Reklama
Rozwiń firmę

Nie musisz pracować dla kogoś. Załóż firmę

Każdy od czegoś zaczyna. Jeżeli myślisz o założeniu własnej firmy, zacznij od dobrego przygotowania się do tego. Lepiej uczyć się, np. od innych, by początek przygody z biznesem wspominać później z uśmiechem na twarzy. Warto to zrobić, bo własna firma może być źródłem dużej satysfakcji osobistej i zawodowej.

Czego uczą sukcesy (i porażki) innych?

Własna firma to ryzyko. Może ci się nie udać. Jeżeli liczysz, że zawsze będzie miło, łatwo i przyjemnie, to zastanów się dwa razy nad wybraniem tej drogi.. Jak zmniejszyć ryzyko? Określ swoje cele, wierz w siebie, przygotuj się na trudne chwile i działaj. A także dziel się z innymi.

Cel. Jeżeli nie znasz adresu, to raczej nie trafisz tam, gdzie chcesz. Podobnie jest z firmą. Jeżeli nie wiesz, co i dlaczego chcesz osiągnąć, to trudniej będzie o satysfakcję z rezultatów. Dlatego najpierw warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dlaczego chcesz prowadzić firmę? Co jest twoim produktem? Komu chcesz go sprzedawać? Jaką masz konkurencję i zasoby? Odpowiedzi pomogą ci ułożyć dobry plan i nie zbaczać z obranego kursu.

Reklama

Pozytywne nastawienie to nie mit. Potwierdzają to badania społeczne. Jeżeli wierzysz w siebie i powodzenie swoich działań, to masz większe szanse na osiągnięcie swoich celów. Jeżeli jednak nie uda ci się ich zrealizować, to nie załamuj się. Porażki też pracują na twój przyszły sukces. Podniesiesz się z nich i uzbrojona w kolejne doświadczenie w przyszłości unikniesz takich błędów.

Przygotowanie. Jeżeli masz możliwość, to nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Często nie warto od razu odchodzić z pracy czy przerywać studiów. Zacznij od zleceń, zbuduj własną bazę klientów. Mając takie zaplecze łatwiej ci będzie zrezygnować ze stałego dochodu, jaki daje praca na etacie. Takie rozwiązanie ułatwi ci też stworzenie finansowego buforu bezpieczeństwa. To dodatkowe środki, które pomogą ci, gdy twoja firma nie będzie przynosiła zysków na oczekiwanym przez ciebie poziomie. Oczywiście te rady posłużą ci, jeżeli masz pracę. Jeżeli nie, to ważniejsza może być szybkość działania. Bez względu na twoją aktualną sytuację zawodową mogą przydać ci się dodatkowe szkolenia. Możesz otrzymać na nie dofinansowanie unijne.

Działanie. Wielu przedsiębiorców mówi, że właściwie to cały czas są w pracy. Nawet jeżeli  nie wszyscy tak do tego podchodzą, to coś w tym jest. Bądź gotów na długie godziny pracy. Ułatwisz sobie życie pracując... z głową. Bądź otwarty na nowe pomysły i rozwiązania. Po co harować 5 godzin, jeżeli narzędzie online zrobi to za ciebie w 5 minut? Pomoże ci też dobre zarządzanie czasem. Zatrzymanie się na chwilę i zorganizowanie swojego grafiku może zaoszczędzić ci sporo czasu. Pamiętaj też, że nie musisz odkrywać wszystkiego od początku. Poszukaj, może problem, który spędza ci sen z powiek, ktoś już rozwiązał i jest gotów się tym podzielić.

Skoro o dzieleniu się mowa. Bez wątpienia łatwiej jest funkcjonować dzięki wsparciu innych osób - rodziny, znajomych, przyjaciół. Ma to swoje nie tylko emocjonalne korzyści. Dzieląc się z innymi swoimi planami (zakładam firmę!) zwiększasz swoje szanse na pozyskanie klientów. Nie od dzisiaj wiadomo, że znajomości w biznesie też się liczą. A nawet najlepszy znajomy nie pomoże, jeżeli nie będzie nic wiedzieć o twojej firmie.

Od kogo się uczyć?

Najlepiej od innych przedsiębiorców i organizacji wspierających firmy (tzw. instytucje otoczenia biznesu). Może się wydawać, że mało który przedsiębiorca jednak znajdzie czas i chęci na pomoc żółtodziobom. A jednak tacy też się zdarzają. Może masz kogoś takiego w rodzinie albo wśród znajomych? Popytaj! Znajdziesz ich (a właściwie - je) np. w Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. Fundacja organizuje szkolenia i spotkania z udziałem kobiet z dużym biznesowym doświadczeniem. Spotkanie z mentorką czy innymi kobietami zakładającymi swoje firmy może zaowocować nie tylko wzrostem twojej motywacji i wiedzy, ale także zdobyciem dostawców i klientów. Z kolei Międzynarodowa Fundacja Kobiet stawia na kursy i szkolenia oraz projekty pomagające w powrocie do aktywności zawodowej.

Jeżeli jesteś zdecydowana na założenie firmy możesz wziąć udział w projektach unijnych. Jeżeli aktualnie nie pracujesz, to masz szansę na kompleksowe wsparcie na początku działalności. Porozmawiasz z doradcą zawodowym, weźmiesz udział w szkoleniach z przedsiębiorczości, otrzymasz dotację na start (ok. 20 tys. zł). O  projekty, w których możesz wziąć udział pytaj w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Więcej o wsparciu na założenie firmy przeczytasz w naszym artykule oraz dowiesz się w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

 

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy