Reklama

Reklama

50 na PLUS

Hobby po 50. Teraz masz na nie czas!

Po 50. wkraczasz w okres życia, który niesie ze sobą ogromne możliwości. Znasz siebie i swoje potrzeby, jesteś ustabilizowana życiowo i finansowo, masz czas, doświadczenie i coraz mniej przejmujesz się drobiazgami. Aby wykorzystać swój potencjał i w pełni cieszyć się życiem, trzeba tylko jednego - nie dać sobie wmówić, że wiek w czymkolwiek cię ogranicza.


Po latach życia w pełnym biegu nareszcie możesz odpocząć. Przyszedł czas spijania śmietanki. Jest coraz mniej rzeczy, które musisz robić i co raz więcej możliwości, aby robić to, co zawsze chciałaś. Najwyższy czas przypomnieć sobie, co naprawdę sprawia ci przyjemność i zacząć cieszyć się chwilą.

Podróże

Stabilizacja finansowa, "odchowane" dzieci, sporo wolnego czasu - po 50. nareszcie zyskujemy idealne warunki do tego, aby móc zwiedzać świat i wyruszać w bliższe i dalsze podróże. Organizację wyjazdów można zostawić biurom podróży (część z nich ma specjalne oferty dla 50-latków) lub zająć się nią samemu.

Reklama

Możesz być zaskoczona tym, jak satysfakcjonujące jest podróżowanie, jeśli nie musisz nieustannie nadzorować dzieci i jeśli wyruszasz w świat zaopatrzona we własne doświadczenie i zgromadzoną przez lata wiedzę. Pamiętaj, że "podróże kształcą wykształconych" i 50-latkowie mogą dzięki nim zyskać więcej i przeżyć je pełniej niż ludzie młodzi.

Flamenco

Tańczyć można i warto w każdym wieku. Jeśli kusi cię nauka tańca, ale wydaje ci się, że nie będziesz się czuła dobrze na zajęciach, w których biorą udział dużo młodsze uczestniczki, wybierz flamenco. To taniec kobiet dojrzałych. Wymaga nie tylko biegłości technicznej, ale głębokiego emocjonalnego wyrazu, a tego nie sposób osiągnąć bez zdobycia doświadczenia życiowego.

W wielu ośrodkach w Polsce organizowane są kursy flamenco dla kobiet 45+. Do zalet flamenco zaliczyć można fantastyczne stroje, które pozwalają celebrować swoją kobiecość, a także indywidualny charakter tańca. Twój mąż jest "antytancerzem"? Nie przejmuj się. Nie musisz mieć partnera, aby zapisać się kurs.

Ogród

Jeśli lubisz kontakt z naturą, a przy tym chcesz doświadczać głębokiego spokoju umysłu i prawdziwej satysfakcji, zajmij się uprawą ogrodu. Możesz postawić na zmysłowe piękno i stworzyć zachwycające barwami i zapachami kwiatowe rabaty lub podejść do sprawy bardziej praktycznie i założyć ogród warzywny.

Wysiłek fizyczny pomoże ci zachować dobrą formę, a zadbany przemyślnie urządzony ogród może być prawdziwą enklawą spokoju - twoim prywatnym rajem.

Kreatywne hobby

Wiele kobiet przejawia uzdolnienia artystyczne i manualne, ale często brak czasu i tempo życia nie pozwalają realizować się w tych dziedzinach. Kiedy mamy więcej czasu, warto powrócić do zajęć, które naprawdę przynosiły nam satysfakcję lub dopiero je odkryć. Może to być malarstwo, tworzenie ceramiki, biżuterii, zabawek, koronek, zdobienie przedmiotów techniką decoupage, malowanie na jedwabiu i wiele innych.

Dzięki temu możesz nie tylko zaopatrzyć swój dom w piękne przedmioty, kreatywne hobby często przeradza się w dodatkowe źródło dochodów lub może nawet zapoczątkować prawdziwą artystyczną karierę.

Aktywność fizyczna

Sport pozwala utrzymać ciało w doskonałej kondycji, zapobiega rozwojowi wielu chorób i w sposób wyraźny przyczynia się do poprawy samopoczucia. To podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny zwane hormonami szczęścia. Jeśli jednak przez całe lata stroniłaś od aktywności fizycznej, wybór dyscypliny, którą możesz zacząć uprawiać po 50. bez nadmiernego obciążania organizmu, może być wyzwaniem.

 Na szczęście istnieją aktywności, które stawiają na spokojny, harmonijny ruch, bez współzawodnictwa i szalonego tempa. Doskonałym pomysłem będą zajęcia jogi, pilatesu, tai chi, a także pływanie i nordic walking.

Wolontariat

Podczas gdy część osób po 50. w pełni korzysta z życia, inni cierpią na syndrom "pustego gniazda" i nie potrafią cieszyć się czasem wolnym, który pojawił się, gdy dzieci się usamodzielniły. Poczucie osamotnienia i "bycia niepotrzebnym" może być przytłaczające, ale może być też sygnałem, że warto zaangażować się w działalność organizacji pozarządowych i charytatywnych. Dzięki nim możesz zrobić coś dobrego dla społeczności, a także zawrzeć nowe przyjaźnie i być może odnaleźć swoją nową życiową pasję. Wybierz organizację, która reprezentuje wartości bliskie twojemu sercu. Przekonasz się, że twój czas i zaangażowanie są cenne i mogą pomóc innym.

Rozwój osobisty i duchowy

O tym, że warto "poznać samego siebie" ludzkość wie od starożytności, niestety w wirze codziennych zadań, mało kto znajduje czas na realizację delfickiej maksymy. Po 50. łatwiej o dojrzałą refleksję i głębokie przemyślenia, dlatego to dobry moment, by wziąć udział w kursach rozwoju osobistego lub popracować nad swoją duchowością wybierając na przykład medytację.

 

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy