Reklama

Tatry: Dolina Pięciu Stawów Polskich

Najlepiej dostać się do niej Doliną Roztoki zielonym szlakiem. Zaczyna się on przy słynnych Wodogrzmotach Mickiewicza, gdzie przecina się wspomniany szlak zielony z drogą asfaltową prowadzącą do Morskiego Oka.

Odcinek wiodący przez Dolinę Roztoki jest bajecznie piękny – szlak często przecina Potok Roztoki, a droga wiedzie przez kładki i pomosty nad rwącym strumieniem.

Niezapomniane przeżycie

Ostatni fragment szlaku może być dość wymagający, jednak wejście do Doliny Pięciu Stawów to niezapomniane przeżycie warte nawet każdego wysiłku. Schronisko jest wybudowane tuż przy brzegu Przedniego Stawu, gdzie rozpościera się widok na otaczające Dolinę szczyty.

Reklama

Po drodze warto zatrzymać się przy największym polskim wodospadzie – Siklawie. Znad Wielkiego Stawu możemy podążać ścieżkami prowadzącymi do pozostałych – Małego Stawu, Czarnego Stawu i Zadniego Stawu.

Noclegi

W schronisku PTTK Dolina Pięciu Stawów znajduje się 12 pokojów – 2-, 4-, 6-, 7-, 8- i 10-osobowych. Doba noclegowa rozpoczyna się o godzinie 14.00, a kończy o godzinie 10.00.

Ceny poza sezonem rozpoczynają się od 35 zł od osoby za dobę (w pokojach od 6- do 10-osobowych). Zaś wypożyczenie kompletu pościeli kosztuje 10 zł. Informacje www.piecstawow.pl

Krzyżówka wielu szlaków

W Dolinie Pięciu Stawów krzyżuje się wiele szlaków. Możemy wyruszyć nimi w stronę Morskiego Oka bądź w drugą stronę, w kierunku Przełęczy Krzyżne.

Niebieskim szlakiem dotrzemy na Zawrat, z którego już niedaleko do Świnicy. Jednak przed zdobywaniem nawet niskich szczytów należy wyposażyć się w odpowiednie obuwie i sprzęt oraz stale monitorować warunki pogodowe. Uwaga na śliskie łaty śniegu!

Trofea ze schronisk

Każdy zmęczony podróżnik może zatrzymać się w schronisku, aby pokrzepić się ciepłą herbatą i pysznym jedzeniem. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów jest jednym z najpiękniej położonych miejsc tego typu w całych Tatrach. Poza bazą noclegową i gastronomiczną istnieje tu możliwość zakupienia pamiątkowych odznak, naszywek i map.

Oko w oko z dziką przyrodą

Wędrówkę urozmaica niezwykle ciekawa fauna i flora. Dolina i przylegające do niej zbocza porośnięte są roślinnością alpejską i typową dla Tatr kosodrzewiną. Ten rejon jest domem dla wielu dzikich zwierząt. Wiosną warto zwłaszcza przyjrzeć się pięknym okazom ptactwa.

Regionalne wyroby

Skojarzenie polskich Tatr i góralskich przysmaków jest oczywiste. Poza flagowymi oscypkami warto poszukać innych, równie smacznych specjałów z tego regionu, takich jak bundz (ser w różnych wariantach – od naturalnego do ziołowego), serowe korbacze czy góralskie twarogi.

Alternatywna forma wędrówki

Zwiedzanie Tatr nie musi wiązać się z wyczerpującymi wędrówkami. Istnieje możliwość przejazdu bryczką po dostosowanych drogach. Najpopularniejszą stanowi ścieżka prowadząca Doliną Rybiego Potoku w kierunku Morskiego Oka. Stamtąd można przejść do Doliny Pięciu Stawów żółtym (wymagającym fizycznie) szlakiem bądź niebieskim, który jest łagodniejszy.

EJ


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy