Reklama

Reklama

Tydzień w Beskidzie Śląskim: Co warto zobaczyć?

To miejsce na mapie wciąż nie zyskało takiej popularności, jaką cieszą się Tatry czy coraz bardziej modne Bieszczady. Beskid Śląski to jednak nie tylko piękne szlaki górskie i słynne stoki narciarskie. Co jeszcze warto zobaczyć w czasie tygodniowego wypadu w te rejony?

Choć Beskid Śląski jest znany głównie dzięki stokom narciarskim, rejon ten ma do zaoferowania o wiele więcej. Dojazd z Warszawy samochodem zajmuje około 4-5 godzin, dlatego najlepiej wybrać się w drogę dużym, komfortowym samochodem, takim jak Peugeot 5008, który zapewni wygodę w czasie podróży. Co warto zwiedzić, gdy już dotrzecie na miejsce?

Wisła - perła Beskidu Śląskiego

Swoją podróż po Beskidzie Śląskim warto zacząć od Wisły. Przede wszystkim znajdziecie tu sporo wygodnych hoteli i kurortów, w których można zatrzymać się na dłużej: to genialna baza wypadowa w inne rejony Beskidu. Znana głównie jako miejsce urodzin naszego słynnego skoczka narciarskiego, Wisła ma do zaoferowania wiele interesujących rozrywek dla każdego!

Reklama

Poza skocznią narciarską na Malince, obowiązkowym punktem turystycznym w tym mieście, jest Dom Zdrojowy. To tam zobaczycie rzeźbę Adama Małysza, wykonaną z... białej czekolady! Niestety, figury nie da się skosztować - chroni ją szklana gablota.

Innym ciekawym i jednocześnie nietypowym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest źródło rzeki Wisły. By zobaczyć, gdzie Biała Wisełka i Czarna Wisełka łączą się w Wisłę, wystarczy podjechać kilka kilometrów za miasto, w okolice Zapory Wisła Czarne. Zaletą krótkiej wycieczki są piękne widoki rozciągające się na Jezioro Czerniańskie.

Po powrocie do centrum, wybierzcie się na spacer głównym deptakiem i zobaczcie piękny, dziewiętnastowieczny Zameczek Myśliwski Habsburgów. Jeśli znajdziecie odrobinę czasu, odwiedźcie Muzeum Beskidzkiego, które mieści się w budynku dawnej karczmy ewangelickiej.

Ustroń - miejsce dla aktywnych

Po kilkunastu minutach jazdy samochodem znajdziecie się w Ustroniu, który leży zaledwie 10 kilometrów na północ od Wisły. Niewątpliwą atrakcją tego miasta jest Czantoria, wzniesienie, na które można dostać się nowoczesną kolejką linową z czteroosobową kanapą. Na szczycie czeka na was wieża widokowa oraz letni tor saneczkowy.

Niezwykłym miejscem dla turystów jest także Równica - jedno z niewielu wzniesień, na które można wjechać samochodem. Na szczycie także nie można narzekać na brak atrakcji, ponieważ znajduje się tam park linowy, tor saneczkowy, park rozrywki, strzelnica dla dzieci oraz karczmy.

U podnóża Równicy stworzono także Leśny Park Niespodzianek, w którym można głaskać, a nawet samodzielnie nakarmić różne dzikie zwierzęta: jeleniowate, alpaki i muflony. Oprócz nich w parku żyją także dziki i żubry. Równie interesujące są również sokolarnia i sowiarnia.

Koniaków - królestwo koronek

Na południe od Wisły leży Koniaków - miejsce, do którego warto wybrać się choć na krótką chwilę. W Chacie na Szańcach znajduje się bowiem Scena Sztuki i Kultury Regionalnej Tadeusza Ruckiego. Tam poznacie całą historię tej uroczej górskiej miejscowości, posłuchacie prawdziwej góralskiej muzyki, zobaczycie heklujące koronczarki, ich piękne serwetki, a nawet słynne koniakowskie stringi.

W bacówce naprzeciwko Chaty na Szańcach można skosztować lokalnych przysmaków, a nieco dalej odwiedzić Izbę Pamięci Marii Gwarek, gdzie znajduje się Muzeum Koronki. Pamiętajcie jednak, że zwiedzanie jest możliwe dopiero po uzgodnieniu telefonicznym.

Żywiec i Cieszyn

Jeśli macie dużo wolnego czasu, rozważcie podróż do Żywca i Cieszyna. W odległości 40 kilometrów od Wisły znajdziecie wiele ciekawych atrakcji.

Jadąc do Żywca, nie można przejść obojętnie obok słynnego Muzeum Browaru Żywiec, które znajduje się w pięknym neorenesansowym, dziewiętnastowiecznym budynku. Można tam zapoznać się z historią warzenia piwa oraz metodami jego produkcji. Oprócz muzeum, obowiązkowo trzeba zobaczyć także dwa zamki: stary i nowy, wzniesione przez Habsburgów, a także Żywiecki Park Miniatur.

Cieszyn, położony nieco ponad 20 kilometrów od Wisły, to miejsce, które zachwyca swoim klimatem. Najważniejszym punktem w mieście jest oczywiście Góra Zamkowa i znajdujące się na niej Zamek Cieszyn oraz romańska Rotunda - jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce. Będąc w tym mieście warto także przejechać na drugą stronę mostu i wpaść do restauracji, by zjeść pyszne, czeskie knedle.

Beskid Śląski to nie tylko stoki narciarskie i uzdrowiska. W tym rejonie turysta znajdzie atrakcje, których nie doświadczy nigdzie indziej. Jeśli więc czujesz się przekonany: wsiadaj w samochód i zwiedzaj!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama