Reklama

Reklama

XD, smartfica, odjaniepawlić, sztos

Młodzieżowe słowo roku 2017- plebiscyt PWN rozstrzygnięty

Nie: dreś (o osobie która, lubi i chodzi w dresach), ani  hajp (coś bardzo popularnego, modnego, w trendzie), ale sztos (coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego). Ubiegłoroczny zwycięzca i w tym roku nie miał sobie równych. Na synonim czegoś niesamowitego, w plebiscycie organizowanym przez PWN, spośród 5000 oddano 417 głosów. 

Drugie miejsce zajął dwudzionek (weekned) otrzymał  269 głosów, brązowy medal i 227 głosów zdobył wyraz XD (iskde; funkcjonuje  jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujących graficznie uśmiech.)   

Reklama

O kulson

I tu pojawił się problem z rozstrzygnięciem konkursu.

" Zwycięzcą naszego plebiscytu nie może być zeszłoroczny laureat. Drugie z kolei słowo dwudzionek- to słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima, który uważał, że weekendu niczym zastępować nie trzeba. Uznajemy więc, że młodym słowem roku 2017 jest kolejne na liście XD "- tłumaczy organizator.   

Wśród  innych popularnych słów młodzieżowych znalazły się: ogarnąć/ogarniać, ogar, nieogar, także docenionych już w ubiegłorocznym plebiscycie. Do granicy 100 punktów zbliżył się jeszcze skrótowiec  RIGCZ - rozum i godność człowieka, który uzyskał 93 głosy. 

Wśród neologizmów popularność zdobyły: smartwica (smartfica; chorobliwe uzależnienia od telefonu komórkowego) oraz odjaniepawlać/ odjaniepawlić (zdarzyć się niespodziewanie). 

Wśród neosemantyzmów (metafor leksykalnych) najlepszy okazał się rzeczownik pocisk (cięta riposta lub wypowiedź pogrążająca przeciwnika) oraz pokrewny czasownik pocisnąć kogoś. 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: młodzież | slang | słownictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy