Reklama

Zmarszczki mimiczne

Co je powoduje i jak z nimi walczyć?

Dlaczego powstają

Z wiekiem nasza skóra traci sprężystość i jędrność. Zmarszczki wokół oczu, ust i na czole to efekt ruchów mimicznych - grymasów, uśmiechów, min. Skłonności do zmarszczek są dziedziczne, dlatego jedni mają je wcześniej, a inni później. Na szczęście pogłębianiu się bruzd możemy zapobiegać.

Zmarszczki mimiczne nie zawsze są wynikiem starzenia się skóry, zwłaszcza gdy pojawiają się w młodym wieku. Głębokie, symetryczne bruzdy po obu stronach nosa mogą wskazywać na zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Zlokalizowane na policzkach niekiedy oznaczają kłopoty z trzustką

Przyczyną zmarszczek na twarzy bywa nieprawidłowy zgryz. Aparat prostujący zęby może więc wygładzić lub przynajmniej spłycić głębokie bruzdy. Mimo że ortolifting nie działa tak szybko, jak np. wstrzyknięcie botoksu czy kwasu hialuronowego, i zmarszczki nie zostają wygładzone natychmiast, to efekty utrzymują się znacznie dłużej.

Reklama

Kurze łapki

Wokół oczu najszybciej widać zmarszczki, ponieważ skóra jest tu pięć razy cieńsza niż na reszcie twarzy. Do jej pielęgnacji potrzebne są więc specjalne kremy, które należy delikatnie wklepywać, a nie wcierać. Kosmetyki powinny zawierać nawilżający kwas hialuronowy, ujędrniający kolagen, witaminy i minerały. Spłyci je masaż i głębokie nawilżanie.

Dobrze nawodniona skóra staje się gładsza. A zmarszczki na czole i bruzdy biegnące od nosa do ust wygładzi codzienny 2-minutowy masaż. Wykonujmy go opuszkami palców, po nałożeniu kremu. Masaż pobudza krążenie i do tkanek dociera więcej substancji odżywczych z kosmetyków. Jeśli budzimy się rano z obrzękami wokół oczu, stosujmy kremy i żele z kofeiną oraz witaminą K. Przedtem możemy potrzeć skórę kostką lodu, aby zmniejszyć obrzmienie.

Wokół ust i na szyi

Na zmarszczki w tych miejscach pomogą ćwiczenia. Ważne jest też ułożenie podczas snu. Winę za bruzdy na szyi ponoszą duże poduchy i spanie na boku. Starajmy się układać na wznak. Pionowe linie wokół ust to efekt mimiki. Często pojawiają się już w młodym wieku, zwłaszcza u palaczy.

Z takimi zmarszczkami świetnie radzą sobie ćwiczenia wykonywane przez aktorów. Rozluźnijmy mięśnie twarzy, uśmiechnijmy się szeroko i policzmy do 10, znów rozluźnijmy usta. Następnie wymawiajmy wyraźnie samogłoski: a, e, i, o, u, y. Powtórzmy ćwiczenie 10 razy.

Domowe sposoby

Z wiotczeniem skóry i ze zmarszczkami można sobie poradzić bez drogich kosmetyków czy kosztownych zabiegów. Na jej wygląd największy wpływ ma tryb życia i sposób odżywiania. Po pierwsze - wysypiajmy się i zażywajmy ruchu na świeżym powietrzu.

Po drugie - nie palmy i jedzmy więcej warzyw, a mniej tłuszczu. Stosujmy też maseczki z produktów, które mamy w kuchni. Na drobne zmarszczki pomoże np. maska z banana, twarożku i miodu. Głębsze bruzdy spłyci wcieranie w nie olejku migdałowego.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: zmarszczki mimiczne | sposób na zmarszczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy