Reklama

Reklama

4 sposoby na rozpieszczanie swojego kota

Koty to wymagające zwierzęta, nic więc dziwnego, że nie każdy wie, jak z nimi postępować. Chcesz zaskarbić sobie sympatię ulubieńca? Poznaj 4 proste triki, dzięki którym kot pokocha cię bezgraniczną miłością.

Koty to wymagające zwierzęta, nic więc dziwnego, że nie każdy wie, jak z nimi postępować. Chcesz zaskarbić sobie sympatię ulubieńca? Poznaj 4 proste triki, dzięki którym kot pokocha cię bezgraniczną miłością.

Zabawa, pieszczoty, zbilansowany posiłek i relaksujący spacer - oto przepis na idealny koci dzień.  

Baw się ze mną

Beztroska zabawa, która nie ma końca- nic nie sprawi kotu większej frajdy. Zwierzak może ścigać ulubioną zabawkę lub kawałek sznurka, ostrzyć pazurki na drapaku albo bawić się wodą. Nawet leniwe kanapowce mają gen łowcy, który budzi się, kiedy przychodzi czas na zabawę. Jeśli twój kot nie lubi się ruszać lub nie ma ku temu okazji, spróbuj go zmobilizować. Aby obudzić uśpiony instynkt,  możesz puścić w tle dźwięki natury (np. ćwierkanie ptaków). Pamiętaj, że aktywność to dla kotów nie tylko przyjemność, ale ruch, który jest niezbędny dla zdrowia.

Reklama

Sposobów na zachęcenie zwierzaka do ruchu jest sporo. W przypadku kotów sprawdzą się wszelkie zabawy "łowieckie". Koty uwielbiają polować, z energią łapią więc toczące się po podłodze piłeczki, zawieszone na patyku piórka, niewielkie, gumowe zabawki lub światełko z latarki. Pamiętaj że tego typu zabawa powinna odbywać się w seriach po parę minut i być przerywana złapaniem potencjalnej ofiary, a także konsumpcją (np. kocich przekąsek) aby uniknąć frustracji.

Ty również możesz aktywnie uczestniczyć w zabawie - na przykład bawiąc się z kotem w "chowanego" lub "ganianego".  Możesz też nauczyć go aportować, chociaż nie wszystkie koty mają ochotę na tę zabawę. Rzucaj zabawkę na małą odległość i zachęcaj do jej przyniesienia. Kiedy się uda, nagradzaj ulubieńca smakołykiem.

Głaszcz i drap

Jak i gdzie głaskać kota? Ile kotów tyle odpowiedzi, ponieważ każdy ulubieniec ma swoje preferencje. Ogólna zasada jest taka, że głaszczemy tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów zapachowych, czyli tuż pod brodą i u nasady uszu, na policzkach za wąsami oraz na grzbiecie tuż przy ogonie. Warto pamiętać, że kot będzie podstawiał strefę którą będzie chciał

Warto zwracać uwagę na reakcje pupila - dzięki nim dowiesz się, co lubi najbardziej.  Wystarczy wyciągnąć rękę i obserwować zachowanie kota. Jeśli stoi nieruchomo albo szybko odchodzi, lepiej zostaw go w spokoju. Jeżeli natomiast wyciąga pyszczek i obwąchuje dłoń, wysyła zaproszenie do głaskania.

Koty są bardzo otwarte na nowe doświadczenia, ale nie lubią czuć się zagrożone. Jeśli więc chcesz podrapać swojego kota, musisz wiedzieć, co robisz - w przeciwnym wypadku, to ty zostaniesz podrapany. Zacznij od głowy i delikatnego drapania za uszkami. Potem masuj kciukiem okolice pyszczka, oczy i nosek.

Chodźmy na spacer

To świetna rozrywka, ale pod warunkiem, że kot lubi spacerować. Nie wszystkie futrzaki potrzebują tego typu rozrywek. Koty to zwierzęta terytorialne i oswojenie się z nowym miejscem zajmuje im sporo czasu. Jeśli twój pupil jest typowym domatorem, nie lubi oddalać się od swojej miseczki i boi obcych ludzi, spacer może być dla niego niemiłym, stresującym przeżyciem. Jeżeli natomiast interesuje go wszystko wokół, to mała wycieczka będzie niezapomnianym przeżyciem.

Przed podjęciem decyzji o wyjściu trzeba pamiętać, że kot to nie pies i inaczej zachowuje się na spacerze. Wybierz spokojne, odludne miejsce. Unikaj drzew i krzewów - wyciąganie kota z zarośli nie należy do najprzyjemniejszych. Idealna będzie ogrodzona działka lub ogródek. Unikaj miejsc, gdzie kot może się łatwo spłoszyć.  Pamiętaj również o specjalnych szelkach, które pomogą ci upilnować pupila.

Mam ochotę na coś pysznego

Do pełni szczęścia brakuje tylko pełnej miski. Koty uwielbiają mięsne przekąski, ale ich żywienie jest łatwe tylko z pozoru. Dieta kota powinna być zbilansowana, co oznacza, że trzeba dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Przekonanie, że samodzielnie przygotowany posiłek jest lepszy niż gotowa karma, jest błędne. Bardzo trudno jest dobrać składniki tak, aby posiłek był w pełni zbilansowany i dostarczał kotu tyle energii, ile właśnie potrzebuje.

Jeśli chcesz rozpieścić swojego czworonoga, kupuj mu karmę najwyższej jakości, dostosowaną do jego wieku i wagi. Oprócz tego możesz regularnie nagradzać go małymi smakołykami.

Weź udział w konkursie: Pokaż, jak twój kot zachwyca się swoimi posiłkami i wygraj nagrody od Gourmet!

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy