Reklama

Reklama

Polska! Year

Londyn: koncerty chopinowskie z udziałem światowej sławy artystów.

W tegorocznym programie POLSKA! YEAR dominuje muzyka. Na pierwszym miejscu znajdują się, oczywiście, wydarzenia związane z rocznicą chopinowską. Prawdziwą gratką dla londyńskich melomanów jest cykl Chopin at 200, na który złożą koncerty z udziałem światowej sławy wykonawców. Koncerty te odbywają się w najbardziej renomowanych salach koncertowych Londynu - Royal Festival Hall i Queen Elizabeth Hall.

Od stycznia do kwietnia zaplanowano recitale z muzyką Chopina w wykonaniu m.in. Cédrica Tiberghiena, Petera Donohoe, Yundi Li, Nicolaia Demidenko, Pascala Rogé. Największymi gwiazdami cyklu są Krystian Zimerman i Maurizio Pollini. To oni właśnie zagrają najważniejsze "urodzinowe" koncerty, które odbędą się 22 lutego i 1 marca.

Reklama

Krystian Zimerman, Chopin Birthday Concert 1

22.02, godz. 19.30, Royal Festival Hall

Bilety na występ jednego z największych współczesnych interpretatorów muzyki Chopina, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 1975 roku, są już dawno wyprzedane!

W programie koncertu znalazły się:

- Sonata b-moll op. 35

- Scherzo b-moll op. 31

- Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2

- Sonata h-moll op. 58

- Barkarola Fis-dur op. 60.

Koncert poprzedzi wykład prof. Johna Rinka The Classical Romantic.

Maurizio Pollini, Chopin Birthday Concert 2

1.03, godz. 19.30, Royal Festival Hall

Maurizio Poślini, legendarny włoski pianista, jeden z największych współczesnych muzyków, wykona m.in. preludia, etiudy, ballady i scherza Chopina. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1960 roku od tego czasu zawsze był kojarzony z muzyką polskiego kompozytora. Ostatnie nagrania Polliniego dla Deutsche Grammophon zdobyły powszechne uznanie. Chwalono jego "wyśmienitą, mistrzowską technikę oraz niespotykaną, poetycką subtelność" (BBC Music Magazine). Ten wyjątkowy koncert, to - obok recitalu Zimermana - prawdziwy hit Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii i jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznego sezonu w Londynie.

Koncert poprzedzi wykład Lady Rose Cholmondeley "Chopin's visit to Britain in 1848".

Pozostałe wydarzenia:

• Yundi Li, recital

Royal Festival Hall, 16.03.2010, godz. 19.30

Młody chiński pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego w 2000 roku, jest od tego czasu uznawany za "supergwiazdę", podziwiany za idealną technikę i głęboką wrażliwość muzyczną.

• Yevgeny Subdin, recital

Queen Elizabeth Hall, 25.03.2010, godz. 19.30

Ten młody, rosyjski pianista, zbierający świetne recenzje na całym świecie, jest szczególnie ceniony się wrażliwość, oryginalność i muzyczną wyobraźnię. "To potencjalnie jeden z największych pianistów XXI wieku." (The Daily Telegraph)

Przed koncertem: wykład prof. Jima Samsona The Spirit of Improvisation.

Queen Elizabeth Hall, 18.15

• Nikolai Demidenko, recital

Queen Elizabeth Hall, 14.04.2010, godz. 19.30

"Ostrą artykulację i świetną technikę Demidenki uzupełniają najwyższa muzyczna klasa i indywidualność", pisał Gramophone. W programie koncertu znajdą się mniej znane utwory Chopina m.in. Bolero.

Koncert poprzedzi wykład prof. Johna Rinka Virtuosity Redefined.

Queen Elizabeth Hall, 18.15

• Pascal Rogé, recital

Queen Elizabeth Hall, 29.04.2009, godz. 19.30

Pascal Rogé, to jeden z najbardziej podziwianych francuskich pianistów.

Przed koncertem: wykład Roya Howata Music in Sound

Queen Elizabeth Hall, 18.15

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy