Reklama

Reklama

Jak wyprasować, gdy na metce "nie prasować" – czyli o prasowaniu szczególnych typów materiałów

Pogniecione ubrania to uciążliwa część codzienności. Być może masz już w małym palcu prasowanie koszul oraz T-shirtów, wciąż pozostał jednak problem ubrań, które prasuje się bardzo ciężko. Jedwabną bluzkę, wełnianą spódnicę czy tiulową halkę oddajesz więc do czyszczenia albo… rezygnujesz z ich noszenia. Tymczasem wystarczy, że wykorzystasz garść przydatnych informacji o prasowaniu problematycznych materiałów, a „nie prasować” odejdzie w niepamięć.

Ogólne zasady

Przy prasowaniu każdego typu odzieży należy trzymać się jednej podstawowej zasady: za każdym razem warto sprawdzać oznaczenia podawane przez producenta ubrań. Podają one właściwą temperaturę, która nie zniszczy naszej garderoby. Jeżeli jednak masz wątpliwości, warto wykonać próbę. W jaki sposób? Wybierz mały, najmniej widoczny kawałek materiału. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, zmniejsz temperaturę żelazka. 

Zamiast rozwieszać wyprane ubrania na suszarce, skorzystaj z wieszaka. W ten sposób upewnisz się, że powstanie mniej zagnieceń. Materiał będzie odpowiednio naciągnięty, znikną także nierówności, które powstały podczas prania. Ten sam proces wykonaj po prasowaniu. Twoja ciężka praca nie pójdzie na marne!

Reklama

Tiulowe spódnice

Tiulowa halka do spódnicy albo sukienka wykończona tiulowymi falbanami wydawały się świetnym pomysłem. A później okazało się, że materiał jest pognieciony i trzeba go wyprasować. Ażurowa faktura sprawia, że trzeba robić to ostrożnie. Możesz skropić zagniecenia wodą i powiesić ubranie w pionie. To zadziała jednak tylko na małe nierówności. Co zrobić, gdy materiał jest grubszy a zagniecenia pojawiły się na całej powierzchni?

Najlepiej prasować sukienkę w pionie oraz zrezygnować z tradycyjnego żelazka. Z pomocą przychodzi tu technologia Smart Protect, zapewniająca bezpieczny poziom temperatury dla nawet najdelikatniejszej tkaniny. Znajdziesz ją w IXEO POWER marki Tefal, urządzeniu łączącym funkcje deski do prasowania oraz żelazka parowego, które oprócz wspomnianego rozwiązania oferuje także technologię High Pressure. Gwarantuje ona wyjątkową moc pary, która błyskawicznie usuwa wszystkie zagniecenia. 3-pozycyjna deska umożliwia natomiast użytkownikowi wygodne prasowanie nie tylko w pionie, ale także w poziomie oraz pod kątem 30 stopni.

"Nie prasujesz firanek?"

Obawiasz się, że teściowa na najbliższej wizycie znowu oceni twoje pomięte woalowe firanki? Wyprasowanie tak delikatnej tkaniny może być problematyczne, ale nie jest niemożliwe. Bawełniane lub poliestrowe włókna wymagają ostrożności, aby nie uległy zniszczeniu.

Ustaw urządzenie, którym prasujesz, na najniższą możliwą temperaturę. Wysoka sprawi, że materiał ulegnie przypaleniu lub będzie się nieestetycznie świecił. Firanki prasuj w pionie, jeśli nie posiadasz urządzenia, na którym możesz je wygodnie rozwiesić - zrób to po przypięciu materiału do karnisza. Zamiast stosowania żelazka, polecamy skorzystanie z generatora pary. Będziesz miała pewność, że woal nie ulegnie zniszczeniu.

Spódnice, marynarki...

Wełna kojarzy ci się z grubymi skarpetami i kocem? Błąd! To idealny materiał, z którego często szyje się spódnice oraz marynarki. Prasowanie rozpocznij od lewej strony - w przypadku cieńszych ubrań może się to okazać wystarczające. W przypadku grubszych, w drugiej kolejności możesz przystąpić do wygładzania powierzchni po prawej stronie. Najpierw przyłóż do materiału wilgotną ściereczkę (pomoże to uniknięcia efektu błyszczenia), dopiero później prasuj. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne przykładanie do powierzchni żelazka rozgrzanego do ok. 150 stopni..

Ulubiona ramoneska

Wciśnięte szybko do walizki skórzane spodnie, ulubiona ramoneska niedbale wrzucona do plecaka. Wyciągasz je z zagnieceniami i serce ci zamiera. Od razu porzuć myśl o wykorzystywaniu żelazka! Prawdopodobnie zniszczy tkaninę. Skórę naturalną lub ekologiczną najlepiej zwilżyć i rozwiesić. Takie rozwiązanie może niestety zająć trochę czasu, jednak w przypadku skór lepiej uzbroić się w cierpliwość, niż ryzykować zniszczeniem ulubionej kurtki - a być może także i żelazka.

Aksamit, welur, sztruks

Materiały z krótkim włosem, takie jak aksamit, welur czy sztruks także sprawiają dużo problemów. Jak nie stracić ich miękkości? Materiał należy wywinąć na lewą stronę. Prasuj go z użyciem najniższej możliwej temperatury, układając pod tkaniną ręcznik. Boisz się o odkształcanie delikatnego materiału? Wystarczy, że będziesz prasować w kierunku z włosiem, delikatnymi ruchami. Warto skorzystać z urządzenia posiadającego opcję generowania pary. Takie żelazko sprawi, że aksamit, welur i sztruks nie utracą ani połysku, ani miękkości. Wspomniane wcześniej urządzenie IXEO POWER jest wyposażone również w specjalną szczotkę do grubych tkanin, dzięki którym obchodzenie się z tymi dość kłopotliwymi materiałami stanie się równie łatwe, jak w przypadku zwykłej bawełny.  

Materiał powstał we współpracy z marką Tefal.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje