Reklama

Jean Paul Gaultier i jego (osobliwe) muzy

Jean Paul Gaultier, wielki wizjoner świata mody, przełamał dotychczas wiele tabu. Jest zdeklarowanym homoseksualistą, co zapewne nie pozostaje bez znaczenia w jego dążeniu do ujednolicenia traktowania osób obu płci. Jak każdy kreator ma swoje muzy, ale określenie czy są kobietami nie zawsze jest oczywiste.

Jean Paul Gaultier przez dekady współpracował z dziesiątkami znanych i pięknych modelek. Na tej liście są między innymi: Alek Wek, Natalia Vodianova, Yasmin Warsame, Eve Salvail, Christy Turlington, Amber Valletta, Stella Tennant, Jenny Shimizu, Debra Shaw czy Eva Herzigova. Wśród nich były też polskie topmodelki: Magdalena Frąckowiak, Agnieszka Martyna, Kasia Pysiak, Kasia Struss, Monika Jagaciak czy Anja Rubik. Ale to nie te piękności były prawdziwymi muzami mistrza.

Farida Khelfa

Francuzka algierskiego pochodzenia jest już na modelingowej emeryturze, ale uznawana nadal jest za jedną z największych muz Gaultier. Miała 16 lat, kiedy przyjechała do Paryża i trafiła prosto do atelier swojego mentora i przyjaciela.

Reklama

Madonna

W latach ’90 zdecydowanie najwięcej inspiracji dostarczała mu wielka gwiazda - Madonna. Kochała skandale równie wielką miłością, łatwo więc było namówić ją na koncertowanie w skąpym gorsecie ze stożkowym stanikiem czy występ na wybiegu... bez stanika.

Beth Ditto

Piosenkarka w rozmiarze XXL (a może nawet o jeszcze jedno X więcej) otworzyła pokaz projektanta w 2011 roku. Z kolei w finale wystąpiła Crystal Renn.

Crystal Renn

Modelka, która kilka lat wcześniej cierpiała na anoreksję, a podczas wspomnianego pokazu nosiła rozmiar 46. Teraz znowu schudła do chorobliwej sylwetki.

Rossy de Palma

Kiedy reżyser Pedro Almodóvar zobaczył ją w madryckiej kawiarni, pomyślał, że oto “Picasso wkroczył w jego życie". Patrząc na Rossy trudno uznać to za komplement. Krzywe zęby, męskie rysy twarzy, niesymetryczny nos - nie przypomina ikony mody. Ale dzięki Gaultier i Versacemu nią jest. I oczywiście gwiazdą kina dzięki Almodóvarowi.

Carmen Dell'Orefice

W latach ’60 była muzą Salvadora Dalego, a jeszcze kilka lat temu chodziła po wybiegu u Gaultier. Miała już skończone... 80 lat.

Dita von Teese

Królowa burleski. Może w talii (związana gorsetem) ma tyle, co współczesne modelki, ale poniżej kształty znacznie pełniejsze. W kolekcji wiosna/lato 2014 kończyła pokaz Gaultier w przepięknym gorsecie w kształcie motyla.

Conchita Wurst

Transseksualna drag queen z Austrii wygrała konkurs piosenki Eurowizji i światowa kariera stanęła przed nią otworem. Niewielu zdaje się przeszkadzać, że do wieczorowej sukni nosi brodę. Na wybieg Jean Paul zaprosił ją na pokaz haute cuture w lipcu 2013 roku.

Andreja Pejic

Urodzony w Bośni i Hercegowinie Andrej w 2014 roku przeszedł operację zmiany płci. Wcześniej jednak pokazał się między innymi w sukni ślubnej na pokazie Jean Paula.

Marynarz

Jako dziecko Gaultier często nosił marynarskie koszulki w charakterystyczne paski. Po latach sprawił, że wizerunek dobrze zbudowanego marynarza stał się niekwestiowanym symbolem seksu. Choć w jego kampaniach projektant marynarz miał wiele twarzy, najsłynniejszy stał się tors uwieczniony we flakonie zapachu Jean Paul Gaultier Classique. Oczywiście często też w marynarskich pasach na pokazach Jean Paula chodziły kobiety.

Vanessa Axente

Twarzą najnowszego zapachu - Jean Paul Gaultier Scandal została 21-letnia węgierska modelka Vanessa Axente. Zwiastuje powrót projektanta do muz o delikatnej urodzie. W kampanii Scandal wciela się w rolę temperamentnej Pani Minister, która za dnia skrupulatnie wypełnia swoje obowiązki, a później daje się ponieść urokowi nocnego Paryża padając ofiarą paparazzich.

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy