Reklama

Reklama

Spektakle na żywo z Londynu

Przedstawienia Teatru Narodowego w Londynie będzie można oglądać na żywo w Krakowie, w kinie Mikro.

"Fedra", Jean Racine, - retransmisja przedstawienia na specjalne życzenie publiczności: 22 października, piątek, godz. 19.00

Zdobywczyni Oscara, Helen Mirren wciela się w jedną z najsłynniejszych postaci w dziejach dramatu, by przedstawić ją Brytyjczykom na deskach ich narodowej sceny i widzom zgromadzonym przed ekranami na całym świecie.

Tak jak dla aktora największym wyzwaniem jest zagranie Hamleta czy Króla Leara, tak dla aktorki jest takim wyzwaniem wcielenie się w postać trawionej przez pożądanie Fedry. Podjęła je brytyjska aktorka teatralna i filmowa ("Szaleństwo króla Jerzego", "Dziewczyny z kalendarza"), laureatka Oscara za rolę Elżbiety II w filmie "Królowa", nosząca tytuł szlachecki - Helen Mirren.

Reklama

Napisane klasycznym aleksandrynem dzieło francuskiego dramatopisarza przełożył Ted Hughes, nadworny poeta Jej Królewskiej Mości, królowej Elżbiety II. Zerwał jednak ze skomplikowaną formą użytą przez Racine'a i użył współczesnego, żywego angielskiego, by tekst był jak najbardziej przejrzysty.

Oparta na greckim micie tragedia Racine'a ukazuje jak bardzo niszcząca jest siła namiętności, która tkwi w człowieku. Fedra, choć jest kobietą szlachetną i mądrą, nie potrafi zapanować nad uczuciem, które staje się źródłem jej moralnej i egzystencjalnej destrukcji.

Transmisja przedstawienia "Fedry" (przekaz LIVE) do blisko 270 sal kinowych na całym świecie odbyła się 25 czerwca 2009 i zgromadziła przed ekranami ponad 50 tys. widzów. Choć była to pierwsza transmisja z cyklu "National Theatre Live" ("NT Live") i stanowiła pewnego rodzaju nowość (do tej pory swoje spektakle transmitowały tylko teatry operowe, a nie dramatyczne), to przedstawienie z Helen Mirren w roli Fedry zdobyło tak wielkie uznanie publiczności, że zdecydowano się na jego retransmisję.

Przedstawienie trwa około 2 godzin, bez przerwy.

Jeszcze w tym sezonie:

11 listopada, czwartek, godz. 19.00

Simon McBurney z zespołem i Nitin Sawhney, "A disappearing number" - retransmisja. Przedstawienie przygotowane przez zespół teatralny Complicite, zagrane na scenie Theatre Royal Plymouth

9 grudnia, czwartek, godz. 20.00

William Shakespeare "Hamlet". Przedstawienie transmitowane na żywo, przygotowane przez zespół National Theatre.

13 stycznia, czwartek, godz. 20.00

Jim Lewis, Bill T. Jones, Fela Anikulapo-Kuti, Aaron Johnson, Jordan McLean - FELA! - na żywo. Widowisko muzyczne z Broadwayu gościnnie na scenie National Theatre (NT), realizacja: Shawn "Jay-Z" Carter and Will & Jada Pinkett Smith.

3 lutego, czwartek, godz. 20.00

William Shakespeare "Król Lear". Przedstawienie transmitowane na żywo, przygotowane przez Donmar Warehouse we współpracy z National Theatre.

17 marca, czwartek, 20.00

Danny Boyle według Nicka Deara i Mary Shelley - "Frankenstein". Przedstawienie na żywo, przygotowane przez zespół National Theatre.

30 czerwca, czwartek, godz. 20.00

Anton Czechow "Wiśniowy sad" - na żywo. Przedstawienie przygotowane przez zespół National Theatre.

Przedstawienia grane są w języku angielskim.

Informacja, rezerwacja i sprzedaż biletów:
Klub Sztuki Filmowej "Mikro&Mikroffala"
Kino "Mikro"
ul. Lea 5
Kraków
tel.: (+48 12) 634 28 97
e-mail: mikro@kinomikro.pl
www.kinomikro.pl

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy