Reklama

Reklama

Halina Golanko: Piękność z lat 70.

Halina Golanko podbiła polskie kino w latach 70. Gdy pojawiała się na ekranie, mężczyźni nie mogli oderwać od niej wzroku, a kobiety zazdrościły jej seksapilu. Aktorka szybko zyskała popularność i tytuł seksbomby. Wszyscy wróżyli jej ogromną karierę. Jak potoczyło się jej życie?

Początki kariery

Halina Golanko urodziła się w Zabrzu w 1948 roku. Już w liceum wzdychali do niej wszyscy chłopcy. Była piękną i sympatyczną nastolatką. Od zawsze marzyła o tym, by grać w filmach. Po zakończeniu nauki zdecydowała się na karierę w świecie mody pod skrzydłami słynnej Grażyny Hasse. Próbowała dostać się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, ale nie zdała egzaminu - zjadł ją stres.

Początkującą modelkę zauważyli twórcy serialu "Kolumbowie" - Janusz Morgenstern i Andrzej Kotkowski. Zaangażowali ją w projekt, mimo że nie miała doświadczenia w pracy przed kamerą ani odpowiedniego wykształcenia. Rola Ałły okazała się dla Haliny strzałem w dziesiątkę. Golanko podbiła serca telewidzów i odkryła swój talent aktorski.

Reklama

Ikona polskiego kina

Po tak wspaniałym debiucie Golanko nie mogła opędzić się od kolejnych propozycji. Nie minął rok, a zagrała już w trzech innych filmach: "Jeszcze słychać śpiew. I rżenie koni" Mieczysława Waśkowskiego, "Brylanty pani Zuzy" Pawła Komoroskiego oraz "5 i ½ bladego Józka" Henryka Kluby. Halina poczuła się tak dobrze przed kamerką, że przestały ją krępować rozbierane sceny. Widzowie szybko okrzyknęli ją posiadaczką jednego z najpiękniejszych biustów w Polsce i nadali jej krągłościom przydomek - "Brylanty".

Największą popularność przyniósł jej film Janusza Zaorskiego "Uciec jak najbliżej". Aktorka wcieliła się tam w jedną z głównych postaci, laborantkę Kasię. Roli zawdzięcza nagrodę aktorską przyznaną na festiwalu I Międzynarodowe Spotkanie Filmowe "Młodzież na ekranie". Golanko nie schodziła z ekranów. Zagrała w ponad 20 filmach, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i rozchwytywanych aktorek polskiego kina.

Miłość ponad wszystko

Łatka skandalistki zaczęła przeszkadzać Halinie. Na planie filmowym oczekiwano od niej jednego - eksponowania ciała. Z czasem zaczęła odrzucać coraz więcej ról, marząc, aby w końcu otrzymać szansę na pokazanie aktorskiego talentu. Zmęczona sposobem, w jaki układała się jej kariera, zdecydowała się zrezygnować zupełnie z pojawiania się na ekranie.

Aktorka postawiła na miłość. Na planie pierwszego filmu poznała swojego przyszłego męża - Andrzeja Kotkowskiego. Przez długi czas zakochani unikali rozgłosu, nie pojawiali się nigdzie razem. Szybko się pobrali, a chwilę później na świat przyszły ich dzieci: Ignacy i Gabriela. Halina postanowiła wycofać się z życia publicznego dla rodziny. Chciała stworzyć pociechom prawdziwy dom.

Golanko i Kotkowski unikali życia w blasku fleszy, ale uwielbiali udzielać się charytatywnie. Zaczęli działać w obronie praw zwierząt. Opiekowali się porzuconymi zwierzętami i promowali akcję "Zerwijmy łańcuchy", podczas której namawiali ludzi do poświęcania swoim pupilom więcej czasu.

-----------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij. 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem! 

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama