Reklama

Reklama

Piękno spod skalpela i lasera

Jak wynika z badań, ponad 80 proc. kobiet chciałoby zmienić coś w swoim wyglądzie. Wiele z nich deklaruje również, że nie miałoby oporów, by oddać się w ręce chirurga lub dermatologa.

Panuje bardzo powszechna opinia, że operacje plastyczne wykonywane są tylko po to, aby poprawić urodę. Dlatego wielu ludzi uważa, że to kaprys i fanaberia. Niesłusznie, ponieważ taki zabieg często przeprowadza się, by przywrócić pacjentowi wygląd sprzed wypadku, w którym np. stracił część twarzy lub uległ poparzeniu.

W takim wypadku zabieg jest jedynym wyjściem, by pacjent mógł powrócić do normalnego życia. U kobiet chorych na raka piersi przeprowadza się operacje rekonstrukcji usuniętych piersi. Tak jak przed każdym zabiegiem, również przed operacją plastyczną konieczna jest tzw. kwalifikacja.

Reklama

Zaczyna się od rozmowy z lekarzem. Specjalista zazwyczaj pyta: co cię skłoniło do podjęcia decyzji o operacji, jakie są twoje oczekiwania, jaki jest twój stan zdrowia, czy cierpisz na jakieś choroby przewlekłe i stale przyjmujesz leki, jakie operacje przebyłaś.

Dostaniesz także skierowanie na podstawowe badania, takie jak: analiza krwi: morfologia, OB, grupa krwi, koagulogram, poziom glukozy na czczo, jonogram, llmocznik i kreatynina, EKG.

Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu B lub oznaczenie poziomu przeciwciał HBs (oznacza odporność na WZW typu B). Przed operacją powiększenia piersi konieczne jest wykonanie USG i mammografii (po 40. r.ż.).

Lekarz przekaże ci także wskazówki, czego unikać przed zabiegiem. Np. nie wolno palić i pić alkoholu, opalać się, zażywać leków i ziół zaburzających krzepnięcie krwi (np. aspiryny, miłorzębu). Każda klinika ma własne wymagania dotyczące np. tego, co trzeba ze sobą zabrać na zabieg.

Operacje plastyczne, takie jak korekta nosa, powiększenie piersi itp. wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Przeprowadzany jest również tzw. wywiad anestezjologiczny. Lekarz zapozna cię z tym, jak działa znieczulenie, uprzedzi o możliwych powikłaniach, zapyta o stan zdrowia i alergie.

Operacje plastyczne - jak to się robi?

Operacja plastyczna nosa, która polega na jego zmniejszeniu, jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Trwa ok. 2-3 godziny. Najpierw anestezjolog podaje pacjentowi narkozę. Następnie chirurg wykonuje nacięcia wewnątrz nosa, by mieć dostęp do tzw. miękkich i twardych części nosa. Lekarz usuwa chrząstki i łamie kości nosa specjalnym dłutem chirurgicznym.

Potem kształtuje nową strukturę nosa, zmniejsza go i zszywa ranę. Na koniec wkłada w środek nosa setony (sączki z gazy opatrunkowej). Na zewnątrz nosa umieszcza gipsową szynę, która utrwali nowy kształt nosa i uchroni przed urazami.

Piersi można powiększyć lub zmniejszyć, zniwelować ich asymetrię. Najbardziej popularne jest powiększanie biustu. Zabieg trwa ok. 1,5 godziny. Jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Pod tkankę gruczołową lub mięśniową wszczepia się implant wypełniony solą fizjologiczną lub silikonem. Po zabiegu należy nosić stanik kształtujący biust.

Operacje plastyczne wykonywane za pomocą lasera mogą nie tylko "odmłodzić" pochwę, sprawić, że jej ściany będą bardziej elastyczne, a doznania seksualne bardziej satysfakcjonujące. Te same zabiegi pomagają także skutecznie leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Popularnym zabiegiem jest botox. Preparaty zawierające toksynę botulinową typu A stosuje się do wygładzania zmarszczek mimicznych (np. kurzych łapek w kącikach oczu, lwiej zmarszczki na czole) oraz zapobiegania nowym. Botoks wstrzykuje się w określone partie mięśnia mimicznego. Efekt utrzymuje się 3-6 miesięcy.

Wiele pań decyduje się na powiększenie ust za pomocą kwasu hialuronowego lub korektę asymetrii warg. Zabieg ten daje dodatkowy efekt - likwiduje drobne zmarszczki wokół warg. Kwas hialuronowy to substancja całkowicie naturalna, występuje w ludzkim organizmie. Odpowiada za poziom nawilżenia skóry.

Przed zabiegiem konieczne bywa znieczulenie (takie jak u dentysty). Następnie lekarz wstrzykuje preparat. Zabieg z wykorzystaniem tzw. kaniul (są to elastyczne, tępo zakończone igły) nie wymaga znieczulenia. Efekt utrzymuje się do 12 miesięcy.

Dla wielu osób ogromnym problemem są blizny i rozstępy (są one pewnym rodzajem blizn). Likwidowanie ich za pomocą tradycyjnej operacji plastycznej nie zawsze daje oczekiwane rezultaty - i tak pozostają blizny, tylko mniejsze. W takim wypadku dobrze sprawdzają się zabiegi laserowe.

Laserowe usuwanie blizn polega na "wypalaniu" w skórze setek mikroskopijnych otworów (np. 50-100 na jednym centymetrze kwadratowym) w bliźnie. Komórki, które nie zostały zniszczone, rozpoczynają proces odnowy tkanek.

Blizna mięknie, jej kolor i struktura zaczynają się zmieniać i przypominać otaczającą skórę. Przed zabiegiem konieczne jest miejscowe znieczulenie. Niekiedy zabieg trzeba powtórzyć.

Ile to kosztuje?

Korekta odstających uszu - 2,5-4,5 tys. zł za parę.

Plastyka nosa - korekta przegrody i części kostnej: 8-11 tys. zł.

Wygładzanie czoła - 1-2 tys. zł. Zmarszczki mimiczne likwiduje się toksyną botulinową (botox), statyczne wypełnia kwasem hialuronowym.

Powiększenie piersi kosztuje 6-15 tys. zł. Używa się do tego celu różnego rodzaju implantów lub tkanki tłuszczowej pacjentki.

Liposukcja brzucha, czyli usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej - 5-7,5 tys. zł.

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej - 1-7 tys. zł. Może to być: zwężenie pochwy, ujędrnienie jej ścian, zmniejszenie warg sromowych, powiększenie punktu G.

Liposukcja ud - 5-7,5 tys. zł. Usunięty tłuszcz może być wykorzystany jako wypełniacz w innych częściach ciała, np. piersiach.

34/2014 Świat i Ludzie

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy