Reklama

Zimowy spacer po górach – przegląd butów trekkingowych

Góry - piękne i niebezpieczne zarazem. Jeśli i ty złapałaś bakcyla górskich wędrówek, nie wolno ci zapomnieć o właściwym obuwiu, które jest gwarancją bezpieczeństwa twojego i twoich najbliższych. Dobre buty różnią się od zwykłego obuwia pod każdym niemal względem, a ich podstawowym zadaniem jest ochrona stóp i stawów przed urazami, zwłaszcza podczas zimowych spacerów po górach. Nie oznacza to jednak, że funkcjonalność nie może iść w parze z modą.

Trekkingi - nie tylko dla mężczyzn

Buty trekkingowe to obuwie dedykowane miłośnikom gór, wspinaczek i pieszych wędrówek. A jak wiadomo, zamiłowanie do gór mogą mieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wspinaczka górska czy piesze wędrówki nie są zarezerwowane wyłącznie dla płci męskiej. Wiele pań również chętnie wyrusza na górskie szlaki i właśnie z myślą o nich powstały damskie modele trekkingów, które są nie tylko bezpieczne i stabilne, ale także w modnym kroju i kolorze. 

Jak wyglądają dobre buty trekkingowe? 

Reklama

Zanim zdecydujemy się na zakup trekkingów, warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Obok komfortu chodzenia podstawowym zadaniem trekkingów jest ustabilizowanie stopy, zapewnienie jej jak największej przyczepności i ochrony przed kontuzjami, m.in. skręceniem stawu skokowego. Obuwie to powinno mieć grubą, gumową podeszwę z dobrą amortyzacją. Wewnętrzne wyściółki butów trekkingowych powinny być przepuszczalne dla powietrza, neutralizować nieprzyjemny zapach w związku z długimi wędrówkami pieszymi oraz nie obciążać nóg.

- Obecność haczyków na poziomie kostki lub w pobliżu języka nie tylko ułatwiają zawiązanie sznurowadeł, ale także pozwalają lepiej dopasować but do nogi. Materiał, z którego wykonuje się obuwie trekkingowe musi cechować się odpornością na wilgoć i chłód. Im lżejszy jest but, tym jest nam wygodniej. W zależności od rodzaju górskiej wycieczki (wspinaczka, trekking górski, turystyka piesza) istnieją różne rodzaje obuwia trekkingowego - tłumaczy ekspert z branży obuwniczej z firmy Butsklep

Rodzaje butów trekkingowych 

Jeśli jesteś miłośniczką gór, zapewne posiadasz już odpowiednie buty dostosowane do rodzaju podłoża, zmiennych warunków górskich i pory roku. Jeśli nie, warto zapoznać się z rodzajami butów trekkingowych: 

  • buty trekkingowe niskie - wygodne obuwie, które doskonale sprawdza się zarówno w mieście, jak i na górskich szlakach. Najczęściej są one wykonane z materiałów sztucznych bądź też z miękkiej skóry. Dobrze utrzymują ciepło wewnątrz butów, przy czym możemy ich używać także do biegania po szlakach, gdyż dzięki siateczce wentylują stopę,
  • buty trekkingowe typu Hiking - to obuwie lekkie, wykonane ze skóry nubukowej lub z zamszu, idealne na wypad w góry i niskie, i wysokie. Ich charakterystyczną cechą jest wysoka cholewka, która chroni kostkę i zapewnia stopie stabilność. Są przewiewne i wodoodporne, nadają się do górskich zimowych podróży,
  • buty trekkingowe ciężkie - typowe obuwie górskie. Jeśli zamierzamy udać się w wysokie góry, twarda podeszwa zagwarantuje nam dobrą przyczepność podczas skalnych wspinaczek. Gruba skóra nubukowa lub licowa i (często pojawiający się) gumowy otok - chronią skórę przed uszkodzeniami i wilgocią. Dzięki możliwości zamocowania do nich raków paskowych, nie musimy obawiać się oblodzonych i śliskich szlaków, buty trekkingowe wysokogórskie i ekspedycyjne - buty dla zaawansowanych taterników. Jest to obuwie wykonane z solidnych materiałów i posiadają twardą podeszwę. Są dobrym wyborem, jeśli marzy nam się zimowa wyprawa w góry po miękkim podłożu, a wiele modeli jest wyposażonych w ocieplinę i renty.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: góry

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy