Reklama

Sześć zalet posiadania kota

Kot czy pies? To odwieczne pytanie miłośników zwierząt, którzy planują przygarniecie czworonoga. Jeśli jednak myślisz o kociaku, poznaj wszystkie plusy tego tajemniczego i niezależnego, a zarazem bardzo czułego stworzenia. Dzięki temu utwierdzisz się w przekonaniu, że to może być najlepszy wybór!

Kot czy pies? To odwieczne pytanie miłośników zwierząt, którzy planują przygarniecie czworonoga.  Jeśli jednak myślisz o kociaku, poznaj wszystkie plusy tego tajemniczego i niezależnego, a zarazem bardzo czułego stworzenia. Dzięki temu utwierdzisz się w przekonaniu, że to może być najlepszy wybór!
Codzienne zabawy z naszym ulubieńcem: jego kojące mruczenie i łaszenie się, obniża ciśnienie krwi, reguluje rytm serca i odpręża /123RF/PICSEL

1. Koty są samodzielne

Kot sam potrafi o siebie doskonale zadbać - codzienna toaleta, załatwianie się do kuwety czy samodzielne zabawy z kocimi gadżetami to dla tego zwierzaka chleb powszedni. Nawet jeśli zostawiasz go samego, potrafi "zorganizować" sobie czas. Przeważnie nie cierpi również (w przeciwieństwie do psów)na lęk separacyjny (pamiętaj jednak, by nie zostawiać go samego na dłużej, niż 10 godzin i zapewnij dostęp do porcji suchego pokarmu i świeżej wody). Zdarzają się jednak koty, które wymagają więcej uwagi - a jej brak przekłada się na problemy z ich zachowaniem. Dlatego staraj się codziennie poświęcić swojemu kociakowi przynajmniej 20 minut, pielęgnując, głaszcząc czy bawiąc się z nim aktywnie.

Reklama

Regularne wyczesywanie to podstawa, ponieważ pozwala uniknąć tworzenia się tzw. kul włosowych w żołądku kota, które drażniąc przewód pokarmowy powodują wymioty. Na szczęście większość kotów lubi wyczesywanie (delikatne, niezbyt energiczne) i zabieg traktuje jak kolejne pieszczoty. Powinniśmy czesać zarówno krótko jak i długowłose koty (z tymże te ostatnie dużo intensywniej...).

2. Koty są dyskretne

Gdy zapraszasz do siebie gości, nie spodziewaj się entuzjastycznego powitania nowych osób przez swojego kota. Kociak może ukryć się pod łóżkiem lub na parapecie za zasłoną, aby z bezpiecznego miejsca obserwować rozwój sytuacji. Do ludzi podejdzie tylko za wyraźnym przyzwoleniem lub zachęcony smakołykiem. Kot nie przestraszy cię również hałasem w środku  nocy, np. szczekaniem na przechodzących pod oknem ludzi, ale jeśli zmienisz w domu układ mebli, może mu się to nie spodobać. Zwykle przemyka niepostrzeżenie, dopiero gdy chce coś na nas wymóc i wie, że zareagujemy, będzie nas szantażował głośnym miauczeniem. Zazwyczaj wtedy, gdy domaga się uzupełnienia smakołyków w swojej miseczce. Dlatego nie karm zwierzęcia, kiedy miauczy.  

3. Posiadanie kota... wydłuża życie

Codzienne zabawy z naszym ulubieńcem: jego kojące mruczenie i łaszenie się, obniża ciśnienie krwi, reguluje rytm serca i odpręża. Dzięki codziennym kontaktom ze zwierzakiem szybciej się uspokajasz (nawet po najbardziej nerwowym dniu w pracy). A mniej stresu w życiu, tym lepiej dla twojego układu krążenia, a także immunologicznego.

4. Koty świetnie radzą sobie ze szkodnikami

Mieszkańcy domów, zwłaszcza zimą, zmuszeni są walczyć z plagą myszy. Wiosną i latem, nawet w blokach,  roi się od muszek, pojawiają się także ćmy. Polowanie na szkodniki to nie tylko doskonały sposób na pozbycie się natrętnych szkodników, ale przede wszystkim świetna rozrywka dla kota. W mgnieniu oka wychwytuje małe muszki czy pająki, a jego obecność sprawia, że myszy i inne mniejsze szkodniki omijają dom szerokim łukiem. Jednak należy pamiętać, aby nie stosować żadnych środków trujących na szkodniki - bo zatrujemy w ten sposób też własnego kota.

5. Koty są miłymi towarzyszami dzieci

Większość młodych rodziców wstrzymuje się z przygarnięciem zwierzaka do momentu, w którym dziecko nieco podrośnie i będzie w stanie opiekować się zwierzęciem. Tymczasem warto pomyśleć o tym zdecydowanie wcześniej! Prawidłowa socjalizacja kota z maluchem (oczywiście pod czujnym okiem mamy i taty) sprawi, że dziecko będzie lepiej się  rozwijało, przede wszystkim emocjonalnie. Nauczy się troszczyć o zwierzę (np. delikatnie głaskać, bawić się) i je pielęgnować. Dzięki temu w dorosłym życiu los zwierząt na pewno nie będzie mu obojętny. Badania pokazują, że dzieci, które mają kontakt ze zwierzęciem jeszcze przed urodzeniem (w brzuchu mamy), mają lepszą odporność i rzadziej chorują na alergie.

6. Kot do idealny przyjaciel dla całej twojej rodziny

Mówi się, że koty nie przywiązują się do osób, ale do miejsc. Nie jest to do końca prawda, ponieważ bardzo mocno przywiązują się do swojego opiekuna i potrafią okazać wdzięczność za wszystko, co dla nich robisz. Kociak chętnie mości się na twoich kolanach, przytula do dziecka,  i rozkosznie mruczy, gdy czule go głaszczesz. Małe kociaki z bobasami połączy wyjątkowa więź, zwłaszcza,  gdy razem będą dorastać. Maluch będzie miał swojego pierwszego przyjaciela, a zwierzak z pewnością będzie dbał o swojego małego kompana zabaw.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama