Reklama

Menopauza. Masz tyle lat, na ile się czujesz. Nawet po 50.

Kilka praktycznych wskazówek i opinia psychologa, jak współczesna kobieta w okresie menopauzalnym nadal może tryskać energią, czuć się seksownie oraz aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym i towarzyskim.

Zauważyłaś, że podczas zajęć aktorskich nawet bardzo młody człowiek może zagrać staruszka zupełnie bez charakteryzacji? To nie dzięki siwym włosom uzyska efekt, ale dzięki zachowaniu, które przedstawi, dzięki sposobowi mówienia i słowom, które wypowie. To możliwe, bo wiek to nie tylko metryka, to także stan umysłu.

Pewne zachowania, przekonania i nawyki są charakterystyczne dla młodości. Ludzie młodzi duchem potrafią je zachować bez względu na to, ile mają lat.

Czują się młodzi, a ponieważ tak też się zachowują i wypowiadają, otoczenie odbiera ich jako młodych. Ludzie (również młodzież) chętnie przebywają w ich towarzystwie, są lubiani, a okazje do miłego spędzania czasu przytrafiają się im częściej niż innym.

Reklama

A to szczęśliwcy, prawda? Ale nie musimy im niczego zazdrościć! Każdy z nas może czuć się młodo, wystarczy pielęgnować w sobie odpowiednie nawyki i nigdy, przenigdy nie wchodzić przedwcześnie w rolę staruszka (no chyba, że na zajęciach z aktorstwa, ale nie w życiu).

Jakie zachowania, nawyki i przekonania sprawiają, że czujemy się młodo i jak je w sobie wyrobić?

Mnóstwo energii

Młodość kojarzy się z energią i dynamiką. Nie zawsze słusznie, bo wielu młodych ludzi wcale nie cierpi na jej nadmiar, ale prawdą jest że, kto ma dużo energii, z pewnością czuje się młodo! Na pytanie: "Idziemy potańczyć dziś wieczorem?" młodość nie odpowiada: "Wolę zostać w domu", tylko: "To wspaniały pomysł!".

Aby zachować jak najwięcej energii, dbaj o zdrowie, dobrze się odżywiaj, dbaj o higienę snu i kondycję fizyczną.

Wypowiedz się: Urodowe triki - spośród autorek najciekawszych porad, wskazówek i opowieści rozlosujemy nagrody!

Radość życia

Twój dzień jest tak wypełniony pracą i obowiązkami, że wieczorem nie masz już na nic siły? To najlepszy sposób, by wyrugować radość życia do cna!

No cóż, młodość potrafi cieszyć się życiem, ale od pokoleń trafia pod ogień krytyki właśnie za to, że niezbyt poważnie podchodzi do obowiązków i bywa lekkomyślna. Wprowadź do swojego życia odrobinę szaleństwa młodości. Planuj każdy dzień tak, aby znalazło się w nim miejsce na rozrywki i aktywności, które sprawiają ci przyjemność.

Otwartość na nowości

Młodość nieustannie poszukuje, dojrzałość uważa, że zna się już na wszystkim. Jeśli chcesz czuć się młodo, poszukuj nowych rozwiązań i ucz się nowych rzeczy. Pozwalaj się zaskakiwać i nie wycofuj się z sytuacji, o których przypuszczasz, że nie będziesz wiedziała, jak się zachować. Z pewnością sobie poradzisz! Bądź otwarta na nowe doświadczenia i aktywnie ich poszukuj!

Bogate życie towarzyskie

Izolacja sprzyja depresji. Jeśli chcesz czuć radość życia i tryskać energią, spędzaj wesoło czas w gronie przyjaciół. Razem łatwiej organizować wycieczki, wypady do teatru, restauracji czy na tańce. Szukaj towarzystwa ludzi otwartych i przyjaźnie nastawionych do świata. Staraj się jak najczęściej spotykać ze znajomymi. Podtrzymuj stare kontakty i nawiązuj nowe znajomości.

Śmiech i optymizm

Nic tak nie postarza, jak wieczne narzekanie i krytykowanie otoczenia. To nawyki, które wpływają także na nasz wygląd. Nieustanne niezadowolenie znajduje odzwierciedlenie w mimice i prowadzi do powstania charakterystycznych zmarszczek, "linii marionetek" i opadających kącików ust. To nadaje twarzy wyraz zgorzknienia. Uśmiech przeciwnie - odejmuje lat i dodaje uroku.

Aby czuć się młodo, staraj się znajdować jasną stronę w każdej sytuacji. Szukaj okazji do śmiechu i żartów. Nie bój się żartować z siebie. Unikaj krytykowania innych - zamiast tego postaraj się ich zrozumieć. Może dzięki temu nauczysz się czegoś nowego?

Nie krępuj się

"Czy w moim wieku to wypada?" - zwróć uwagę, że to pytanie właściwie nigdy nie pada z ust ludzi młodych, choć w zasadach savoir vivre’u to i owo by się znalazło. Pojawia się ono znacznie później, u ludzi dojrzałych, którzy tak naprawdę na wiele mogliby sobie pozwolić i staje się glebą, na której wyrastają przekonania ograniczające. Zapomnij o tym pytaniu raz na zawsze i nie pozwól, by przeszkadzało ci w realizacji twoich pragnień.

Jak wyglądać młodo

Dla zachowania młodości najważniejsze jest to, jak się czujesz. Ale pielęgnując zachowania, nawyki i przekonania dające dobre młodzieńcze samopoczucie, nie zapominaj, że możesz też sporo zrobić dla młodego wyglądu. Tak naprawdę to dwie sfery napędzające się nawzajem. Ładny wygląd sprawia, że czujesz się lepiej, a dobre samopoczucie dodaje ci urody. Co możesz zrobić dla siebie?

Dbaj o utrzymanie sylwetki poprzez właściwe odżywianie, ćwiczenia i aktywny tryb życia. Stosuj dobrej jakości kosmetyki przeciwzmarszczkowe. Regularnie odwiedzaj fryzjera: wybieraj modne cięcie i kolor, który pokryje siwe włosy. Modnie się ubieraj, nie rezygnuj z dodatków, które podkreślają kobiecość i tworzą styl. Dbaj wypoczynek, dzięki temu będziesz poruszać się lekko i z gracją.

Komentarz eksperta psychologa, dr Ryszardy Ewy Bernackiej

Człowiek może być aktorem optymistycznym lub pesymistycznym lub tylko bezradnym obserwatorem realizującym wybrany styl życia. Samokierowanie ku transgresji, czyli przekraczanie różnych własnych granic fizyczności, myślenia, stereotypów, norm, przekonań, możliwości i osiągnięć to narzędzie samorealizacji dojrzałej  kobiety.

Zadaj pytanie psychologowi


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy