Reklama

Reklama

Savoir vivre na drodze – sprawdź, czy robisz to dobrze

Dobre maniery przydają się nie tylko na wystawnych przyjęciach. Przestrzegając zasad savoir vivre jako kierowca dbasz o bezpieczeństwo, a przy okazji oszczędzasz nerwy i paliwo w baku. Czy potrafisz odpowiednio zachować się na drodze?

Przestrzeganie przepisów nie wystarczy, byś mógł nazwać się dobrym kierowcą. Poza stosowaniem się do prawa, powinieneś zadbać także o wyrobienie odpowiednich, kulturalnych nawyków. Co jest ważne w drogowej etykiecie?

Reklama

Jazda na suwak

W większych miastach coraz więcej kierowców zaczyna rozumieć, że zasada "na suwak" znacznie ułatwia poruszanie się na drogach. O co w tym chodzi? Gdy droga dwupasmowa zwęża się, pojazdy powinny jechać do końca zwężonym pasem, a kierowcy z pasa, który jest kontynuowany, powinni wpuszczać przed siebie po jednym samochodzie, by włączanie ruchu przebiegało płynnie.

Niestosowanie się do tej reguły znacznie zwiększa korki, powoduje zamieszanie i może doprowadzić do paraliżu na skrzyżowaniach i w ich okolicy. Pamiętaj: nie blokuj i rozsądnie przepuszczaj.

Korytarz ratunkowy

Jeśli tylko masz taką możliwość, trzymaj się jak najbliżej krawędzi jezdni. Jest to szczególnie istotne w godzinach szczytu, gdy ulice są zakorkowane. Miej to na uwadze zawsze, nie tylko wówczas, gdy usłyszysz syreny pojazdu uprzywilejowanego.

Dzięki takiemu zachowaniu ułatwisz dojazd służbom ratunkowym na sygnale. Bardzo często, gdy karetka chce przejechać, kierowcy nie mają już gdzie uciec, by zrobić dla niej miejsce. Ta istotna zasada w drogowym savoir vivre może uratować komuś życie.

Szanuj jednoślady

Trzymanie się krawędzi jezdni ma znaczenie nie tylko dla pojazdów uprzywilejowanych. Mogą na tym skorzystać również kierowcy jednośladów.

Dlatego nie zastawiaj przejazdu, a gdy zauważysz motocyklistę w lusterku, zrób mu miejsce, by mógł swobodnie cię wyprzedzić. Tobie przysłowiowa korona z głowy nie spadnie, a motocyklista czy skuterzysta będzie mógł sprawniej przedostać się przez korek.

Dbaj o pieszych

Spieszysz się do pracy, pada deszcz, a warunki na drodze są koszmarne? Nie bądź egoistą i pomyśl także o innych uczestnikach ruchu drogowego. Piesi są dużo bardziej narażeni na złe warunki atmosferyczne.

Dla ciebie to kilkanaście sekund na wygodnym fotelu we wnętrzu samochodu, a dla nich moknięcie na deszczu i narażanie się na zachlapanie ubrania przez przejeżdżającego obok kierowcę. Czasem warto się trochę poświęcić i przepuścić pieszego na przejściu, czy zwolnić przed wielką kałużą.

Parkuj w wyznaczonych miejscach

Gdy wjeżdżasz na parking i widzisz mnóstwo wolnych miejsc, postaraj się zaparkować w wyznaczonym miejscu pomiędzy liniami. Ułatwi to sprawę innym kierowcom, kiedy parking już się zapełni.

Jeśli miejsc brakuje, a w twoim samochodzie jadą również pasażerowie, wysadź ich zanim zaparkujesz, by mogli wygodnie wysiąść bez obawy o zarysowanie sąsiedniego pojazdu.

Jeżeli nie jesteś osobą niepełnosprawną, nigdy nie zostawiaj swojego auta na miejscach parkingowych przeznaczonych dla inwalidów. Niektóre sklepy na swoich parkingach mają miejsca dedykowane rodzinom z dziećmi. Jeśli jesteś singlem na zakupach, nie popełniaj gafy i pozostaw samochód gdzie indziej.  

Dobra komunikacja

Pamiętaj o poprawnym korzystaniu z kierunkowskazów. Wielu kierowców używa ich dopiero,  gdy już są w trakcie skręcania. To duży błąd - powinny one komunikować zamiar skrętu. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu świateł, inni uczestnicy ruchu drogowego mają możliwość odpowiedniej reakcji.

Gdy ktoś ustąpi ci pierwszeństwa, podziękuj mu za pomocą uniesionej dłoni. Pamiętaj także o osobach chcących włączyć się do ruchu na autostradzie - dojeżdżając do wjazdu, zjedź na lewy pas, by im to umożliwić. Nie pozwalaj, by negatywne emocje tobą zawładnęły. Agresja rodzi agresję, więc niepotrzebne podgrzewanie atmosfery nie przysłuży się nikomu. Bądź życzliwy dla innych uczestników, a jazda stanie się prawdziwą przyjemnością.

Styl.pl

Reklama