Amsterdam wcale nie musi być drogi. Tak zwiedzam go bez tłumów i przepłacania

Natalia Siedlaczek

Kościół św. Franciszka Ksawerego (De Krijtberg) nad kanałem Singel w Amsterdamie, otoczony wąskimi kamienicami.
Kościół św. Franciszka Ksawerego (znany jako De Krijtberg) w Amsterdamie nad kanałem SingelNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne

Spis treści:

  1. Latem bez ścisku i tłumów? Da się, ale trzeba wiedzieć gdzie
  2. Co zwiedzać w Amsterdamie? Wszystko. I za darmo
  3. Rijksmuseum, klasyk, który trzeba zobaczyć
  4. Kiedy Niderlandy były potęgą na morzu

Latem bez ścisku i tłumów? Da się, ale trzeba wiedzieć gdzie

Zobacz również:

Kanał wodny otoczony kamienicami, most z licznymi rowerami i drzewa po obu stronach ulicy.
Prinsengracht, jeden z popularniejszych kanałów w AmsterdamieNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne
Skuter zaparkowany przed wejściem do restauracji FOODWARE oraz grupa ludzi stojących w kolejce na chodniku w słoneczny dzień w centrum miasta.
Kolejka do frytek bywa długaNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne

Co zwiedzać w Amsterdamie? Wszystko. I za darmo

Czarny, historyczny budynek z dużymi białymi oknami oraz grupą ludzi przy ogrodzeniu z lewej strony; szeroki kanał otoczony zielonymi drzewami i domami po obu stronach, z zacumowanymi łodziami przy brzegu po prawej.
Begijnhof oraz jeden z pięknych kanałów AmsterdamuNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne
Rząd kolorowych, wysokich kamienic ustawionych wzdłuż kanału wodnego z łodzią zacumowaną po prawej stronie i pojedynczym ptakiem lecącym nad wodą pod pochmurnym niebem.
DamrakNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne
Witryny luksusowych sklepów Hermès i Fendi z nowoczesnymi, przeszklonymi fasadami oraz stylowa kamienica z butikem Van Drunen na parterze, wszystkie zlokalizowane w miejskiej zabudowie.
P.C. Hooftstraat zachwyci, jeśli chcecie zobaczyć „luksusowy Amsterdam”Natalia Siedlaczekarchiwum prywatne
Szereg wysokich, gęsto rosnących drzew pochylających się nad brukowaną ulicą z zaparkowanymi po obu stronach samochodami, otoczoną stylowymi kamienicami.
LomanstraatNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne

Rijksmuseum, klasyk, który trzeba zobaczyć

Imponujący budynek muzeum Rijksmuseum z charakterystycznymi wieżami w tle, na pierwszym planie ogromne figury szachowe ustawione na okrągłej podstawie.
RijksmuseumNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne
Dwie wielopoziomowe porcelanowe wieże w stylu orientalnym oraz model dużego żaglowca z brązowymi żaglami prezentowane w przestronnej sali muzealnej pod przeszklonym sufitem.
Porcelana z Delft i William Rex w RijksmuseumNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne
  • ceramika z Delft (przepiękny zbiór biało-niebieskiej holenderskiej porcelany, wazony na tulipany są po prostu boskie),
  • kolekcja XVII-wiecznych domków dla lalek (precyzyjne miniatury zamożnych amsterdamskich domów),
  • olbrzymi model żaglowca liniowego William Rex.
Duży, jasny budynek o symetrycznych oknach i flagą na dachu, zacumowany przy nim historyczny żaglowiec, spokojna woda na pierwszym planie, a w tle fragmenty nowoczesnej zabudowy miasta.
Muzeum mieści się w monumentalnym, XVII-wiecznym budynkuNatalia Siedlaczekarchiwum prywatne

Kiedy Niderlandy były potęgą na morzu

Zrekonstruowany żaglowiec z historycznymi detalami, zacumowany przy nabrzeżu, na pierwszym planie znajduje się drewniany pomost i kilka osób spacerujących w pobliżu statku.
Replika statku handlowego „Amsterdam”Natalia Siedlaczekarchiwum prywatne
Bogato zdobiona łódź wiosłowa z ornamentami i złotymi figurami cherubinów umieszczonymi przy dziobie, osłonięta zadaszeniem wspartym na smukłych kolumnach, prezentowana w zamkniętej ekspozycji muzealnej.
Złota Barka Królewska (Koningssloep)Natalia Siedlaczekarchiwum prywatne

Zobacz również:

Naprawa i nowe zastosowanie. Z odpadów powstają piękne przedmioty© 2026 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?