Reklama

Niezbędnik podróżnika

Pakowanie wcale nie musi oznaczać upychania rzeczy kolanem i siadania na trzeszczącej w szwach walizce, by dopiąć zamek. Wystarczy, że zastosujesz się do paru sprytnych zasad.

Niezależnie od tego, czy lecisz do deszczowego Londynu, czy słonecznej Kalifornii, jeśli będziesz trzymać się określonych zasad pakowania, bez trudu dopniesz walizkę. Nie martw się, na początku pewnie będziesz wracać do tych porad, ale z czasem zasady rozsądnego pakowania wejdą ci w krew. Spraw, by twoja podróż była spokojna, przyjemna i przede wszystkim... lekka!

Zaplanuj pakowanie

Im wcześniej zaczniesz planować pakowanie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnisz. Stwórz w telefonie notatkę z listą rzeczy do spakowania i dopisuj na bieżąco wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Później oczywiście możesz usunąć z niej zbędne pozycje. Jeśli uda ci się perfekcyjnie dopracować listę, będzie twoją ściągą przy okazji kolejnych podróży.

Reklama

Pamiętaj, że obowiązują cię limity, określane przez linie lotnicze. Limit bagażu podręcznego zależy zwykle  od wykupionej klasy podróży. Lecąc w klasie ekonomicznej, zazwyczaj możesz zabrać ze sobą jeden bagaż rejestrowany ważący  do 23 kg (niektóre linie poza wagą bagażu rejestrowanego podają również jego maksymalne wymiary, na przykład: bok + bok + bok = max. 158 cm). Szczegóły zawsze warto wcześniej sprawdzić na stronie internetowej linii lotniczej.

Poza tym, jeśli planujesz wyruszyć w podróż z plecakiem, zadbaj o to, by jego waga nie zepsuła ci przygody. Dlatego przygotuj sobie całe zestawy ubrań. Zasada jest następująca - na trzy koszulki przypada jedna para spodni. Pamiętaj, o ile nie jedziesz do syberyjskiej głuszy czy na pustynię, to lepiej wziąć za mało niż za dużo. Wszystko, czego będzie ci brakowało, po prostu kupisz na miejscu.

Nie trać miejsca na zbędne rzeczy

Jak zaoszczędzić przestrzeń w walizce? Najłatwiej wyrzucić z niej zbędne rzeczy! Nie trać miejsca na duże opakowania kosmetyków - przelej je do mniejszych buteleczek, a jeśli zamierzasz spać w hotelach, szamponu czy żelu pod prysznic nie musisz pakować wcale.

Kosmetyczka swoje waży. Zastanów się, czy nie lepiej zastąpić ją zwykłą reklamówką. Z kolei skarpetki czy odpowiednio zabezpieczone okulary, możesz włożyć do butów, które zajmują sporo miejsca w walizce, a mogą posłużyć ci jako pokrowiec. Jedna sukienka zastąpi ci koszulkę i spodnie. Zamiast skórzanej torebki, spakuj płócienną. Ładne gumowe klapki pod prysznic, spokojnie mogą ci służyć jako japonki do chodzenia po plaży, a nawet na spacery po mieście.

Oprócz tego weź ze sobą odpowiednie na dłuższe wycieczki trampki lub adidasy, ale nie wsadzaj ich do walizki - wyjdź w nich z domu. Włóż na siebie również kurtkę i cieplejsze rzeczy - lotnisko jest klimatyzowane, więc się nie przegrzejesz, a zwolnisz sporo miejsca w walizce. Szukaj oszczędności miejsca wszędzie, gdzie tylko się da.

Wykorzystuj najnowsze technologie

Żyjesz w XXI wieku, więc korzystaj z dobrodziejstw epoki również w podróży. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z ograniczeniem ilości rzeczy w walizce, jest pakowanie próżniowe. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, wystarczy, że kupisz specjalne worki - powietrze odsysa się przy pomocy odkurzacza. Wolisz uniknąć chodzenia w wymiętych rzeczach? Spakuj ubrania z niegniotących się materiałów - na przykład z bawełny.

Śpiąc w hotelu, nie musisz zawracać sobie głowy ręcznikiem. Jeśli jednak wybierasz się nie na wczasy, a w prawdziwą podróż, zainwestuj w ręcznik z mikrofibry. Taki z wyższej półki nieźle wchłania wilgoć, błyskawicznie schnie, jest lekki i przede wszystkim zajmuje bardzo mało miejsca. Nie składaj go, po prostu rozłóż płasko na dnie walizki.

Wyjazd urlopowy bardzo często stanowi jeden z nielicznych momentów, kiedy możesz spokojnie poczytać książki. Te niestety bardzo dużo ważą, ale znów naprzeciw wychodzi ci technologia. Kup lub pożycz od znajomych czytnik e-booków. Zgrabne urządzenie zajmie dużo mniej miejsca niż książki, a pomieścisz na nim całą bibliotekę! Dodatkowo niektóre linie lotnicze oferują bezpłatną możliwość pobrania gazet i czasopism na swój smarfon lub tablet. Ilość dostępnych bezpłatnie tytułów zależy od klasy podróży oraz statusu w programie dla osób często podróżujących.

Twój bagaż stoi już spakowany i gotowy do podróży? Na koniec jedynie oznacz go swoim imieniem, nazwiskiem oraz numerem telefonu, by w przypadku zaginięcia szybko do ciebie wrócił. Warto też skorzystać z aplikacji ułatwiającej śledzenie bagażu oferowanej przez niektórych przewoźników. Brawo! Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik (albo raczej zamek). Udanej podróży!


Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy