówić o ogniu w sypialni.
Zobacz również: Najlepszy wiek na seks? Dobra wiadomość dla trzydziestolatek
Jeśli wraz z partnerem zauważycie, że w waszym życiu seksualnym zachodzą niepokojące zmiany, nie należy ich ignorować.
Co robić, gdy brakuje ochoty na zbliżenie? Tak jak w przypadku każdego problemu, warto zacząć od rozmowy. Być może podczas wspólnej wymiany myśli, uda wam się zdiagnozować i wyeliminować przyczynę problemu. Zadbajcie też o atmosferę w związku: niech bycie razem znów stanie się czymś wyjątkowym.