Reklama
Energia kultury

Nowy Skarbiec Koronny już po remoncie

Już teraz można na Wawelu oglądać Skarbiec Koronny w całej okazałości. Prace nad jego otwarciem trwały niemal rok. Teraz, zamiast czterech, dostępnych jest aż dwanaście sal. Dawniej w tym miejscu znajdowały się magazyny i czytelnia Archiwum Narodowego. Dziś wypełniają je najważniejsze polskie pamiątki historyczne.

Partnerem Publikacji jest PGE Polska Grupa Energetyczna, mecenas Edukacji Nowego Skarbca Koronnego

Skarbiec Koronny dostępny dla zwiedzających

Odwiedzający Wawel będą teraz mogli zajrzeć do części, która w większości do tej pory była dla nich niedostępna - dawnego Skarbca Koronnego, w którym prawdopodobnie już w XIV w. przechowywano insygnia władzy królewskiej. Przestrzeń zaaranżowano w taki sposób, by móc zaprezentować zbiór kosztowności opowiadających historię Polski, na który składa się około 800 obiektów: złota, srebra, tkaniny, trofea, militaria, a także dzieła malarstwa. Znajdziemy tam zarówno znane zabytki, jak i te nigdy nieeksponowane. Za panowania królów w XVI, XVII i XVIII w. zasoby Skarbca nie były ogólnodostępne, a cenne precjoza pokazywano pojedynczo przy ważnych okazjach. Dziś bez żadnych przeszkód można obejrzeć całą kolekcję podczas wizyty na Wawelu.

Reklama

Polskie pamiątki historyczne

Nie brakuje w nim klejnotów i kosztowności, paradnych naczyń, kolekcji dzieł sztuki, darów dyplomatycznych, trofeów.

Najważniejszym eksponatem jest słynny Szczerbiec, miecz koronacyjny polskich władców, z kolei najstarszym - ceramiczna, grecka amfora przedstawiająca tańczącego mężczyznę. Jej powstanie datuje się na VI w. p.n.e. Zobaczymy tam także bogato zdobiony ołtarzyk pałacowy, kilka arrasów z kolekcji Zygmunta Augusta czy zbiór staropolskich chorągwi.

Jedna z sal w całości została poświęcona królowi Janowi III Sobieskiemu. Na środku znalazła się jedna z najbardziej efektownych pamiątek - królewski płaszcz ceremonialny zdobiony złotym dekoracyjnym haftem. Płaszcz kawalera Orderu Świętego Ducha został ofiarowany królowi Janowi III Sobieskiemu przez Ludwika XIV, który w 1676 r. uhonorował naszego władcę jednym z najważniejszych odznaczeń monarchii francuskiej.

Święto polskiego muzealnictwa

Festiwalowi Otwarcia towarzyszyły takie wydarzenia jak gra dla rodzin z dziećmi, mapping czy wykłady.

- To bardzo ważny dzień dla polskiego muzealnictwa. Pierwszy raz od czasu pokazu na Wawelu w 1792 r. Skarbiec będzie zaprezentowany w całym swoim splendorze, prestiżu i blasku -mówił podczas ceremonii otwarcia ekspozycji minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Zachwyt wzbudzają nie tylko pamiątki, które możemy tam podziwiać, ale również sposób ich wyeksponowania. Zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania, by zbudować aurę tajemniczości i przedstawić opowieść nie tylko o samym Skarbcu, ale również o dziejach Rzeczpospolitej. Oczywiście każdy eksponat został opatrzony komentarzem, w którym objaśnione jest jego znaczenie. Zadbano również o odpowiednią konserwację, a także oświetlenie, temperaturę i wilgotność.

Twórcy postarali się również o to, by wystawa była dostępna dla wszystkich grup wiekowych i osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. W tym celu znalazł się na niej m.in. pierwszy w Polsce tablet dostępnościowy, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzrokową wysłuchanie historii poszczególnych eksponatów.

Nowy Skarbiec Koronny to wystawa stała, którą można oglądać od 1 lipca 2022 roku w Zamku Królewskim na Wawelu. Mecenasem Edukacji Nowego Skarbca Koronnego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Partnerem Publikacji jest PGE Polska Grupa Energetyczna, mecenas Edukacji Nowego Skarbca Koronnego

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy