Smaki spiżarni: Buraki
To często niedoceniane warzywo, a z ogromnym potencjałem.
Buraki jadał już król Władysław Jagiełło. Są jednym z najzdrowszych warzyw. Długo można wymieniać ich właściwości zdrowotne, bo zawierają mnóstwo cennych pierwiastków, antocyjany, błonnik oraz witaminy.
Zupy, w tym chłodniki i krem, sałatki, kiszonki - to najbardziej popularne potrawy. W sałatkach świetnie sprawdzają się pieczone, w połączeniu z pomarańczą, granatem, ananasem, szpinakiem, rukolą czy serami (zwłaszcza kozim), orzechami i koniecznie czosnkiem. Gdy w sokowirówce zmiksujemy buraka z jabłkiem, marchewką, sokiem z limonki, uzyskamy zdrowy i orzeźwiający sok.
Warto pokusić się o kotlety z gotowanych tartych buraków z kaszą jaglaną czy przygotować smażone plastry z buraków (wcześniej ugotowanych) w cieście. Dzieciom można przemycić buraki w postaci różowych naleśników - do ciasta naleśnikowego trzeba dodać drobno starty burak.
Upieczone buraki możemy faszerować, np. przygotowując farsz na bazie jabłek i śledzia czy cielęciny z ryżem doprawionej czosnkiem i ziołami. Do pieczywa pyszny będzie buraczany hummus lub pesto z pieczonych buraków.
Nie może ich zabraknąć na świątecznym stole. Bez nich nie byłoby ćwikły i wigilijnego barszczu z uszkami. Są często składnikiem świątecznej sałatki śledziowej.
Sekret smaku wigilijnego barszczu tkwi w buraczanym zakwasie, czyli soku z kiszonych buraków.
Należy go przygotować najpóźniej 4-5 dni przed gotowaniem barszczu. 1 kg małych buraków obieramy, kroimy w plasterki i układamy w kamiennym garnku. Zalewamy je 2 litrami przegotowanej i wystudzonej wody. Dodajemy 4 ząbki czosnku, 3 łyżeczki soli oraz owiniętą w gazę skórkę razowego chleba.
Garnek nakrywamy gazą i stawiamy w ciepłym miejscu na 4-5 dni. Warto codziennie przemieszać zakwas sparzoną wrzątkiem drewnianą łyżką. Po ok. 5 dniach zakwas jest gotowy (trzeba go przecedzić).
Zobacz także: