Reklama

Reklama

Jak już dziś zapobiegać chorobom "jutra"?

Prawie połowa Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia, aż 300 tys. starszych osób cierpi na Alzheimera, a udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonu. Jak zapobiegać chorobom wieku starczego?


Nasza średnia długość życia stale rośnie, a obecnie najstarszy człowiek dożył do 146. roku życia. Wobec tego coraz więcej naukowców przychyla się do tezy, że górna granica wieku po prostu nie istnieje, a postęp medycyny zapewni kolejnym pokoleniom coraz dłuższe życie. Jednak należy pamiętać, że to, ile lat przeżyjemy, w dużym stopniu zależy od nas samych. Wielu chorobom pojawiającym się w wieku starczym możemy zacząć zapobiegać już dziś.

Reklama


Choroba Alzheimera

Utrata pamięci i orientacji w terenie, otępienie oraz problemy z mówieniem i rozpoznawaniem osób to tylko niektóre z objawów tej choroby. Szacuje się, że w Polsce ponad 300 tysięcy osób cierpi na Alzheimera, a wielu, ze względu na brak opieki, nigdy nie zostało zdiagnozowanych. Tymczasem pojawieniu się tej choroby można skutecznie zapobiegać.

W znaczący sposób ryzyko zachorowania zwiększa obecność we krwi aminokwasu zwanego homocysteiną. Jednocześnie naukowcy odkryli, że jej poziom można regulować, przyjmując cholinę, witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy.

Należy więc nieco zmodyfikować dietę, całkowicie rezygnując z utwardzonych tłuszczów roślinnych, sięgając za to po zawierające antyoksydanty owoce jagodowe oraz jajka czy ryż dostarczające lecytynę, czyli źródło choliny. Prócz tego oczywiście niezwykle ważna jest gimnastyka - zarówno umysłu, jak i ciała.

Choroby układu krążenia

Według danych GUS 46% zgonów spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Te zatrważające statystyki wskazują na to, że wciąż nie udało nam się uporać z problemem, a przecież zdrowe serce czy drożność naczyń krwionośnych tak bardzo zależą od nas samych.

W profilaktyce znów przydatna będzie cholina, która skutecznie obniża ciśnienie i reguluje poziom homocysteiny odpowiedzialnej również za problemy układu krążenia. Olbrzymie znaczenie ma także zmiana świadomości żywieniowej, ponieważ otyłość jest jedną z głównych przyczyn zapadania na tego typu choroby. Już samo ograniczenie tłuszczów nasyconych oraz cukrów prostych oraz wprowadzenie do diety nienasyconych tłuszczów roślinnych oraz dużych ilości warzyw minimalizuje ryzyko zachorowania. Niezwykle istotną rolę w profilaktyce pełni również regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu.

Udar mózgu

Średni wiek zachorowań na udar mózgu wynosi około 70 lat, dlatego zaliczany jest do chorób wieku starczego. Rocznie w naszym kraju zapada na tę przypadłość 600 tys. osób, co czyni ją trzecią najczęstszą przyczyną zgonów.

Ryzyko wystąpienia udaru mózgu zwiększa się u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze i choroby serca, a także na cukrzycę. Na początku choroba objawia się opadaniem kącików ust, zaburzeniami czucia, cierpnięciem kończyn czy zaburzeniami mowy, widzenia i równowagi.

Wylewowi można zapobiec. Osoby szczególnie narażone powinny codziennie zażywać ruchu, wyeliminować z diety cukier i potrawy smażone, a także ograniczyć picie alkoholu. Niestety również nikotyna jest wrogiem osób chorych na nadciśnienie, dlatego należy całkowicie zrezygnować z palenia. Ważnym elementem profilaktyki jest  przyjmowanie codziennej porcji witamin antyoksydacyjnych oraz witamin z grupy B (B4, B6, B12).

 Profilaktyka wymienionych chorób jest w gruncie rzeczy w wielu punktach zbieżna - wystarczy jeść lekko i zdrowo z naciskiem na produkty zawierające witaminy z grupy B, uprawiać sporty oraz ograniczyć alkohol i zrezygnować z palenia. Dzięki tym kilku zmianom w życiu mamy szansę cieszyć długim życiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje