Reklama
Rozwiń firmę

Wyzwania i możliwości własnego biznesu

Założyłaś firmę. Możesz sobie pogratulować, bo to spory sukces. Ale czy przedsiębiorca może spocząć na laurach? Oczywiście, że nie! Prowadzenie własnej firmy to ciągłe wyzwania i szansa na rozwój. Otwierają się przed tobą nowe możliwości, ale też masz spore potrzeby. I w jednym, i w drugim, możesz liczyć na wsparcie Funduszy Europejskich.

Kiedy pomyślisz o swojej firmie, to na pewno bardzo szybko wpadnie ci do głowy wiele pomysłów związanych z jej rozwojem i mnóstwo wydatków potrzebnych do ich realizacji. Czy masz na nie plan?

Plan na... współpracę z uczelniami

To ciekawy i coraz ważniejszy kierunek rozwoju firmy. Współpraca z jednostką naukową jest bardzo przydatna, kiedy masz jakiś pomysł na innowacyjny produkt czy usługę, ale brakuje ci technicznej wiedzy, od czego zacząć. Możesz wtedy zlecić przeprowadzenie badań i analiz technicznych naukowcom. Dzięki ich pracy otrzymasz rezultat gotowy do wdrożenia, np. opracowaną technologię produkcji albo prototyp jakiegoś rozwiązania.

Reklama

Oczywiście przeprowadzenie takich badań kosztuje. Dzięki środkom unijnym sporą część wynagrodzenia dla jednostki naukowej będziesz mogła sfinansować z dotacji. Nawiązywanie współpracy przedsiębiorców z sektorem nauki jest jednym z bardzo ważnych celów Funduszy Europejskich. Informacje o możliwościach dofinansowania znajdziesz w naszym artykule "Spin-aj naukę z biznesem".

Plan na... własne badania

Być może wcale nie musisz korzystać z pomocy jednostek naukowych w realizacji prac badawczych. Sama posiadasz niezbędną wiedzę i zasoby, żeby prowadzić prace badawcze. Tak czy inaczej badania nad nowymi produktami czy usługami kosztują. Dodatkowy sprzęt, wynajem laboratorium, zatrudnienie personelu badawczego... to tylko część wydatków. Na nie także możesz otrzymać środki unijne. Potrzebujesz jedynie chęci, odpowiedniego zaplecza (osób i wyposażenia) oraz pomysłu na prace badawcze. Poznaj możliwości dofinansowania opisane w naszym artykule "Projekt badawczy w garści".

Plan na... innowacyjne inwestycje

Jeśli etap badań masz już za sobą, albo jeśli kupiłeś już gotowe wyniki, możesz zacząć myśleć o ich wdrożeniu. Wykorzystując innowacyjne technologie w procesie produkcji albo świadcząc nowatorskie usługi, masz szansę się wyróżnić. Możesz zaoferować coś, czego nie posiada konkurencja. Albo dzięki nowoczesnej technologii masz szansę na tańszy, efektywniejszy, bardziej ekologiczny sposób produkcji. Wymaga to jednak od ciebie zakupu linii technologicznej, specjalistycznego oprogramowania, a czasem nawet zorganizowania nowego miejsca na twoją działalność. Koszty są bardzo duże. Możesz jednak uzyskać pomoc ze środków unijnych. W zależności od tego jak duża jest twoja firma i w jakim województwie realizujesz swoją inwestycję, możesz otrzymać od 10 do nawet 70 proc. dofinansowania. Przeczytaj więcej w naszym artykule "Innowacja to praktyka"

Plan na... ekologię

Ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Bo są trendy? Nie tylko! To przede wszystkim korzyść dla środowiska naturalnego, zdrowia, ale często też dla portfela. Z dotacji (lub pożyczki) możesz np. wprowadzić do swojej firmy oszczędne technologie. Dzięki nim ograniczysz zużycie energii i surowców. Unia pomaga też ocieplić budynki. Najczęściej mogą to być wielorodzinne budynki mieszkalne, ale w niektórych województwach z takiej pomocy mogą skorzystać też przedsiębiorcy. Dofinansowanie możesz także przeznaczyć na odnawialne źródła energii, np. panele słoneczne lub piec na biomasę. Pamiętaj jednak, że w pierwszej kolejności skorzystają ci, którzy obiecają zaoszczędzić najwięcej - prądu, ciepła czy surowców.

Plan na... zakupy

Nie musisz mieć niesamowicie ambitnego planu, żeby potrzebować dofinansowania. Zakup podstawowych sprzętów, rozbudowa firmy, czy bieżące działania nie muszą wiązać się z innowacjami lub ekologią. Za to zawsze wiążą się z koniecznością zainwestowania pieniędzy. Podobnie jest, jeśli chcesz wprowadzić w swojej firmie nowe rozwiązania informatyczne, np. systemy, które pomogą ci zarządzać firmą.

Jeśli planujesz taki rozwój swojej firmy, możesz postarać się przede wszystkim o preferencyjną pożyczkę ze środków unijnych. Uzyskasz ją łatwiej niż w banku, a warunki jej spłaty będą bardziej korzystne. Ofertę pożyczkową ma coraz więcej instytucji w całym kraju. Niektóre rozwiązania, zwłaszcza te informatyczne, mogą być bardzo innowacyjne. Spróbuj wtedy sięgnąć po dotacje na innowacje, o których czytałaś wcześniej.

Nie masz jeszcze planu?

Wtedy warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców. Podpowiedzą oni, w czym tkwi potencjał twojej firmy i gdzie najlepiej ją rozwijać. Na pewno będą też mogli doradzić, gdzie pojawi się możliwość skorzystania ze środków unijnych. W naszych artykułach "Doradca w biznesie" oraz "Wynalazcy i designerzy - chrońcie swoje dzieła" możesz dowiedzieć się więcej o doradztwie i o tym, jak sfinansować skorzystanie z takich usług. Masz szansę uzyskać profesjonalne porady dotyczące np. rozwoju eksportu, designu w swojej firmie, albo po prostu wprowadzania nowatorskich rozwiązań. Warto też pamiętać o szkoleniach dla pracowników.

Informacje w jednym miejscu

Pamiętaj - ile pomysłów, tyle możliwości! Jeśli szukasz jeszcze innego kierunku rozwoju swojej firmy niż te, o których przeczytałaś, to wszystkie informacje dotyczące dofinansowania ze środków unijnych znajdziesz na Portalu Funduszy Europejskich oraz w Punktach Informacyjnych. Zapytaj, jakie szanse ma twój pomysł na rozwój.

INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy