Wielu Polaków popełnia ten błąd w Środę Popielcową. Lepiej uważaj
Środa Popielcowa rozpoczyna czas Wielkiego Postu w Kościele Katolickim. To czas skupienia i zadumy w oczekiwaniu na Wielkanoc. Już w Środę Popielcową zaczyna obowiązywać ścisły post i warto wiedzieć, jakich pokarmów unikać, by nie popełnić błędów, jeśli jesteśmy wierzący. Z jednym produktem jest spory problem i Polacy często popełniają ten błąd.
Czas oczekiwania na Wielkanoc, to ważny moment w wierze chrześcijańskiej. Według tradycji od czasu Środy Popielcowej trwa on 40 dni i kończy się rozpoczęciem Triduum Paschalnego - Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.
Początkowo Wielki Post trwał 40 godzin. Trwał dwa dni przed Wielkanocą - Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Następnie wydłużono go do tygodnia, a od 325 roku stwierdzono, że Wielki Post będzie trwał 40 dni.
To dla Katolików czas nawrócenia i pokuty, by przyszykować się na wydarzenie Wielkanocy. Aby osiągnąć stan pokuty nauki Kościoła zalecają stosowanie postu, modlitwy i ofiarowania jałmużny.
Jednak to wytyczne odnośnie postu sprawiają niekiedy wiernym najwięcej problemów.
Zobacz też: Wielki Post 2024. Kiedy? Co to za czas dla katolików?
Choć Wielki Post trwa 40 dni, to tylko w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, czyli taki, który zakłada zjedzenie jednego posiłku dziennie, w trakcie którego najadamy się do syta i dwa posiłki niepełne. Prócz tej zasady w Środę Popielcową nie należy spożywać pokarmów mięsnych i alkoholu.
Dlaczego akurat nie można spożywać mięsa? Mięso przez wiele stuleci było uważane za rarytas, coś niezwykle cennego i podawane było tylko z okazji świąt lub ważnych wydarzeń. Dziś mięso jest raczej powszechnie dostępnym pokarmem.
Odmowa spożywania mięsa ma służyć temu, aby uczcić śmierć Chrystusa, symbolicznym odstąpieniem od mięsa, niegdyś tak cennego. To symboliczne zachowanie, aby środki materialne, które zaoszczędziliśmy odmawiając sobie jedzenia mięsa, przekazać tym, którzy najbardziej ich potrzebują, czyli spełnić warunek jałmużny.
Zobacz też: Czy w Wielki Piątek obowiązuje post? Co można jeść, a czego nie?
W trakcie pełnienia ścisłego postu nie należy prócz mięsa spożywać także alkoholu, który często kojarzony jest z zabawą, a ta także w trakcie postu jest zakazana przez wiarę katolicką.
Okazuje się także, że jedzenie słodyczy podczas ścisłego postu jest także zabronione. Powinniśmy więc, jeżeli praktukujemy wiarę, odmówić sobie przyjemności, jaką jest jedzenie słodyczy.
Wskazane jest w trakcie ścisłego postu spożywanie potraw niezwykle lekkich, wegetariańskich.
Zobacz też: Wielki Czwartek zaczyna Triduum Paschalne. Najważniejszy czas dla katolików