Reklama

Reklama

Filmy o kobietach i dla kobiet

Różnorodność tematów zapowiedzieli organizatorzy 13. edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego (7-24 marca 2013).

Tydzień Kina Hiszpańskiego to największy przegląd kina hiszpańskiego na świecie. W Polsce kino hiszpańskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego najlepszym dowodem jest frekwencja na każdym z kolejnych przeglądów, rosnąca z roku na rok.

Tydzień Kina Hiszpańskiego to ogromna różnorodność gatunków i tematów. Na szczególną uwagę zasługują filmy, których bohaterką jest kobieta - w różnym wieku, w różnej sytuacji życiowej. Kobieta zaplątana w wielką historię, kobieta jako ikona kina oraz kobieta współczesna - ciesząca się życiem, pełna miłości, energii i optymizmu, starająca się zmieniać świat na lepszy.

Reklama

Filmy poświęcone kobietom znalazły się w sekcji Nowe Kino Hiszpańskie ("Wybuchowa Carmina" oraz prezentowany jako film otwarcia "Sześc razy Emma"). Kobietom została w całości poświęcona sekcja Dokument. W roli głównej: Kobieta.

Listę tytułów prezentowanych w tej sekcji tworzą dokumenty: "Niech ta noc nigdy się nie kończy" o wielkiej hollywoodzkiej gwieździe Avie Gardner, "Tęczowa podróż Evity" o fenomenie argentyńskiej kobiecej ikony - Evicie - oraz "Żyć na całość" o młodych lesbijkach z Madrytu, Berlina i Londynu.

Zapraszamy na pokazy 13. edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

"Sześć razy Emma"

(SEIS PUNTOS SOBRE EMMA), reż. Roberto Pérez Toledo, 2011.

Emma ma 29 lat, ciętą ripostę i jasno wyznaczony cel: chce zajść w ciążę. Nie ma jednak ochoty na miłość ani zaangażowanie, wydaje jej się, że nikogo do tego nie potrzebuje, wystarczy jej tylko odpowiedni dawca. W głębi duszy jest delikatna, ale bardzo się stara tego nie okazywać. Jednak mężczyźni, którzy pojawią się w jej życiu, nie dadzą się tak łatwo z niego usunąć. Słodko-gorzki film o pożądaniu i miłości, samotności, kłamstwach i uprzedzeniach, ale i o nadziei na lepsze jutro.

Pokazy filmu:
8 marca (piątek), godz. 21.00 (kino Luna)
9 marca (sobota), godz. 18.30 (kino Luna)

"Wybuchowa Carmina"

(CARMINA O REVIENTA), reż. Paco León, 2012.

Carmina to świetna babka. Nie boi się niczego, z wyjątkiem cmentarzy. Pali jak komin i gada jak najęta. Ma dystans do siebie i do życia, nieprzeciętne poczucie humoru, zaraźliwy śmiech, wielkie serce i ułańską fantazję. Ma też duże kłopoty finansowe. Bar, którego jest właścicielką raz po raz okradają nieznani sprawcy, a agent ubezpieczeniowy zawsze znajduje jakąś wymówkę, żeby nie zwrócić jej pieniędzy. Carmina obmyśla plan, który, jeśli się powiedzie, uratuje rodzinny interes...

Pokazy filmu:
9 marca (sobota), godz. 20.30 (kino Muranów)
10 marca (niedziela), godz. 18.30 (kino Muranów)

"Żyć na całość"

(BORN NAKED), reż. Andrea Esteban, 2011.
Przez pryzmat doświadczeń dwóch kobiet, Andrei i Pauli, poznajemy rzeczywistość w jakiej żyją młode lesbijki w Madrycie, Londynie i Berlinie. Bohaterkami dokumentu są artystki, dziennikarki i aktywistki, które nie zgadzają się na to, by społeczeństwo przyklejało im etykietki. Chcą być postrzegane według osobowości, zainteresowań i umiejętności, a nie przez pryzmat ich orientacji seksualnej. Wciągający, żywiołowy film o pokoleniu, które walczy o prawo do bycia sobą.

Pokazy filmu:
9 marca (sobota), godz. 16.30 (kino Luna)

11 marca (poniedziałek), godz. 20.30 (kino Luna): po projekcji 11 marca zapraszamy na spotkanie z panią Anną Grodzką (posłanką do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej)  oraz panią Lalką Podobińską (prezeską Fundacji Trans - Fuzja).  

"Niech ta noc nigdy się nie kończy"

(LA NOCHE QUE NO ACABA), reż. Isaki Lacuesta, 2010.

O szalonym życiu, jakie jedna z najwspanialszych amerykańskich gwiazd - Ava Gardner - prowadziła w Hiszpanii w latach 50-tych i 60-tych krążą legendy. W 1950 roku po raz pierwszy opuściła USA i przybyła do małej katalońskiej wioski, by kręcić zdjęcia do filmu Pandora i Latający Holender. Ta podróż odmieniła wszystko - od tej pory Ava Gardner spędza większość czasu w Madrycie, a jej życie staje się pasmem romansów i skandali, wypełnione po brzegi flamenco, walkami byków i alkoholem.

Pokazy filmu:
9 marca (sobota), godz. 16.30 (kino Muranów)
10 marca (niedziela), godz.
20.30 (kino Muranów)

"Tęczowa podróż Evity"

(LA SOMBRA DE EVITA: VOLVERÉ Y SERÉ MILLONES), reż. Xavier Gassió, 2011W 1947 roku generał Franco zaprasza Juana Perona do Hiszpanii, ale ten w zastępstwie wysyła swą młodą żonę Evę. Film opowiada o tym, jak w wieku 28 lat i bez żadnego doświadczenia w dyplomacji Eva Duarte de Perón rozpoczyna Tęczową Podróż po Europie, będącą jej debiutem na arenie międzynarodowej. Uwiedzie Hiszpanów, wzbudzi wściekłość generała Franco i jego żony, papież odmówi jej audiencji, a ona sama nieświadomie posłuży jako przykrywka dla nazistów uciekających do Argentyny. Ale wróci do kraju jako nowa osoba - Evita.

Pokaz filmu:
13 marca (środa), godz. 18.30 (kino Muranów)

 Styl.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Tydzień Kina Hiszpańskiego | filmy hiszpańskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy