Reklama

Kosmetyki z ziół i kwiatów

Domowe zabiegi z użyciem roślin to skuteczny, tani i bardzo przyjemny sposób na wiosenną odnowę. Wypróbuj choć jeden przepis, a rezultaty cię zaskoczą!

Naturalna ziołowa pielęgnacja daje świetne efekty. Trzeba jedynie wybrać preparaty odpowiednie dla swojej cery (czy włosów) oraz użyć surowców dobrej jakości. I skorzystać ze sprawdzonych przepisów! Na przykład naszych.

Możesz użyć ziół suszonych, dostępnych w aptekach i zielarniach przez cały rok. Chcemy cię namówić, żebyś wiosną wypróbowała coś niezwykłego - kosmetyki z samodzielnie zebranych świeżych ziół. Będą skuteczniejsze niż te z suszonych, a ich używanie jest przyjemniejsze, bo ładnie pachną.

Jak zbierać dzikie zioła

Na zbiór wybierz się tuż przed południem. Rośliny są wtedy suche, jest w nich najwięcej substancji aktywnych.

Reklama

Zabierz ze sobą duże nożyce lub sekator. Przydadzą ci się do cięcia twardych łodyg.

Zbieraj rośliny zdrowe, rosnące z dala od zabudowań i dróg. Rosnące w mieście nie nadają się do użytku - są skażone.

Zebrane zioła wkładaj luźno do papierowych toreb. Ubite, wciśnięte do plastikowej torby ulegną zaparzeniu i nie będą się nadawały do użytku.

Nie zrywaj wszystkich roślin z jednego miejsca. Zostaw kilka najładniejszych, by mogły się dalej rozrastać.

Twarz: maseczki i kompresy

Maseczka to papka ziołowa (czasem z dodatkiem innych składników) nakładana na skórę. Kompres powstaje z nasączonych naparem płatków waty.

Maseczki

Do cery tłustej

• z mięty, złuszczająca. Garść liści mięty zalej 1/4 szklanki wody i doprowadź do wrzenia. Odcedź. Gorącym naparem zalej taką ilość drobnych płatków owsianych, by powstała papka. Kiedy prze stygnie, nałóż j ą cienką warstwą na twarz, szyję i dekolt. Po 15 minutach zetrzyj ją delikatnie opuszkami palców, jakbyś robiła peeling. Pozostałości spłucz letnią wodą.

• z krwawnika, rozjaśniająca. Trzy garście opłukanych liści krwawnika zmiksuj. Dodaj łyżkę jogurtu. Wymieszaj z taką ilością drobnych płatków owsianych, żeby powstała papka. Nałóż ją tylko na twarz (skórę szyi i dekoltu wysuszy!). Po 15 minutach zetrzyj maseczkę wilgotną watką. Skórę opłucz wodą.

Do cery normalnej

• z nagietka i krwawnika, odżywcza. Wyskub płatki z sześciu kwiatów nagietka. Umyj garść liści krwawnika. Zmiksuj wszystko z dwiema łyżkami siemienia lnianego. Rozprowadź taką ilością ciepłego mleka, żeby powstała gęsta papka. Nałóż na twarz na 15 minut. Zmyj wodą.

• z babki szerokolistnej, zmiękczająca. Umyj garść liści babki. Zmiksuj z połową średniego ogórka i łyżką twarożku. Posmaruj twarz, szyję i dekolt. Po 10 minutach zetrzyj płatkiem waty. Opłucz skórę wodą.

Do cery suchej

• z rumianku, kojąca. Sporą garść kwiatów rumianku zalej 1/2 szklanki wrzącego mleka. Odstaw na 15 minut. Odcedź. Wymieszaj płyn na papkę ze zmielonym w młynku siemieniem lnianym. Nałóż ciepłą maseczkę na twarz, szyję i dekolt. Przykryj płatkami waty. Po 20 min zmyj letnią przegotowaną wodą.

• z przywrotnika, regenerująca. Pięć garści opłukanych i osuszonych liści przywrotnika zmiksuj albo utrzyj w kamiennym moździerzu. Odsącz płyn, zmocz w nim płatek waty i delikatnie przetrzyj nim twarz, szyję i dekolt. Pozostałą miazgę wymieszaj z łyżeczką oleju z pestek winogron. Nałóż cienką warstwą na twarz, szyję i dekolt. Po kwadransie zetrzyj delikatnie chusteczką higieniczną. Opłucz twarz ciepłą wodą.

Kompresy

Do cery tłustej

• z podbiału, oczyszczający.

Dwie garście kwiatów podbiału zalej 1/2 szklanki zimnej wody. Doprowadź do wrzenia na małym ogniu. Odstaw na 10 minut. Odcedź. Do letniego wywaru dolej dwie łyżki kefiru. Nasącz płynem płatki waty i nałóż na twarz, szyję i dekolt na 15 minut. Opłucz skórę letnią wodą.

Do cery normalnej

• z melisy, wygładzający.

Cztery łyżki listków melisy zalej 1/2 szklanki wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Odcedź. Jeśli chcesz rozjaśnić skórę, zakwaś napar łyżeczką soku z cytryny. Nasącz naparem płatki waty i połóż na twarz i dekolt na 15 minut. Spłucz wodą.

Do cery suchej

• z rumianku, nawilżający.

Dwie łyżki kwiatów rumianku zalej 1/2 szklanki wrzątku. Zaparzaj 15 minut. Odcedź. Dodaj łyżkę soku z pomarańczy i dwie łyżki jogurtu. Wymieszaj. Nasącz płynem grubsze płatki waty i połóż na twarz, szyję i dekolt na 10 minut. Zdejmij, opłucz skórę chłodną wodą.

Ciało: napary odprężające

Kąpiele przyrządzone z tych naparów nadają się do każdego typu skóry, jeśli będą trwać nie dłużej niż kwadrans (dłuższe wysuszają). Sprawiają przyjemność i są świetnym sposobem na relaks. Uwaga! Wchodź do wanny po umyciu się pod prysznicem. Żel i mydło słabo się pienią w ziołowej mieszance, mogą też osłabić jej działanie.

• z brzozy i szałwii. Pięć garści liści szałwii i pięć garści liści brzozy (dla zapachu możesz dorzucić dwie garście liści mięty) zalej trzema litrami zimnej przegotowanej wody. Doprowadź do wrzenia na małym ogniu. Odcedź. Do wanny wlej sok z dwóch cytryn i wywar z liści. (Jeśli masz bardzo tłustą skórę, zamiast soku z cytryny dodaj cztery garście soli). Taka kąpiel działa relaksująco i przeciwpotowo.

• z mięty. Osiem garści dużych liści mięty zalej dwoma litrami przegotowanej zimnej wody. Doprowadź do wrzenia na małym ogniu. Odstaw pod przykryciem do naciągnięcia na pół godziny. Wlej do wanny napar razem z liśćmi oraz sok z dwóch pomarańczy. Żeby wzmocnić aromat kąpieli, możesz wrzucić do wanny kilkanaście grubych wiórków skórki pomarańczowej (z dokładnie umytego owocu!). Taka kąpiel działa rozluźniająco i poprawia nastrój.

• z płatków róży. Zalej kilka garści płatków róży pomarszczonej (zdjęcie na stronie obok) dwoma litrami letniej przegotowanej wody. Odstaw na dobę. Podgrzewaj 15 minut, nie dopuszczając do zagotowania. Napełnij wannę, wlej do niej wodę z płatkami. Jeśli chcesz dodatkowo natłuścić skórę, dodaj do wanny cztery łyżki płynnego miodu wielokwiatowego i litr mleka.

Włosy: płukanki i toniki

Zioła przywrócą włosom piękny wygląd i nadadzą miły zapach. Odżywią je także i wzmocnią. Płukankami kilka minut polewaj umyte włosy (napar wlej do niewielkiej miski i pochyl nad nią głowę). Toniki wmasowuj opuszkami palców w skórę głowy godzinę przed myciem włosów.

Płukanki

Do włosów tłustych

• z brzozy, wysuszająca.

Osiem garści liści brzozy zalej półtora litra przegotowanej chłodnej wody. Doprowadź do wrzenia na bardzo małym ogniu, gotuj 5 minut. Odcedź, dolej litr ciepłej przegotowanej wody.

Do normalnych

• z szałwii, nadająca puszystość. Cztery garście liści szałwii zalej litrem przegotowanej wody. Na małym ogniu doprowadź do wrzenia. Odstaw na 10 minut. Odcedź, dolej litr ciepłej przegotowanej wody.

Do suchych

• z rumianku, rozjaśniająca. Cztery garście kwiatów rumianku zalej litrem zimnej przegotowanej wody. Na małym ogniu doprowadź do wrzenia. Odstaw na 10 minut do naciągnięcia. Odcedź. Dolej litr ciepłej przegotowanej wody oraz dwie łyżki soku z cytryny.

Toniki

Dla wszystkich

• z liści brzozy i tymianku, nadający puszystość. Garść liści brzozy i łyżkę liści tymianku zalej 1/2 szklanki wrzątku. Trzymaj pod przykryciem na bardzo małym ogniu 5 minut. Odcedź. Dodaj do wywaru ziołowego łyżkę soku z cytryny. o z pokrzywy, odżywczy. Garść liści pokrzywy zalej 1/2 szklanki wrzątku, trzymaj na ogniu 5 minut. Odstaw pod przykryciem na 10 minut (do naciągnięcia). Odcedź. Uwaga! Tonik może przyciemnić włosy.

Marta Lipka

Kobieta i Życie, nr 5/2010

Kobieta i życie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama