Reklama
Jazda ze Stylem

Samochód do przeglądu

Jeżeli prowadzisz samochód, musisz pamiętać, że systematyczny jego przegląd jest gwarancją bezpieczeństwa dla całej twojej rodziny.

Codzienne zaprowadzanie i odbieranie dziecka ze żłobka, przedszkola czy szkoły bez samochodu zajmowałoby zdecydowanie więcej czasu, który rano można spożytkować na wspólne, spokojnie zjedzone śniadanie, a po południu na zabawę czy spacer. Również w transportowaniu zakupów samochód zdaje się być nieoceniony. Wożenie ich środkami komunikacji miejskiej z dzieckiem przy boku jest dużym utrudnieniem.

Reklama

Bądź odpowiedzialna, rób systematyczne przeglądy

Jednak przemieszczanie się pojazdem, szczególnie gdy na jego pokładzie znajdują się dzieci, musi być odpowiedzialne, a co za tym idzie, bezpieczne. Każda kobieta podróżująca z rodziną chce mieć poczucie tego bezpieczeństwa. I choć nie jesteśmy w stanie odpowiadać za innych kierowców, dużo zależy od nas samych. Dostosowanie prędkości do warunków na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale i stan techniczny naszego samochodu, to nasza odpowiedzialność.

Według oficjalnych statystyk Komendy Głównej Policji z 2011 roku, stan techniczny pojazdu był przyczyną 80 wypadków drogowych, w których zginęło 5 osób, a rany odniosło 97.

Co w samochodach zużywa się najczęściej?

Wcale nie musisz znać się na samochodach, by zadbać o dobry stan techniczny swojego auta. Dobrze byłoby jednak, byś wiedziała, co najczęściej się w nim psuje. Najnowszy raport Komendy Głównej Policji pokazuje, jakie niesprawne części samochodu najczęściej powodowały wypadki.

Otóż, najwięcej braków stwierdzono w oświetleniu (53,8 proc.), niesprawności układu hamulcowego (22,5 proc.), braku odpowiedniego ogumienia (16,3 proc.) oraz usterkach układu kierowniczego (5 proc.).

Warto, byś przy każdym przeglądzie na te właśnie elementy zwróciła szczególną uwagę. Jeśli chodzi o oświetlenie, dobrze jest sprawdzić kierunkowskazy, światła "stop", drogowe i ustawienie świateł mijania. Ważne jest również zawieszenie pojazdu: amortyzatory, końcówki drążków kierowniczych, sworznie wahaczy.

Obecnie większość samochodów wyposażonych jest w klimatyzację. I choć używanie jej generalnie nie pozostaje bez wpływu dla naszego zdrowia, zdarza ci się ją włączać zarówno latem, jak i zimą. Nic dziwnego, po to teoretycznie ona jest. Możesz jednak zapobiegać negatywnym skutkom jej używania. W jaki sposób? Wymieniając filtry.

Pamiętaj - niewymienione filtry w klimatyzacji odpowiadające za cyrkulację powietrza mogą stać się wylęgarnią bakterii i grzybów, a te z kolei przyczyną alergii, kataru, a nawet bólu głowy. A takim skutkom troszcząca się o zdrowie rodziny kobieta zapewne będzie chciała zapobiec.

Jak często należy robić przegląd?

Jak często powinnaś zaprowadzać swój samochód na badania? Raz w roku musisz wykonać okresowe badanie techniczne auta, bo jest to regulowane prawem. Przegląd techniczny samochodu powinnaś robić z kolei, niezależnie od badań okresowych, przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej przed zimą, podczas której twój samochód, w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, wystawiany jest na próbę swojej sprawności, a nie może cię zawieść, jak i przed latem, by po zimie stwierdzić zużycie niektórych części.

Optymalnie byłoby jednak, gdyby przegląd odbywał się co trzy miesiące. Jaki masz z tego zysk? Pewność, że jedziesz bezpiecznym pojazdem, jak i paradoksalnie więcej pieniędzy w kieszeni, bo im częściej robisz przegląd, tym rzadziej zdarzać się będą poważniejsze usterki w twoim samochodzie, które generują już duże koszty.  

Gdzie wykonywać przegląd?

To akurat zależy od wieku twojego samochodu. Jeśli niedawno go kupiłaś i wciąż jeszcze jest na gwarancji, aby jej nie stracić, trzeba wykonywać przeglądy w autoryzowanych serwisach. To z pewnością znacznie zawęża pole manewru, przy okazji - niestety - mocno drenując twoją kieszeń. Jeśli jednak posiadasz starszy pojazd, możesz wybrać dowolny punkt.

Zdecydowanie najlepiej jest, jeśli masz jakiegoś zaufanego mechanika, najlepiej takiego, który dogląda twojego samochodu od lat i zna całą jego historię. Warto też pomyśleć o warsztatach specjalizujących się w określonych typach samochodów. Jeżeli masz, na przykład, auto francuskie, jedź do warsztatu, który zajmuje się tylko "francuzami". Jak wiadomo, lepiej uważać na specjalistów od wszystkiego.

Jak rozmawiać z mechanikiem?

Zanim zjawisz się w warsztacie, warto choćby z grubsza zapoznać się z podstawami samochodowej terminologii. Oczywiście mechanik poradzi sobie z przeglądem, nawet jeśli ty nie potrafisz odróżnić podwozia od maski samochodu, ale lepiej będzie dla ciebie, jeśli zawiąże się między wami choćby zalążkowa forma komunikacji. W końcu płacisz za to, żeby się czegoś dowiedzieć.

Idealnie byłoby, gdybyś znała nazwy i funkcje wszystkich części, z jakich składa się twój pojazd. Wtedy jednak sama potrafiłabyś pewnie wykonać taki przegląd. Wystarczy więc jeśli znasz wspomniane już wcześniej nazwy podstawowych i najczęściej zużywających się części. Dobrze też, jeśli powiesz mechanikowi, że w tym i tym miejscu coś puka, stuka lub rzęzi i że cię to niepokoi. Zawsze może to go naprowadzić na problem.

Ty zaś, oprócz sprawnego i bezpiecznego pojazdu, wywieziesz z warsztatu zasłużone poczucie satysfakcji, a może również wspomnienie błysku uznania w spojrzeniu mechanika, niekoniecznie wywołane tylko twoim, jak zwykle, doskonałym wyglądem.

Dowiedz się więcej.

 

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy