Reklama
Energia kultury

Najcenniejsze, najważniejsze, najpiękniejsze: skarby Wawelu, które trzeba znać

Zamek Królewski na Wawelu był symbolem państwowości i siedzibą polskich królów. Dziś pozostaje jednym z najważniejszych muzeów w naszym kraju – podczas zwiedzania Krakowa nie sposób pominąć tego turystycznego punktu. Odwiedzający mogą zajrzeć w wiele istotnych kulturalnie i historycznie miejsc. Czego nie można pominąć?

Partnerem Publikacji jest PGE Polska Grupa Energetyczna, mecenas Edukacji Nowego Skarbca Koronnego

Imponująca kolekcja cennych obrazów, rzeźb, grafik, tkanin, porcelany, mebli i militariów. Słynne arrasy Zygmunta Augusta, renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, największy zasób tureckich namiotów w Europie. Katedra, gdzie znajdują się groby dawnych królów i bohaterów narodowych. Ale też umiejscowiona u stóp wzgórza Smocza Jama, którą wg średniowiecznych legend zamieszkiwał groźny smok.

Nie bez powodu każdego roku odwiedza go ponad milion turystów z całego świata.

Reklama

Jak zwiedzać?

Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra to dwie niezależne instytucje funkcjonujące w obrębie wzgórza wawelskiego. Sam zamek podzielony jest z kolei na ekspozycje stałe (Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Wawel Zaginiony oraz Wawel Odzyskany), które można odwiedzać przez cały rok oraz wystawy sezonowe, dostępne dla zwiedzających w zależności od pory roku i pogody. Organizowane są także trasy specjalne z przewodnikiem: Wawel po godzinach, Wawelskie smoczki, Wawel - Najcenniejsze, Otwórz oczy na Wawel, Wawel - Prywatna Rezydencja Królewska, Wawel Koronny.

- Wawel oferuje odwiedzającym to czego poszukują - zarówno spotkania z historią, niesamowitą architekturą i nieuchwytnym genius loci królewskiego zamku. Największym zainteresowaniem wśród turystów, szczególnie latem, cieszy się trasa zwiedzania Wawel - Najcenniejsze - mówią przedstawiciele Zamku Królewskiego na Wawelu. - To okazja zobaczenia unikatowych eksponatów, a także wczucia się niezwykłą atmosferę serca Krakowa. Wawel zmienia się dla turystów. Także dla tych, którzy cenią sobie kontakt ze sztuką, lecz zabiegani - nie mają dość czasu, by pozostać w muzeum dłużej. Zespół wawelskich kustoszy wybrał najciekawsze miejsca i najważniejsze obiekty z naszych zbiorów. Teraz, turyści prowadzeni przez przewodnika, mogą je wszystkie zobaczyć w niespełna 3 godziny.

Kolekcja arrasów króla Zygmunta II Augusta

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie to wielkie sale: Poselska i Senatorska. Znajdziemy tam m.in. rzeźbione głowy w stropie, obrazy malarskich mistrzów włoskich i holenderskich, portrety królów oraz słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta. Na zwiedzających największe wrażenie robi zwłaszcza ta ostatnia. Powstała ona w latach 1550-1560 w jednym z najbardziej cenionych ośrodków produkcji tkanin w Brukseli. Pierwotnie zawierała ok. 170 arrasów, z czego aż 136 z nich znajduje się dziś w zbiorach wawelskich. To np. monumentalne arrasy biblijne, herby Polski i Litwy czy groteska z monogramem królewskim.

Włoskie obrazy renesansowe z kolekcji Lanckorońskich

W stałej wystawie Prywatne Apartamenty Królewskie, oprócz eksponatów z czasów saskiej dynastii Wettinów, zwiedzający znajdą przede wszystkim włoskie obrazy z kolekcji Lanckorońskich.

To dzieła takich twórców, jak m.in. Dosso Dossi, Simone Martini czy Segna di Bonaventura. Dlaczego są tak cenne? Dość powiedzieć, że kolekcja ta przez wielu historyków uznawana była za zaginioną. Mimo to, dzięki zaangażowaniu ostatniej żyjącej spadkobierczyni hrabiego, prof. Karoliny Lanckorońskiej, zbiory trafiły na Zamek Królewski na Wawelu.

Skarbiec Koronny i dwanaście dostępnych sal

Skarbiec Koronny na Wawelu można już podziwiać w całej okazałości - zamiast dostępnych dla zwiedzających jeszcze do niedawna czterech sal, obecnie jest ich aż dwanaście. A to oznacza, że turyści mogą już zajrzeć w miejsca, które wcześniej pozostawały zamknięte. Jedna z sal została w całości poświęcona królowi Janowi III Sobieskiemu i znajduje się w niej m.in. niezwykle efektowna pamiątka, czyli królewski płaszcz ceremonialny zdobiony złotym dekoracyjnym haftem.

W Skarbcu figurują ponadto liczne insygnia władzy królewskiej oraz osobiste przedmioty królów - klejnoty, naczynia, prywatne dzieła sztuki i różnego rodzaju trofea. Na koniec wspomnieć warto o słynnym mieczu koronacyjnym polskich władców, czyli Szczerbcu, który pozostaje jednym z najważniejszych eksponatów Skarbcu Koronnego.

Co jeszcze?

Jedną z największych atrakcji wzgórza wawelskiego jest bez wątpienia Smocza Jama, która wg legend miała być kryjówką smoka wawelskiego. Dostępna dla zwiedzających trasa liczy 81 m. Udać warto się ponadto na wzniesioną ok. roku 1460 Basztę Sandomierską (z najwyższej kondygnacji podziwiać można panoramę Krakowa oraz zewnętrzny dziedziniec zamku) oraz do Ogrodów Królewskich - roślinność i charakterystyczna architektura ogrodowa pozwalają na poczucie klimatu epoki. - Warto obejrzeć nową aranżację skarbca i komnat królewskich. Szczególnie polecamy wystawy czasowe np. Królewski Rembrandt na Wawelu, którego można oglądać do 16 października - mówią przedstawiciele Zamku Królewskiego na Wawelu.

Bilety wstępu do poszczególnych miejsc i przygotowywanych cyklicznie wydarzeń nabyć można w kasach bądź online z wyprzedzeniem.

Partnerem Publikacji jest PGE Polska Grupa Energetyczna, mecenas Edukacji Nowego Skarbca Koronnego

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy