Reklama

Reklama

„Wojna w niebie”. Spektakl tworzony przez osoby głuche i niedosłyszące

30 marca o godzinie 17:00 oraz 19:00 w Cricotece w Krakowie będzie można zobaczyć spektakl "Wojna w niebie". Po spektaklu o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie widzów z twórcami i aktorami, które poprowadzi Łukasz Wojtusik. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Patrycja kocha poezję i mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Dominika kocha balet i swoje emocję chce wyrażać w tańcu. Krystian lubi kreskówki i pantomimę, co sprawia że każda historia przez niego opowiadana jest wypełniona humorem. Rafał lubi nowe wyzwania, sport i dobry film i chciałby te pasje wykorzystać na scenie.

Każdy z nich marzył o podróży. W tym wypadku jednak nie chodziło o podróże po odległych zakątkach świata, ale podróży związanej ze sztuką. Mieli marzenie zagrać w teatrze. Zranieni w przeszłości przez niezrozumienie ich świata, mieli ogromną chęć pokazać otoczeniu na co ich naprawdę stać. Chcieli pokazać , że głusi też mają niesamowite talenty i mogą tworzyć piękny teatr. I to taki całkowicie profesjonalny.

Reklama

Rok temu spotkali się z młodą aktorką i reżyserką Dominiką Feiglewicz i postanowili stworzyć razem wyjątkową sztukę. Spektakl, który będzie przełamywać bariery komunikacyjne. Spektakl tworzony razem przez osoby głuche, niedosłyszące i słyszące, który pokaże, że teatr może być przestrzenią poruszającego doświadczenia spotkania różnych światów.

Osoby głuche niestety bardzo często są wykluczone ze świata kultury. Jeśli już się ich do niego dopuszcza, to głównie w roli odbiorców. Spektakl "Wojna w niebie" nie tylko jest dostępny dla wszystkich, ale to właśnie osoby głuche są jego głównymi twórcami, to ich widzimy na scenie w roli aktorów, którzy zapraszają nas do swojego trudnego, ale też pasjonującego świata.

- Spektakl został zrealizowany dzięki współpracy głuchych i słyszących, nie czuliśmy między sobą żadnych barier. Cudownym doświadczeniem było dla mnie pokazanie słyszącym prawdy o naszej codzienności. Myślę, że kiedy słyszący nas zrozumieją, świat zmieni się na lepszy - mówił po czerwcowej premierze w Cricotece jeden z aktorów Rafał Bołdys.

- Gra w spektaklu była dla mnie jak przekroczenie bariery, którą jest moja wada słuchu. Od dzieciństwa marzyłam, żeby wystąpić na scenie teatru. Dziękuję Dominice, że stworzyła ten spektakl, że głusi mogli przyjść i słuchać w swoim języku migowym. Chcę dalej tworzyć sztukę dla głuchych, nasz świat jest pełen uczuć - dodaje niedosłysząca aktorka Patrycja Nosowicz.

Na czerwcową premierę "Wojny w niebie" w Cricotece zabrakło miejsc. Organizatorzy musieli dokładać krzesła, widzowie siedzieli też na podłodze. Na premierze pojawili się znani aktorzy Krzysztof Globisz, Anna Dymna, Roman Gancarczyk i Rafał Dziwisz, rektor AST w Krakowie Dorota Segda, prezes małopolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych Adam Stromidło i dyrektor małopolskiego oddziału PFRON w Krakowie Marta Mordarska.

Najbliższe pokazy: 30 marca, godz. 17:00 i 19:00, Cricoteka, Kraków. Po spektaklu o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie widzów z twórcami i aktorami, które poprowadzi Łukasz Wojtusik. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy