Reklama

Reklama

Retinol: Co trzeba o nim wiedzieć?

Retinol jest coraz częściej wykorzystywany w codziennej pielęgnacji skóry. Sprosta cerze trądzikowej, przebarwieniom oraz zmarszczkom. Jak działa retinol?

Czym jest retinol?

Retinol wchodzi w skład grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Retinol jest jej podstawową formą.

Witaminę A określa się jako witaminę młodości, ponieważ jest w stanie redukować zmiany powstające w związku z procesem starzenia. Ponadto reguluje wzrost komórek skóry. 

Takie pojęcia jak witamina A, retinoidy oraz retinol są często stosowane zamiennie. Uważa się to za błąd, ponieważ każda z tych substancji ma inne właściwości.


Jak działa retinol?

Stosowanie kosmetyków z retinolem może wpływać na poprawę struktury naskórka. Zauważalne będzie nawilżenie skóry oraz poprawa jej kolorytu. W dodatku retinol może rozjaśniać przebarwienia słoneczne i zwiększać produkcję kwasu hialuronowego. 

Reklama

Retinol wykazuje skuteczność w walce z trądzikiem. Reguluje ilość wydzielanego sebum, jest w stanie zwęzić pory, a także zwalcza zrogowaciałą warstwę naskórka. Ponadto retinol może spłycać i wygładzać zmarszczki. 

Efekty stosowania retinolu są widoczne dopiero po kilku tygodniach.

Jak stosować retinol?

Retinol jest stosowany jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Decydując się na wprowadzenie retinolu do rutyny pielęgnacyjnej należy pamiętać, że skórę trzeba do niego przyzwyczaić. 

Zaleca się, by rozpoczynając kurację retinolem nie stosować produktu codziennie, tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Skórę należy stopniowo oswajać z produktem i dopiero po mniej więcej trzech tygodniach próbować zwiększać częstotliwość używania retinolu. 

Stosowanie retinolu może wiązać się z łuszczeniem oraz podrażnieniem skóry. W tym czasie warto zadbać o jej dogłębne nawilżenie. Ponadto kuracja retinolem wymaga stosowania kremów z filtrem, by zapewnić skórze ochronę przeciwsłoneczną. Produkty zawierające retinol najlepiej stosować na noc. 

Retinolu nie można łączyć z kwasami AHA/BHA, ponieważ może to prowadzić do poważnego podrażnienia skóry. Należy również uważać na nadtlenek benzoilu. 

Ponadto nie powinno się stosować w tym samym czasie retinolu oraz produktów zawierających witaminę C. Można natomiast korzystać z tych produktów oddzielnie i np. rano stosować witaminę C, a wieczorem retinol. 

Retinol nie jest wskazany kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Czytaj więcej:

Genialny domowy sposób na podwójny podbródek

Oczyszczanie twarzy olejami: Jak to robić?

Jedwab. Kosmetyczny cud

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: retinol | retinoidy trądzik | witamina a

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy