Reklama

Reklama

Śmiej się, a dożyjesz setki

Badania wykazały, że osoby dożywające setki, przez całe życie były pogodne. Dlatego śmiej się jak najczęściej, a długo będziesz zdrów.

Gdy się śmiejesz, twoje serce bije szybciej. Dzięki temu otrzymujesz więcej tlenu (aż 1,5 litra powietrza, podczas gdy przy zwykłym oddychaniu - ok. 0,5 l).

Zamiast gimnastyki

Śmiech jest spontaniczną reakcją układu nerwowego. Poprawia naszą koncentrację, sprawność i refleks. Jest namiastką ćwiczeń fizycznych. Podczas wybuchu śmiechu wprawiamy w ruch wszystkie mięśnie - poruszamy ramionami, rękami, nogami i głową. Śmiech przyspiesza trawienie i pobudza przemianę materii. Skurcze mięśni korzystnie wpływają na pracę śledziony, wątroby i jelit. Aktywizują się również mięśnie twarzy. Dzięki ich pobudzeniu ujędrnia się skóra.

Fala szczęścia

Śmiech sprzyja sukcesowi. Zmniejsza nieśmiałość i łagodzi lęki, zjednuje otoczenie. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi. Przy dobrym humorze zwiększa się wydzielanie endorfin, co sprawia, że jesteś szczęśliwa, a zmniejsza adrenalina (hormon stresu).

Bywa niebezpieczny!

Ale uwaga! Z umiarkowanych dawek śmiechu powinny korzystać osoby z poważnymi schorzeniami serca (bo przecież bije mocniej). Uważać powinni też astmatycy, bo u niektórych osób mogą wystąpić ataki astmy.

Poważna sprawa

• Propagatorem śmiechoterapii był amerykański lekarz Patch Adams. Jego idee od 1999 r. realizuje w Polsce Fundacja "Dr Clown". Do dzieci w szpitalach przychodzą zespoły terapeutów ("doktorów clownów"), którzy w kolorowych strojach i makijażu, obowiązkowo z czerwonym noskiem, pomagają odwrócić uwagę dziecka od choroby i rozładować napięcie spowodowane pobytem w szpitalu.

• Na świecie działa już ok. 5000 klubów, które w leczeniu stosują wyłącznie śmiechoterapię.

Reklama

• Według badań, oglądanie komedii zmniejsza przygnębienie aż o 98 proc.

Jolanta Głodowska

Tele tydzień 13/2013

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: śmiech | długie życie | optymizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje