Reklama

Reklama

Miażdżyca naczyń

„Stwardnienie tętnic" lub miażdżyca naczyń to schorzenie, którego istotą jest stopniowe odkładanie się złogów tłuszczowych, czyli blaszek miażdżycowych w tętnicach. Złogi zwężają tętnice, ograniczają dopływ krwi do serca i zwiększają prawdopodobieństwo, że skrzep krwi zatka światło naczynia i spowoduje zawał.

Miażdżyca jest procesem trzystopniowym. Najpierw w tętnicy powstają malutkie rozdarcia spowodowane silnymi skurczami serca, przede wszystkim u osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Następnie cholesterol obecny we krwi osadza się w tych miejscach, powoli twardnieje, tworzy blaszkę miażdżycową i powoduje, że tętnica staje się mniej elastyczna. W końcu złogi zwężają światło tętnicy, ograniczając dopływ krwi do mięśnia sercowego i innych części organizmu.

Mięsień sercowy tak niezwykle skutecznie pobiera tlen z krwi, że u wielu osób objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba wieńcowa jest już bardzo zaawansowana. Naczynia mogą być zwężone nawet w 70-90%, zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy i często się zdarza, że pierwszym sygnałem ostrzegawczym staje się dopiero zawał serca. Miażdżyca dotycząca naczyń wieńcowych powoduje zawał serca. Kiedy blokuje dopływ krwi do mózgu - powoduje udar. A kiedy dotyczy tętnic kończyn dolnych, mówimy o miażdżycy naczyń obwodowych.

Reklama

Fragment książki Zdrowe serce, Al. Sears, Klub Dla Ciebie

Odwiedź też

Weltbild.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje