Reklama

Słuchaj uważnie, twój włos ma głos!

Każdego dnia gubisz ich ponad setkę. Nie martw się, to normalne.

Każdego dnia gubisz ich ponad setkę. Nie martw się, to normalne.

I tak naprawdę niewiele w porównaniu z ponad stu tysiącami, które masz na głowie. Jednak gdy na szczotce zostaje ich wyraźnie więcej, twój organizm daje ci znać, że dzieje się coś złego.

Dlaczego włos wypada?

Większość włosów (ok. 90 proc.) znajduje się w fazie wzrostu (anagen). 8-9 proc. włosów jest w fazie spoczynku (katagen). Natomiast wypadanie, czyli faza telogen dotyczy 1-2 proc włosów. Zwykle włos rośnie 1-1,5 cm na miesiąc przez okres 3-5 lat. Gdy ten cykl dobiega końca, na dnie mieszków włosowych tworzą się zalążki nowych włosów, które zastąpią poprzednie.

Lista winowajców

Wypadaniu włosów sprzyjają choroby tarczycy. Jej nadczynność powoduje, że włosy szybciej się starzeją. Z kolei niedoczynność sprawia, że włosy stają się cienkie i przesuszone. Utrata włosów może być też skutkiem innych schorzeń: anemii, chorób jajników i nadnerczy, przewlekłej infekcji z gorączką, trądziku, oraz nowotworów.

Reklama

Przyjmowanie leków też może przyspieszyć utratę włosów. Jakich? Preparatów obniżających ciśnienie, poziom cholesterolu, doustnych antybiotyków przeciwtrądzikowych, antydepresantów i chemioterapii. Po ich odstawieniu włosy zwykle odrastają.

Burze hormonalne. Najczęściej włosy "wychodzą" nam po porodzie. Podczas karmienia piersią wzrasta poziom prolaktyny (ten hormon powoduje laktację), która sprawia, że możesz stracić nawet 50 proc. włosów. Na szczęście kondycja włosów u młodych matek poprawia się sama. Natomiast podczas menopauzy następuje wyraźny spadek produkcji estrogenów - wtedy włosy stają się nieodwracalnie słabe, rzadkie i suche. Czasem pomaga hormonalna terapia zastępcza HTZ. Jeżeli przechodzisz klimakterium, wybierz się koniecznie do endokrynologa.

Odchudzanie. Zbyt restrykcyjne lub jednostronne diety, ubogie w witaminy i minerały, odbijają się niekorzystnie na kondycji włosów. Chcesz przywrócić im dawny blask? Jedz produkty bogate w witaminę A, C, E i z grupy B, a także cynk, żelazo i kwasy omega-3. Znajdziesz je w kaszach, rybach, oliwie z oliwek i warzywach. Nie zapominaj, że zawarta w zielonej herbacie tauryna chroni cebulki włosowe przed uszkodzeniem.

Długotrwały stres zawsze odbija się na włosach, bo wtedy nasila się wydzielanie prolaktyny, a jej nadmiar powoduje łysienie. Pomogą ćwiczenia relaksacyjne, joga lub basen (ruch obniża poziom hormonów stresu).

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: wypadanie włosów | pielęgnacja włosów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy